نتیجه‌ای یافت نشد.

گلیم «چهل ماشوله» کرمان ثبت ملی شد

شناسه خبر: 139907 سرویس: تصویر ، فرهنگ و میراث فرهنگی دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷, ۵۲ : ۱۳ : ۰۰
گلیم «چهل ماشوله» کرمان ثبت ملی شد
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از ثبت ملی رشته گلیم «چهل ماشوله »متعلق به روستای «بیدکردویه »شهرستان بافت خبر داد.
۵۵آنلاین :

 

 

غلامرضا فرخی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روستای بیدکردویه استان کرمان در کنار 10 روستا و شهر دیگر به عنوان شهر گلیم چهل ماشوله به ثبت ملی رسید. 
وی بیان کرد: این تصمیم در آخرین نشست شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی، پس از ارائه گزارشی از شاخص‌ها و نقاط قوت توسط مسئولان ارشد منطقه گرفته شد. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار داشت: بافت این گلیم در دهستان های فتح آباد و دشتاب به ویژه روستاهای بیدکردویه و زردشت شهرستان بافت همچنان توسط هنرمندان انجام می شود. 
وی تاکید کرد: صادرات، ترویج و توسعه صنایع‌دستی، حوزه میراث‌فرهنگی، جاذبه‌های گردشگری، میزان فعالیت تشکل‌های غیردولتی از جمله شاخص‌هایی است که برای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی در این شورا مدنظر قرار می گیرد. 
فرخی گفت: تشکیل شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستای جهانی صنایع‌دستی به مدیریت ، رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی قدم بعدی پس از انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی است. 
گلیم چهل ماشوله یا سینه ریز از مشهورترین دست بافته های شهرستان بافت کرمان است که قدمت آن به دوران صفویه و ورود ایل افشار به این منطقه باز می گردد. 
چهل ماشوله نوعی طرح راه راه است که با تکنیک جفت قلاب و به صورت معکوس باف بافته می شود و وجه تسمیه آن برگرفته از میله های چوبی یا فلزی بوده که در گذشته خامه های رنگی به دور آن پیچیده و بافندگان از آن استفاده می کردند. 
چپ بافت بودن این دست بافته یکی از ویژگی های منحصر به فرد تکنیک بافت این محصول در کرمان است. 
مهم ترین نقوش این نوع دست بافته چهار گل، چهار فصلو، ترمئو، چوگونو، خارا، کله قوچی، سم قاطرو، گنبه ای و غیره است. 
پیش از این در تابستان سال 96 گلیم شیرکی پیچ و شهر سیرجان دیگر شهر استان کرمان به عنوان شهر جهانی گلیم ثبت جهانی شد. 
روستای بیدکردویه حدود 25 کیلومتری شمال غرب شهرستان بافت واقع شده و از مناطق ییلاقی و خوش آب هوا به شمار می رود. 
شهرستان بافت در 156 کیلومتری غرب مرکز استان قرار دارد. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر