یزدی‌ها از دست «ملکه مارها» به تنگ آمدند

شناسه خبر: 195919 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸, ۴۱ : ۱۳ : ۰۰
یزدی‌ها از دست «ملکه مارها» به تنگ آمدند
به دنبال گلایه‌های مردم محلی از فعالیت ملکه مارهای یزد در بافت تاریخی، مدیرکل میراث فرهنگی استان از تخلیه و تغییر کاربری این خانه تاریخی خبر می‌دهد.
۵۵آنلاین :

این روزها فعالیت یک بانوی یزدی و مارها و مارمولک‌هایش در خانه تاریخی کاشفی، مورد استقبال گردشگران زیادی قرار گرفته به طوری که این محل به خانه‌ی ملکه مارهای یزد مشهور شده است اما با وجود استقبال زیادی که از این فعالیت خلاقانه می‎شود، عده‌ قابل توجهی از ساکنان بافت تاریخی از این موضوع ناراضی و ناراحت هستند.

برخی از ساکنان بافت تاریخی معتقدند که کاربری این بانوی یزدی با کاربری‌های تعریف شده در بافت تاریخی مغایرت دارد، به طوری که جانورشناسی و به وجود آوردن فضایی برای جمع آوری گونه‌هایی از جانواران موذی، با فعالیت‌های فرهنگی در بافت تاریخی همخوان نیست.

 

مارمولک
عده‌ای نیز به نامناسب بودن تابلوهای نصب شده از جانب این بانوی یزدی در بافت تاریخی اشاره می‌کنند و معتقد هستند که تابلوهای خانه ملکه مارهای یزد با بافت همخوانی ندارد و باید مسئولان نسبت به جمع‌آوری آن‌ها اقدام کنند.

«سید مصطفی فاطمی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با ا اشاره به جابجایی هر چه زودتر خانه سوسمارها در یزد، اظهار می‌کند: خانه تاریخی کاشفی که در حال حاضر به عنوان محلی برای فعالیت یک جانوارشناس تبدیل شده است، با وجود استقبال از این جاذبه جدید در بافت، به علت مناسب نبودن کاربری باید تغییر کند.

وی با بیان این که این محل تاریخی در حال حاضر در مزایده قرار دارد، می‌گوید: این خانه تاریخی با کاربری مرتبط به فعالیت و تجمع تشکل‌ها از جانب صندوق حفظ و احیای کشور به مزایده گذاشته شده و به محض انتخاب، تغییر کاربری خواهد داد.

مدیر کل میراث فرهنگی یزد با اشاره به تخلیه این بنا به محض برنده شدن در مزایده، تصریح می‌کند: از آنجایی که فعالیت این بانوی یزدی به نوع خود ارزشمند و خلاقانه است و تاکنون نیز با استقبال گردشگران همراه بوده، طبق هماهنگی‌هایی با شهرداری امیدوار به پیدا کردن محل مناسبی برای فعالیت این جانورشناس یزدی در خارج از محدوده بافت تاریخی هستیم.

فاطمی در پایان خاطرنشان می‌کند: تاکنون فعالیت‌های مذکور در این خانه تاریخی منجر به هیچ گونه آسیبی به بنا نشده و تنها، فعالیت آن با نوع کاربری‌های تعریف شده در بافت‌های تاریخی مغایر است.


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

گرگ های اقتصاد

کسانی می گویند در کشورهایی که به صورت سنتی در آن ها کشاورزی رواج داشته است بر خلاف آن هایی که در گذشته دامدار بوده اند, نگاه های متفاوتی نسبت به گرگ وجود دارد, دسته نخست گرگ را مثبت تصویر می کنند, زیرا بقیه حیواناتی را که به مزارع آن ها آسیب می زدند و محصولاتشان را ضایع می کردند می خورد و به نوعی نگهبان کشاورزان به حساب می آمد, اما دسته دوم به دلایل روشن چندان دل خوشی از گرگ ها نداشتند, زیرا دارایی شان را از بین می برد. فارغ از صحت و سقم چنین ادعاهایی امروز آن قدر فرهنگ ها در هم شده اند که در هر کشوری با هر پیشینه ای همه جنس دیدگاهی پیدا می شود.

می‌ترسند کلاه سرشان برود!

آنقدر بازار ایران بی‌در و پیکر است که وقتی بنزین گران می‌شود، ماشین هم گران می‌شود. در این بازار از مردم چه انتظاری می‌شود داشت. در بازار بی‌اعتمادی نمی‌شود دنبال اعتماد گشت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: قطع اینترنت و ماجرای اینترنت ملی

ویدئو : چرا موتورهای جستجو گر ایرانی، پاسخگوی نیازهای مردم نبود؟

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر