۴ دلیل برای غیرممکن بودن دیدار روحانی و ترامپ

شناسه خبر: 140353 سرویس: جهان ، گوناگون جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷, ۵۳ : ۱۶ : ۰۰
۴ دلیل برای غیرممکن بودن دیدار روحانی و ترامپ
متحدان منطقه ای آمریکا به طور خاص اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی به شدت با برگزاری نشستی میان سران آمریکا و ایران مخالف هستند در حالی که بر خلاف آن ها کره جنوبی و تا حد کمتری ژاپن ، ترامپ را به برگزاری نشست با کیم جونگ اون تشویق کردند تا از شروع جنگی که شمال شرق اسیا را ویران می کند جلوگیری کنند.
۵۵آنلاین :

باربارا اسلاوین در axios نوشت: یکی از مهم ترین سوالات پس از نشست سنگاپور این است که آیا پرزیدنت ترامپ می تواند به چنین پیشرفت مشابهی در مقابل ایران دست پیدا کند.

 در ادامه این نوشتار آمده است:

تصویر بزرگ: احتمال برگزاری چنین نشستی همانند نشست مشترک ترامپ – کیم جونگ اون بی سابقه خواهد بود: هیچ رئیس جمهور آمریکایی پس از انقلاب ایران نتوانسته با رئیس جمهور ایران دیداری داشته باشد. حتی باراک اوباما که دولت وی موفق به امضای توافق هسته ای با ایران شد؛ هنگام عبور از راهرو سازمان ملل، رئیس جمهور ایران از دست دادن با وی خودداری کرد. بنابراین به دلائل زیر امکان شکل گیری چنین دیداری تقریبا غیرممکن است:

  • در حالی که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به ایران پیشنهاد توافقی را می دهد که در ازای معکوس سازی سیاست خارجی ایران، تحریم های اولیه آمریکا لغو می شود و عادی سازی روابط شکل می گیرد. اما آمریکا هیچ استراتژی مشخصی برای از سرگیری مذاکرات جدید با جمهوری اسلامی ایران ندارد. آن ها در عوض بیشتر بر تشدید فشار اقتصادی بر ایران برای وادارسازی تهران به نقض توافق هسته ای تمرکز کرده اند.
  • ایرانی همچنین هیچ تمایلی ندارد با رهبری که به طور یکجانبه از برجام خارج شده ، دیپلماسی در سطح ارشد برگزار کند. در حالی که ایران به این توافق پای بند بوده است. ایران همچنان به این توافق پای بند است و در عوض برای نجات برجام و مقابله با تحریم ها به همکاری با شرکای تجاری اروپایی و آسیایی خود قدم برداشته است.
  • متحدان منطقه ای آمریکا به طور خاص اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی به شدت با برگزاری چنین نشستی مخالف هستند در حالی که بر خلاف آن ها کره جنوبی و تا حد کمتری ژاپن ، ترامپ را به برگزاری نشست با کیم جونگ اون تشویق کردند تا از شروع جنگی که شمال شرق اسیا را ویران می کند جلوگیری کنند.
  • نوع تصمیم گیری در ایران بر خلاف کره شمالی به صورت واحد نیست. تصمیمات نه توسط یک فرد که از طریق فرایند اجماع سازی میان نخبگان سیاسی و امنیتی اتخاذ می شود.

محور اصلی: روابط بین آمریکا و ایران برای عبور از موانع و شکاف های موجود تابع یک عکس نیست بلکه هر گونه تحول و پیشرفت در روابط بین دو کشور به مذاکرات دقیق و اقدامات اعتماد ساز نیاز خواهد داشت. به همین دلیل دولت اوباما چند سال طول کشید تا بتواند به برجام دست پیدا کند. این دستاورد تا زمانی که رئیس جمهور مخرب ( ترامپ) در قدرت باشد تکرار یا بهبود پیدا نخواهد کرد.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

ویدئو : یک خانواده روس به ۱۲ راکون پناه دادند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر