ZF از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری حرکت استفاده می‌کند

شناسه خبر: 185008 سرویس: فناوری ، گوناگون يكشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸, ۲۰ : ۱۳ : ۰۰
ZF از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری حرکت استفاده می‌کند
ZF از هوش مصنوعی و حسگرهای مختلف برای تشخیص سریع بیماری حرکت یا سفر در خودرو استفاده می‌کند.
۵۵آنلاین :

شرکت‌های خودروسازی فقط درباره‌ی این تحقیق نمی‌کنند که چگونه می‌توان پیشرانه‌ها را تا حد ممکن قدرتمند و کارآمد ساخت. سازنده‌ی قطعات خودروی آلمانی ZF در حال کار روی یک فناوری با کمک هوش مصنوعی است که باعث می‌شود سرنشینان در داخل خودرو دچار حالت تهوع یا بیماری حرکت (motion sickness) نشوند.

بیماری حرکت بیماری سفر دریازدگی / motion sickness

برای آن افرادی که از بیماری حرکت رنج می‌برند، سفر با خودرو می‌تواند کابوسی وحشتناک باشد. افرادی که هنگام حرکت خودرو در حال خواندن کتاب یا تمرکز روی دستگاهی مانند تلفن همراه و تبلت هستند، بیشتر به بیماری حرکت دچار می‌شوند؛ به این دلیل که گوش داخلی حرکت را احساس می‌کند اما چشم‌ها با توجه به تمرکز روی کارهای یادشده، نمی‌توانند حرکت را حس کنند. بدن نیز با روشی شبیه به مسمومیت به این بیماری پاسخ می‌دهد.

برخی رانندگان برای اطمینان از وضعیت سرنشینان، مدام از آن‌ها می‌پرسند: «حالت تهوع دارید؟ احساس می‌کنید حالتان بد شده است؟» البته برخی افراد از جمله نوزادان، قادر به پاسخگویی نیستند. در پاسخ به نیاز مشتریان، ZF در حال همکاری با متخصصان عصب‌شناسی در آلمان است تا نوعی فناوری را توسعه دهد که بتواند بیماری حرکت مسافران را زود تشخیص دهد.

Motion Sickness

 

چنین فناوری در برنامه‌ی توسعه‌ی خودروهای خودران نیز کاربرد دارد؛ جایی که می‌توان از نظر تئوری، حالت رانندگی مناسب هر فرد را ذخیره کرد. مطالعات مشترکی در این زمینه توسط محققان دانشگاه سارلند و دانشگاه علوم کاربردی ساربروکن انجام شده است؛ تیم مطالعاتی با جمع‌آوری بیش از ۵۰،۰۰۰ گیگابایت داده در بیش از ۱۰،۰۰۰ کیلومتر رانندگی، تلاش کردند تا راهی برای تشخیص سریع بیماری حرکت در سرنشینان خودرو پیدا کنند. محققان شرکت‌کنندگان را به حسگرهایی مجهز کردند و آن‌ها را در خودرویی پر از سنسور قرار دادند؛ سپس واکنش شرکت‌کنندگان را در شرایط مختلف رانندگی بررسی کردند. سپس محققان نشانگرهای فیزیولوژیکی را که با بیماری حرکت و چگونگی ارتباط آن‌ها با دینامیک رانندگی وسیله‌ی نقلیه همبستگی دارد، تجزیه و تحلیل کردند.

تحقیقات درباره‌ی بیماری حرکت، اولین باری نیست که در صنعت خودرو انجام می‌شود. به‌عنوان مثال جگوار لندرور، یکی از مهندسین خود را به مانیتورها و حسگرهایی تجهیز کرد؛ مهندس انگلیسی به شهربازی و ترن هوایی رفت تا نشانه‌های فیزیکی حالت تهوع را شناسایی و بررسی کند. فولکس‌واگن نیز در زمینه‌ی کاهش بیماری حرکت در سرنشینان خودرو خودران تحقیقاتی انجام داده است. سیتروئن نیز سال گذشته از عینک مخصوصی برای درمان سرگیجه در خودرو هنگام حرکت رونمایی کرد.

 


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
ارتقای شخصیت، ارتقای زندگی

خودتان را ارتقا دهید تا کارتان هم ارتقا بیابد.

برای این که خودتان را ارتقا دهید باید در مورد خودتان بیشتر بدانید. به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید، استرس و هیجانات کاذب را کنترل کنید، ورزش کنید و حتی درس خواندن را ادامه دهید. اگر می خواهید کارآفرین موفقی باشید بهتر است پس از ریختن یک برنامه تجاری خوب، به فکر یک برنامه عملیاتی برای خودتان هم باشید.

نمی خواهم گوشی موبایل بخرم!

55درصد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل!

در سال‌های اخیر، شاهد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل بوده‌ایم. افرادی که زمانی پیگیر و مشتاق خرید جدیدترین مدل گوشی‌های تلفن همراه بودند، در حال حاضر تا جایی که می‌توانند از گوشی فعلی خود استفاده می‌کنند و کمتر دنبال تعویض آن هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی با ته مانده موی مشتریان درآرایشگاه!

خلاقیتی که با مو به خرج داده اند!

نقاشی با ته مانده موی مشتریان در آرایشگاه!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر