نتیجه‌ای یافت نشد.

66 بنای تاریخی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است

شناسه خبر: 156384 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۷, ۱۸ : ۲۲ : ۰۰
66 بنای تاریخی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است
نماینده صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور گفت: از 269 بنای تاریخی ایران تاکنون 66 اثر باهدف باز زنده سازی و جلوگیری از نابودی این ابنیه به بخش خصوصی واگذار شده است.
۵۵آنلاین :

علی فعله گری شامگاه یکشنبه در نخستین جشنواره کُرسی نشینی در بنای تاریخی حمام قلعه همدان اظهار داشت: از این تعداد 26 بنای واگذار شده در حال بهره برداری است و مابقی آثار نیز ظرف دو سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: افزون بر این 155 بنای تاریخی دیگر توسط مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای واگذاری به بخش خصوصی معرفی شده است.
فعله گری گفت: صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی حلقه وصل بین بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و با آسان سازی و شتاب دهی به فرآیند باز زنده سازی و دمیدن روح زندگی در آثار تاریخی مرده، گام های جدی به سمت ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی کشور برداشته است.
وی از تخریب آثار تاریخی به عنوان یکی از مشکلات اساسی کشور یاد کرد و گفت: این مشکلی است که سال ها گریبانگیر آثار تاریخی شده بود و با راه اندازی و فعالیت صندوق احیا و حمایت از بخش خصوصی مرتفع شد.
فعله گری از مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها خواست سرمایه گذاران با صلاحیت را برای واگذاری ابنیه معرفی کرده و سرمایه گذاران بومی را در اولویت قرار دهند.
وی گفت: در راستای معرفی این بناهای تاریخی به گردشگران جشنواره های سنتی در سطح کشور تدارک دیده شده و در نیمه نخست امسال 10 جشنواره برگزار شد.
فعله گری با بیان اینکه این جشنواره ها به صورت تقویم سالیانه منتشر می شود، افزود: جشنواره کرسی نشینی در حمام قلعه همدان یکی از این جشنواره هاست که با استقبال خوب مردم روبرو شده است.
بر اساس اطلاعات منتشر شده، حمام حاجی و حمام قلعه دو اثر تاریخی همدان است که به بخش خصوصی واگذار شده و آثاری همچون کاروانسرای فرسفج، خانه اقتداری در تویسرکان، کاروانسرای تاج آباد در روستای آبرومند، حمام ارامنه، آب انبار و حمام صفوی در اسدآباد، حمام ایمانی در ملایر، حمام پای قلعه و گلشن در نهاوند قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد.
در حدود 32 هزار اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که 13 هزار آن بنای تاریخی است.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .

دنیای مادرترزای ایران

اتاق خوابش یک کانکس شش متری است و حمام و دستشویی و آشپزخانه و اتاق جلساتش هم کانکس‌هایی دیگر، یک متری و دو متری و... حالا یک سال و پنج ماه است که اینجا زندگی می‌کند؛ در همین کانکس‌ها در روستای «دماغ سفید» سرپل‌ذهاب کرمانشاه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر