۴ چالش اصلی «اقتصاد جهان»

شناسه خبر: 147199 سرویس: جهان ، اقتصادی ، گوناگون سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷, ۲۷ : ۰۹ : ۰۰
۴ چالش اصلی «اقتصاد جهان»
تهدیدات اقتصاد جهان که زمانی بعید به نظر می‌رسیدند، اکنون تماما شکلی واقعی به‌خود گرفته‌اند. جنگ تجاری، افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا، رشد نامتوازن اقتصاد جهان و بدهی‌های به سرعت رو به افزایش شرکتی چهار چالش‌ مهمی هستند که این روزها اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند.
۵۵آنلاین :

در این باره در نشست مشترک «بانک جهانی» و «صندوق بین‌المللی پول» که از روز دوشنبه در جزیره بالی اندونزی آغاز و تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) ادامه خواهد یافت، رهبران اقتصاد جهان به دنبال راه‌هایی برای مقابله با این چالش‌ها خواهند بود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» و به نقل از خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، ریسک‌های اقتصادی جهان که قرار است در این نشست یک هفته‌ای مورد بحث سیاست‌گذاران قرار گیرند به این شرح هستند.

چشم‌انداز تیره اقتصاد جهان

اقتصاد جهان قدرتمند به‌نظر می‌رسد و به بالاترین نرخ رشد از سال ۲۰۱۱ رسیده است. با این حال ریسک‌های رو به رشدی نیز وجود دارد. جنگ تجاری میان آمریکا و چین- بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا- هیچ نشانه‌ای از فروکش کردن ندارد. به‌رغم اینکه اقتصاد آمریکا به رشد قدرتمند خود در سال‌جاری ادامه می‌دهد، رشد اقتصادهای بزرگ دنیا از قبیل چین، ژاپن و اتحادیه اروپا کند شده است. به‌علاوه از آنجاکه آرژانتین و ترکیه وارد بحران شده‌اند، خطراتی نیز اقتصادهای نوظهور را تهدید می‌کند. کریستین لاگارد، رئیس «صندوق بین‌المللی پول» در سخنرانی‌ای که هفته گذشته در واشنگتن آمریکا داشت در این باره گفت: «تاکنون هیچ نشانه‌ای از سرایت مالی گسترده‌تر مشاهده نکرده‌ایم. با این حال می‌دانیم که شرایط می‌تواند به سرعت تغییر کند. اگر تنش‌های تجاری اخیر وخیم‌تر شوند، شوکی بزرگ به طیف گسترده‌ای از اقتصادهای نوظهور و درحال توسعه وارد خواهد شد.» مونیکا دِبوله، محقق ارشد «موسسه اقتصاد بین‌الملل پیترسون» نیز در این باره می‌گوید: «کشورهایی نظیر آرژانتین و ترکیه بیش از سایرین در معرض خطر هستند. چرا که سطح بدهی شرکتی و عدم توازن حساب جاری در آنها بالا است، شرایطی که هیچ فضای سیاستی برای بهبود وضعیت این اقتصادها باقی نگذاشته است.» به گزارش «سی‌ان‌ان»، «صندوق بین‌المللی پول» در گزارش ماه جولای خود رشد امسال و سال آینده اقتصاد جهان را در سطح ۹/ ۳ درصد پیش‌بینی کرده بود. به گفته کریستین لاگارد اما براساس جدیدترین ارزیابی‌های اقتصاددانان این نهاد که هفته گذشته صورت گرفت، پیش‌بینی این رشد محدودتر شده است.

جنگ‌تجاری آمریکا-چین

با نهایی‌شدن نفتای جدید میان آمریکا، کانادا و مکزیک، دولت ترامپ توانست یکی از بزرگ‌ترین مشاجرات تجاری جهان را حل کند. با این حال تنش‌های تجاری آمریکا و چین همچنان ادامه دارد. بر این اساس کریستین لاگارد پیش از آغاز نشست روز دوشنبه هشدار داد این تنش‌های تجاری، اقتصاد جهان را با ریسک‌های رو به رشد مواجه خواهد ساخت. او در این خصوص می‌گوید: «ما باید با همکاری یکدیگر تنش‌های تجاری اخیر را حل کنیم.» بر این اساس تحت تاثیر این تنش‌ها بود که «سازمان تجارت جهانی» در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی رشد امسال و سال آینده تجارت جهان را کاهش داد.

فشار بدهی

فدرال رزرو (بانک مرکزی) آمریکا به منظور ممانعت از بیش از حد داغ شدن اقتصاد این کشور، سیاست‌ کاهش نرخ‌های بهره را در پیش گرفته است. این امر اما پرداخت بدهی‌های دلاری را در سایر نقاط هزینه‌برتر می‌کند. به گزارش «سی‌ان‌ان»، سطح بدهی‌های شرکتی جهان – چه در بخش‌خصوصی و چه دولتی – با افزایشی ۶۰ درصدی از زمان بحران مالی ۲۰۰۸، به بالاترین رکورد تاریخی، ۱۸۲ هزار میلیارد (تریلیون) دلار رسیده است، امری که به گفته لاگارد به منزله زنگ هشداری برای اقتصاد جهانی است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بودجه بنیادهای خاص فرهنگی را قطع یا کم کنید

یک سال هم به برخی مؤسسات غیر مولد کمک نشود به جایی بر نمی‌خورد. بگذاریم مردم در سال 98 از دستاوردهای قبلی این موسسات استفاده کنند.

نورچشمی‌ها همین دور و برند

آمارهای ٦ ماه نخست‌ سال‌جاری نشان می‌دهد استان‌های تهران سمنان، یزد و اصفهان بیشترین میزان تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که کردستان و سیستان و بلوچستان از همه مظلوم‌ترند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر