مست عشق ساخته نشده جنجالى شد

شناسه خبر: 195296 سرویس: توسعه ، فرهنگ و هنر ، گوناگون چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸, ۴۴ : ۱۴ : ۰۰
مست عشق ساخته نشده جنجالى شد
دیدار شمس تبریزی و مولانا یکی از مقاطعی از تاریخ فرهنگ و ادب ایران است. یک عاشقانه‌ای که شانه به شانه فرهنگ ایرانی بوده و  طی سال‌ها و دهه‌های اخیر موضوع جذابی در ادبیات، تئاتر، موسیقی و سینمای ایران بوده است.
۵۵آنلاین :

دیدار شمس تبریزی و مولانا یکی از مقاطعی از تاریخ فرهنگ و ادب ایران است. یک عاشقانه‌ای که شانه به شانه فرهنگ ایرانی بوده و  طی سال‌ها و دهه‌های اخیر موضوع جذابی در ادبیات، تئاتر، موسیقی و سینمای ایران بوده است. 

یکی از آثاری که در سال‌های اخیر به این اتفاق تاریخی پرداخته است، اپرای عروسکی مولوی است. این اپرا و نمایش عروسکی به کارگردانی، نویسندگی و طراحی صحنه بهروز غریب‌پور برگزار شد و اولین بار در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ در تالار فردوسی بنیاد فرهنگی هنری رودکی به روی صحنه رفت. اپرای عروسکی مولوی براساس اشعار مثنوی معنوی و کلیات شمس نوشته شده و موسیقی آن بر اساس موسیقی کلاسیک ایرانی، دستگاه‌ها و ردیف‌های آوازی با آهنگسازی بهزاد عبدی ساخته شده است. خوانندگانی چون محمد معتمدی و همایون شجریان روایت آوازین این اپرا را بر عهده دارند. ضبط موسیقی این اثر در اکراین انجام شده است. بیش از ۱۰۰ عروسک ریسمانی در آن به کار گرفته شده‌اند.

از چند روز اخير خبرهايى منتشر شده مبنى بر اين موضوع كه قرار است فيلم سينمايى به نام مست عشق با كارگردانى حسن فتحى و با حمايت مالى تركيه ساخته شود؛اين فيلم كه محصول مشترك ايران و تركيه است،هنوز ساخته نشده سروصداى زيادى به راه انداخته است.

در اين فيلم قرار است به رابطه ى مولانا و شمس و حوادث پيرامون زندگى آنها پرداخته شود كه از منابع تاريخى گسترده اى استفاده شده است و پيش توليد آن هم چند روزى است كه آغاز شده است.

در اين فيلم قرار است پارسا پيروزفر در نقش مولانا و شهاب حسينى در نقش شمس ايفاى نقش كنند؛دو بازيگر ديگر هم فعلا مشخص شده اند:حسام منظور و ابراهيم چليكول و هانده ارچل بازيگران ترك.

جنجال ها به چه دليل است؟

در نوشته هاى تاريخى و ادبى پيرامون رابطه ى مولانا و شمس نوشته ها و برداشت هاى متفاوتى وجود دارد كه مهم ترين آنها بحث قرقه صوفيه و رابطه ى بين اين دو شخص است.

در صحبت هاى اخير آيت الله مكارم شيرازى و آيت الله نورى همدانى سطحى نگرى ديده ميشد كه از اين مراجع اعظام بعيد به نظر ميرسيد.

فلسفه ى ساخت اين فيلم نشان دادن زندگينامه ى يك شخصيت ادبى بزرگ است؛ اين شخصيت افتخار و ابعاد جهانى دارد كه فيلم نامه ى آن هم حتى نهايى نشده است.

با واكنش نشان دادن وزير ارشاد كه اين فيلم محصول مشترك است و تائيد فيلم نامه تماما به عهده ى ما نيست و استناد به سخنان رهبر و دكتر مطهرى اين حساسيت مربوط به ترويج فرقه صوفيه از بين رفت.

از اين صحبت ها و جنجال ها پيداست كه قطعا اين فيلم در زمان اكران با مشكلاتى روبه رو خواهد شد و چه بسا شامل سانسورهاى فراوانى هم شود اما سهم خوب و قابل ملاحظه اى از فروش را به خود اختصاص خواهد داد.

بگذريم از اين موضوع كه باز هم سهل انگارى ديگرى صورت گرفته و تركيه مولانا را به عنوان شاعر ملى خود به ثپت رسانده است و لكه ى ننگ ديگرى بر مسئولان اين حوزه در كشور وارد شده است.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

قهرمانان تقلبی

نگرانی اسکورسیزی همین یک جمله است: نباید تسخیر فیلم های مارول شویم.

آلودگى هوا ؛ مهمان هميشگى فصول سرد سال

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ضخامت لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: استرالیا در آتش؛ شعله‌های سرکش همچنان زبانه می‌کشد

ویدئو؛ نطق پروانه سلحشوری: به‌جز اقلیتی برخوردار بقیه مردم را رها کرده‌ایم

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر