نتیجه‌ای یافت نشد.

گردشگری دینی میان ایران و پاکستان افزایش یافت

شناسه خبر: 155933 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۱۲ دي ۱۳۹۷, ۲۹ : ۱۷ : ۰۰
گردشگری دینی میان ایران و پاکستان افزایش یافت
پایگاه خبری 'پاکستان تودی' روز چهارشنبه گزارش داد که گسترش تسهیلات امنیتی و رفاهی در مرز تفتان موجب گسترش گردشگری دینی میان ایران و پاکستان شده، به گونه ای که طی ماه های محرم و صفر زائران پاکستانی از اماکن دینی ایران دیدن کردند.
۵۵آنلاین :

 پایگاه خبری 'پاکستان تودی' روز چهارشنبه گزارش داد که گسترش تسهیلات امنیتی و رفاهی در مرز تفتان موجب گسترش گردشگری دینی میان ایران و پاکستان شده، به گونه ای که طی ماه های محرم و صفر زائران پاکستانی از اماکن دینی ایران دیدن کردند.

این گزارش به نقل از سندی که امروز با امضای شهریار خان آفریدی، وزیر مشاور در امور کشور پاکستان برای پیگیری دستورات ویژه عمران خان، نخست وزیر این کشور در این خصوص منتشر شد، نوشت که تامین تضمین های امنیتی و تسهیلات رفاهی برای زائران پاکستانی در مناطق مرزی به ویژه در مرز تفتان موجب شد تا گردشگری میان دو کشور در سال اسلامی جاری افزایش چشمگیری داشته باشد.
دراین سند، با اشاره به پیگیری های پی در پی مقامات وزارت کشور و گروه کاری تفتان متشکل از فرماندهی امنیتی ایستگاه مرزی، معاون کمیسر تفتان، آژانس تحقیقات فدرال پاکستان و رئیس گمرکات منطقه و نیز بازدیدهای رسمی مکرر آنها از این گذرگاه مرزی در فاصله زمانی 8 سپتامبر تا 24 اکتبر 2018، آمده است: این پیگیری ها موجب شده سفر زائران پاکستانی به ایران و عراق طی چهار ماه اخیر افزایش قابل توجه داشته باشد.
گزارش وزارت کشور پاکستان با پرداختن به تک تک اقدامات انجام شده لازم طی این مدت برای زائران پاکستانی برای سفر به ایران و بعضا از ایران به عراق، اقدامات تامینی و حمل و نقلی انجام شده در داخل خاک پاکستان برای تردد آسانتر شهروندان این کشور برای رسیدن به مرزهای ایران را نیز حائز اهمیت دانست و نوشت: از آنجایی که شهروندان برخی از شهرها از جمله کویته برای رساندن خود به تفتان با مشکلات امنیتی زیادی رو به رو بودند همه اقدامات لازم امنیتی و رفاهی برای این دسته از زائران نیز صورت گرفت، از اینرو آنها از این پس برای رفت و آمد به خاک ایران با هیچ مشکلی رو به رو نخواهند بود و امورات سفری آنها در کوتاه ترین مدت انجام خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، هزاران نفر از زائران شیعه پاکستان که همه ساله برای زیارت مشهد مقدس و یا حضور در آیین های عزاداری عاشورای حسینی و اربعین از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به عراق سفر می کنند، تا کنون در زمان بازگشت به کشورشان مجبور بودند به دلیل مشکلات امنیتی و نبود امکانات، روزهای طولانی در نقطه مرزی تفتان توقف کنند. 
این زائران عمدتا در بازگشت پس از عبور از مرز ایران، در خاک کشور خود به دلیل کاستی هایی که در ارائه خدمات امنیتی و اسکورت از سوی طرف پاکستانی وجود داشت، در منطقه مرزی 'تفتان' سرگردان و بلاتکلیف می ماندند.
آنها حتی بعد از مواجهه با این کاستی ها از ناحیه دولت خود بارها دست به تحصن نیز زدند.
مدت ها بود که به دلیل حملات متعدد تروریست ها به اتوبوس های حامل زائران شیعه در ایالت بلوچستان، از چند سال پیش اتوبوس های حامل زائران، با اسکورت نیروهای امنیتی پاکستان، از تفتان تا شهر کویته (مرکز ایالت بلوچستان) و یا مسیر بالعکس را طی می کردند.
در مناسبت هایی چون دهه اول ماه محرم به ویژه عاشورا و اربعین که تعداد زیادی از مردم پاکستان از مسیر زمینی عازم عتبات عالیات می شوند و یا به هنگام بازگشت، ازدحام مسافران از یک سو و نبود خدمات اسکورت کافی از سوی دیگر، باعث رنج و مشقت فراوانی برای زائران پاکستانی می شود.
سیستان و بلوچستان تنها راه ارتباطی پاکستان به حوزه آسیای میانه، اروپا و نیز کشور عراق و قلب آن یعنی کربلا است که مرز این استان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به روی زائران پاکستانی باز شده است و زائران پاکستانی در راه رسیدن به این مقصود پا بر خاک سیستان و بلوچستان گذاشته و گاه شبی را در این استان سپری می کنند. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر