66 بنای تاریخی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است

شناسه خبر: 156384 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۷, ۱۸ : ۲۲ : ۰۰
66 بنای تاریخی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است
نماینده صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور گفت: از 269 بنای تاریخی ایران تاکنون 66 اثر باهدف باز زنده سازی و جلوگیری از نابودی این ابنیه به بخش خصوصی واگذار شده است.
۵۵آنلاین :

علی فعله گری شامگاه یکشنبه در نخستین جشنواره کُرسی نشینی در بنای تاریخی حمام قلعه همدان اظهار داشت: از این تعداد 26 بنای واگذار شده در حال بهره برداری است و مابقی آثار نیز ظرف دو سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: افزون بر این 155 بنای تاریخی دیگر توسط مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای واگذاری به بخش خصوصی معرفی شده است.
فعله گری گفت: صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی حلقه وصل بین بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و با آسان سازی و شتاب دهی به فرآیند باز زنده سازی و دمیدن روح زندگی در آثار تاریخی مرده، گام های جدی به سمت ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی کشور برداشته است.
وی از تخریب آثار تاریخی به عنوان یکی از مشکلات اساسی کشور یاد کرد و گفت: این مشکلی است که سال ها گریبانگیر آثار تاریخی شده بود و با راه اندازی و فعالیت صندوق احیا و حمایت از بخش خصوصی مرتفع شد.
فعله گری از مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ها خواست سرمایه گذاران با صلاحیت را برای واگذاری ابنیه معرفی کرده و سرمایه گذاران بومی را در اولویت قرار دهند.
وی گفت: در راستای معرفی این بناهای تاریخی به گردشگران جشنواره های سنتی در سطح کشور تدارک دیده شده و در نیمه نخست امسال 10 جشنواره برگزار شد.
فعله گری با بیان اینکه این جشنواره ها به صورت تقویم سالیانه منتشر می شود، افزود: جشنواره کرسی نشینی در حمام قلعه همدان یکی از این جشنواره هاست که با استقبال خوب مردم روبرو شده است.
بر اساس اطلاعات منتشر شده، حمام حاجی و حمام قلعه دو اثر تاریخی همدان است که به بخش خصوصی واگذار شده و آثاری همچون کاروانسرای فرسفج، خانه اقتداری در تویسرکان، کاروانسرای تاج آباد در روستای آبرومند، حمام ارامنه، آب انبار و حمام صفوی در اسدآباد، حمام ایمانی در ملایر، حمام پای قلعه و گلشن در نهاوند قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد.
در حدود 32 هزار اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که 13 هزار آن بنای تاریخی است.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دانشگاه‌های پرشمار، دانش‌آموخته‌های بیکار

تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند و برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه تأسیس کرده‌اند در دو سال گذشته، ایران با ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجوی اعزامی جزو ۱۰ کشور نخست اعزام کننده دانشجو به دانشگاه‌های خارج قرار گرفته است

مدگرایی؛فرهنگی خالی و پوچ

در واقع مدگرایی اگر افراطی نباشد و از روی چشم و هم چشمی و رقابت های کودکانه و به سمت فرهنگ غربی و از بین بردن عزت نفس و ارزش‌های انسانی نباشد ایرادی ندارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بعد از بی آرتی ها، ال آرتی ها هم به تهران می آیند

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر