‏تمسخر اصطلاح علمی «چسبندگی قیمت‌ها» در رادیو

شناسه خبر: 190122 سرویس: توسعه ، سیاست ، اقتصادی ، گوناگون يكشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸, ۵۹ : ۱۳ : ۰۰
‏تمسخر اصطلاح علمی «چسبندگی قیمت‌ها» در رادیو
صداوسیما که در سال های اخیر از هیچ تلاشی برای حمله به دولت روحانی فروگذار نکرده، همواره به دنبال بهانه ای برای هجمه های خود می گردد و گاه سوژه های آن به خودی خود سطح معلومات تحلیلگران این سازمان را نشان می دهد.
۵۵آنلاین :

صداوسیما که در سال های اخیر از هیچ تلاشی برای حمله به دولت روحانی فروگذار نکرده، همواره به دنبال بهانه ای برای هجمه های خود می گردد و گاه سوژه های آن به خودی خود سطح معلومات تحلیلگران این سازمان را نشان می دهد.

اخیرا در برنامه پارک شهر رادیو تهران، اظهارات اخیر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی مورد تمسخر قرار گرفت.

یک از اجرا کنندگان این برنامه به اظهارات همتی درمورد «چسبندگی قیمت ها» درمورد اشاره کرد و همکار او با تمسخر گفت که «مانده به چسبش؛ چون ما هر چسبی به این میزمان که شکسته بود، می زدیم، باز می شد».

آنچه مورد تمسخر این برنامه قرار گرفت، اظهارات چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی بود. همتی دوم مردادماه 98 در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به کاهش قیمت ارز قیمت اجناس کاهش نیافته است، گفته بود: «ارز در یک شرایط باثباتی قرار دارد و امیدوارم این روند ادامه یابد اما چسبندگی در قیمت کالاها وجود دارد و باید صبر کنیم تا قیمت کالاها به تدریج کاهش یابد و مقاومت‌هایی هم در این زمینه وجود دارد.»

«چسبندگی قیمت» که رئیس کل بانک مرکزی به آن اشاره کرد، به بیان ساده به این معناست که یک کالا با وجود تغییر برخی شرایط اقتصادی، نسبت به تغییر قیمت مقاومت می کند. به عنوان مثال، با بالا رفتن قیمت ارز در کشور، قیمت کالاهای وابسته به آن نیز افزایش یافت اما با پایین آمدن قیمت ارز، آن کالاها در مقایل پایین آمدن قیمت مقاومت می کنند. البته این مثال مربوط به چسبندگی رو بالا بود؛ چسبندگی رو به پایین، هم به همین ترتیب، به معنای مقاومت یک کالا برای افزایش قیمت است.

چسبندگی قیمت هاعوامل متعددی دارد که ریشه عمده آنها، ناکارآمدی ساختارهای اقتصادی است. یکی از این ریشه ها، خطای پولی و اطلاعات ناقص در خصوص قیمت هاست؛ به این معنای که ارزش واقعی پول کشور از آنتچه مردم درباره آن تصور می کنند، متفاوت است. علت دیگر به نظریه ای به نام نظریه بازی ها برمی گردد. بر این اساس، وقتی قیمت یک کالا افزایش می یابد، مردم با محاسبه سود و زیان، به جای نخریدن، به سمت آن کالا می روند و تقاضا را افزایش می دهند و در نتیجه قیمت ها کاهش نمی یابد.

حال این اصطلاح علمی رایج در علم اقتصاد در یکی از برنامه های صداوسیما به تمسخر گرفته می شود. آیا سطح و میزان معلومات صداوسیما در همین حد است که با ساده ترین و رایج ترین اصطلاحات علمی و اقتصادی هم آشنا نیستند و از آن به عنوان ابزاری برای تمسخر مسئولان دولتی که مخالف آن هستند، استفاده می کنند؟

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چگونه اینفلوئنسر شویم؟

واقعیت آنکه، ما نیاز داریم تا از برخی از سازوکارهای پشت پرده ستاره های اینستاگرامی آگاه شویم. این متن شاید در قسمت هایی تلخ و یا شاید هم سطحی به نظر آید ولی قصد آن صرفا ارتقاء آگاهی های عمومی درباره مسائل این روزهای ما در فضای مجازی است.

چرا رابطه آمریکا و ایران راه به جایی نمی برد؟

بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ کمتر کسی فکر می کرد پرتلاطم ترین دوران روابط ایران و آمریکا در دوره ریاست جمهوری او اتفاق بیفتد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : «دیوار آدامس» سیاتل؛ از زباله‌دانی تا اثری هنری

ویدئو : امید داشتن عین قدرت است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر