20 هکتار از جنگل‌های گیلانغرب طعمه آتش سوزی پاییزی شد

شناسه خبر: 193925 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون يكشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸, ۲۰ : ۱۸ : ۰۰
20 هکتار از جنگل‌های گیلانغرب طعمه آتش سوزی پاییزی شد
آتش همچنان در جنگل های ایران مانور می دهد و در برابر امکانات ضعیف و قدرت پایین سازمان متولی دهن کجی می‌کند.
۵۵آنلاین :

تابستان و فصل گرم و خشک تمام شده، اما آتش همچنان جنگل های ایران را می بلعد. گمان می رفت با سرد شدن هوا دیگر سایه آتش از سر جنگل های ایران رفته باشد، اما خشکی پاییز برای جنگل های نیمه جان ایران، کم از گرمای هوا نیست. دیروز 20 هکتار از جنگل های بلوط زاگرس در گیلانغرب، طعمه حریق شد.

به گفته مسوولان، این آتش سوزی از ساعت 11 صبح روز گذشته شروع شده و ۲۰ هکتار از مراتع مشجر "ارتفاعات سرکش" و مناطق شمال شرقی "تنگه دیاره" و "کله شک" از توابع بخش مرکزی این شهرستان را درگیر کرد.

اگر چه گفته شده بلافاصله پس از وقوع آتش سوزی، نیروهای مردمی و ماموران منابع طبیعی و محیط زیست و نیز ستاد مدیریت بحران به منطقه اعزام شدند، اما به علت صعب العبور بودن منطقه و شیب تند ارتفاعات از یکسو و نیز وزش باد و پوشش غنی مرتعی، آتش سوزی نزدیک به 31 ساعت به طول انجامیده و در ساعت 18 امروز به سختی خاموش شده است.

کوروش محمودیان فرماندار گیلانغرب گفته که 20 هکتار از مراتع مشجر این شهرستان در ارتفاعات "سرکش" در آتش سوخته است. منظور او از مراتع مشجر همان جنگل های بلوط زاگرس است که در آتش خاکستر شده اند.

فعالان محیط زیست ومنابع طبیعی استان کرمانشاه می گویند واژه " مراتع مشجر" یک واژه من درآوردی است که برای کوچک کردن خسارت های آتش سوزی جنگل های استان به کار می رود و مبدع آن نیز مسوولان این استان هستند.

پیش از این نیز اخباری مبنی بر کاهش خسارت آتش سوزی های جنگلی و کوچک کردن سطح آتش در جنگل ها ومراتع استان کرمانشاه منتشر شده است.

هر چند نبود امکانات حریق هوایی برای مناطق صعب العبور و غیرقابل دسترس جنگلی، یکی از مهم ترین عوامل تشدید آتش سوزی ها در مکان های طبیعی و جنگل ها ومراتع است، اما اعلام آمارهای نادرست و کوچک شده از این آتش سوزی ها عامل بسیار مهم تری از کمبود امکانات است که در استان کرمانشاه باب شده و در بسیاری از دیگر استان ها نیز به چشم می خورد.

به نظر می رسد تا هنگامی که این موضوع حل نشده و به آن توجه جدی نشود مشکل آتش سوزی ها در زاگرس همچنان ادامه خواهد داشت.

پهنه رویشی زاگرس، شامل رشته‌کوه‌های زاگرس، وسیع‌ترین و اصلی‌ترین رویشگاه گونه‌های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس از منتهی‌الیه شمال غربی ایران در استان آذربایجان غربی آغاز و سپس غرب استان‌های کرمانشاه، ایلام، چهارمحال وبختیاری، خوزستان و لرستان و جنوب غرب ایران، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس را طی می‌کند.

علاوه بر بیماری هایی مانند "زوال بلوط" و آفاتی از جمله "سوسک چوب خوار" و نیز استفاده از بلوط ها به عنوان هیزم، آتش نیز به یکی از آسیب های جدی برای جنگل های منطقه تبدیل شده است.


منبع : اسکان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زنان و کودکان چقدر از بحران‌های زیست‌محیطی آسیب می‌بینند؟

«تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه که به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واکنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشکسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می‌شوند و اکثر جمعیت فقیر جهان را هم زنان تشکیل می‌دهند.»

ایران برنده نهایی قدرت‌نمایی در خاورمیانه

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن در یک گزارش مفصل استدلال کرده است که ایران بازی ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک منطقه را به سود خود رقم زده است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ نمایش شیر شعله‌ور هولوگرامی در مراسم افتتاح ورزشگاهی در بوئنوس‌آیرس

ویدئو؛ روسیه در شوک؛ استاد دانشگاه دوستش را ارّه کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر