۲ میلیون بیکار کشور قبلا شاغل بوده‌اند

شناسه خبر: 184104 سرویس: کسب و کار ، گوناگون يكشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸, ۱۵ : ۲۲ : ۰۰
۲ میلیون بیکار کشور قبلا شاغل بوده‌اند
یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری بیکاران، در گذشته شاغل بوده‌اند و ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بیکار نیز در جستجوی شغل اول خود هستند.
۵۵آنلاین :

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار کشور نشان می‌دهد که از حدود ۳.۳ میلیون نفر بیکار کشور در سال ۱۳۹۷، حدود ۱.۹ میلیون نفر از بیکاران قبلا شاغل بوده اند که مردان نزدیک به ۱.۶ میلیون نفر از این افراد را تشکیل می‌دهند.

به عبارتی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از بیکاران در صورت ورود به بازار کار و پیدا کردن شغل، برای نخستن بار شاغل می شوند.

اما درباره جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار بیکاری که در گذشته شاغل بودند، عوامل مختلفی منجر به خروج این افراد از بازار کار و به عبارتی بیکاری آنها شده که چند عامل بیشترین تاثیر را در بیکاری شاغلان داشته است.

بر اساس این گزارش،  از بین عواملی که موجب ترک شغل و بیکاری شاغلان شده است،  در طی پنج سال گذشته سه عامل نسبت به سایر موارد نقش و تاثیر بیشتری داشته است.

در بین عوامل بیکاری شاغلان، «موقتی بودن کار» با ۲۲.۶ درصد بیشترین سهم را در بیکاری داشته است و مهمترین عامل ترک شغل محسوب می‌شود.

از حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار بیکارِ قبلا شاغل، حدود ۴۵۱ هزار و ۵۶۰ نفر به دلیل موقتی بودن کار، شغل خود را از دست داده داده اند.

همچنین «پائین بودن درآمد»  با سهم ۱۶.۸ درصدی، دومین عامل بیکار شدن شاغلان در پنج سال گذشته بوده است و حدود ۲۹۴ هزار و ۲۰۰ نفر ناشی از ناکافی بودن درآمد، مجبور به خروج از محل کار خود شده اند.

اما سومین عامل بیکاری «اخراج یا تعدیل نیرو»  با سهمی ۱۶.۶ درصدی قرار دارد که حدود ۲۵۳ هزار نفر به علت آن بیکار شده اند.  

نکته قابل توجه آن است که در سال ۱۳۹۶ نیز سه عامل مذکور، عوامل اصلی ترک شغل بیکارانِ قبلاً شاغل بوده است.  


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر