نتیجه‌ای یافت نشد.

یادگارهای ماقبل تاریخ در سراوان

شناسه خبر: 172654 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۴۲ : ۱۹ : ۰۰
یادگارهای ماقبل تاریخ در سراوان
سنگ نگاره‌های دره نگاران در شهرستان سراوان، مهمترین آثار برجا مانده از ساکنان ایران در عصر شکار به شمار می رود.
۵۵آنلاین :
 
 

دره نگاران در فاصله 36 کیلومتری شمال غربی دهستان ناهوک و 75 کیلومتری شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان واقع شده است. سنگ نگاره‌ها موجود در این دره که در محدوده کوچکی از آن به بیش از هزاران نقش به صورت تک نگاره و تابلوی پرنگاره می‌رسد در نوع خود بی‌نظیر است؛ باستانشناسان از این نقوش به عنوان بزرگترین مجموعه شناخته شده سنگ نگاره در ایران با قدمت 10 هزار ساله نام می برند.

این نقوش نشان می دهد مهاجران و مهاجمان ایران در هزاره قبل از میلاد مسیح به این سرزمین وارد شده‌اند. نقوش دره نگاران سراوان که غالب آنها نقش های انسانی و حیوانی هستند به سه دوره قدیم، میانه و جدید تقسیم می‌شوند که دوره قدیم به حدود هزاره‌های چهارم تا هشتم بر می گردد. نگاره‌های عصر شکار، تصاویری از حیوانات از قبیل گاو وحشی، شتر دوکوهانه و بز کوهی با شاخ‌های بزرگ و کشیده، جدال انسان‌ها با یکدیگر و تصاویر ماه و خورشید را در بر می گیرد. همچنین سنگ نگاره ای از دوره اسلامی نیز در این منطقه وجود دارد که در نوع خود منحصر به فرد است.

 

 

یادگارهای ماقبل تاریخ در سراوان (تصاویر)
1
3
5
7
8
10
13
15
16
18
19
20
21

منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر