یاسبرنی؛ شهری با مردمانی ایرانی تبار در اروپا

شناسه خبر: 183567 سرویس: توسعه ، جهان ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸, ۱۴ : ۱۴ : ۰۰
یاسبرنی؛ شهری با مردمانی ایرانی تبار در اروپا
در مجارستان شهری با نام یاسبرنی وجود دارد که مردم آن خود را ایرانی الاصل می‌دانند. این شهر نماد تیزهوشی در مجارستان است و در واقع هر جایی که مردم یاسبرنی پا بگذارند، همه اطمینان دارند که آن‌ها مردمانی باهوش و تیزبین هستند.
۵۵آنلاین :

 

 

 در مجارستان شهری با نام یاسبرنی وجود دارد که مردم آن خود را ایرانی الاصل می‌دانند. این شهر نماد تیزهوشی در مجارستان است و در واقع هر جایی که مردم یاسبرنی پا بگذارند، همه اطمینان دارند که آن‌ها مردمانی باهوش و تیزبین هستند.

مردم یاسبرنی معتقدند حدود ۸۰۰ سال پیش با حمله مغول‌ها به ایران اجداد آنها از سرزمین قفقاز‌ها و ایرانی‌ها مهاجرت کردند و برای اینکه از آتش جنگ دور بمانند، به منطقه‌ای پناه بردند که الان آن را به نام یاسبرنی می‌شناسیم.

مردم قوم آلانان همان اجداد مردم یاسبرنی بودند که در زمره اقوام ایرانی هستند. در اثبات این مدعا حتی می‌توان به اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ ایرانی نیز مراجعه کرد که در شاهنامه به نام این قوم اشاره کرده است.

شهردار یاسبرنی در سال ۱۹۹۵ در روز رسمی مردم این شهر، از سفیر وقت ایران دعوت به عمل آورد تا به عنوان نماینده ای از سرزمین مادری مردم یاسبرنی در این مراسم حضور یابد. در این مراسم برای اولین بار از طرف شهردار یاسبرنی پیشنهاد خواهرخواندگی این شهر با شهر یزد در ایران مطرح شد.

در ادامه در هشتم آذرماه سال ۱۳۸۶ رئیس و اعضای شورای شهر یاسبرنی در دیداری که از مجتمع علوم دانشگاه یزد در ایران داشتند از هم‌ریشگی نام‌های یاس و یزد سخن گفته و درخواست خواهرخواندگی این دو شهر را دادند که این امر انجام شد و این دو شهر هم اکنون خواهرخوانده هستند. شورای شهر یاسبرنی نیز تمبری به این مناسبت در سراسر مجارستان چاپ نمود.

در یاسبرنی پیش از این گویش ایرانی یاسی رواج داشته ‌است و اگرچه هم اکنون زبان فارسی در بین این قوم فراموش شده، اما ریشه‌های فارسی را بین اسامی آن‌ها می‌توان پیدا کرد.

 


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر