نتیجه‌ای یافت نشد.

کوه مقدس ایران در انتظار ثبت جهانی

شناسه خبر: 156110 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی جمعه ۱۴ دي ۱۳۹۷, ۵۰ : ۰۱ : ۰۰
کوه مقدس ایران در انتظار ثبت جهانی
کوه خواجه یکی از مهم ترین محوطه‌های تاریخی پیش از اسلام که در شرق ایران و در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است، در انتظار ثبت جهانی است‌
۵۵آنلاین :

‌کوه خواجه یا کوه رستم که به کوه اوشیدا نیز معروف است، تنها عارضه طبیعی در دشت سیستان است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر زابل قرار دارد. اوشیدا در زبان پارسی میانه به معنی ابدی است. این کوه ذوزنقه‌ای شکل که نزد سه دین اسلام، مسیحیت و زرتشت مقدس است، از سنگ‌های بازالت سیاه رنگ تشکیل شده و با ارتفاع 609 متر از سطح دریا، مانند جزیره‌ای در میان دریاچه هامون قرار دارد. نقش معروف (اسوا - استیکا) از جمله نقش‌های دیوارهای بنای کوه خواجه است‌.

در اطراف این کوه تعداد زیادی آثار باستانی از دوران ساسانیان، اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقی ‌مانده‌ است.

کاخ کوه خواجه بسیار مجلل و مزین به نقاشی های دیواری، گچ‌بری، نقوش برجسته گلی و گچی متنوع گوناگون بوده است‌.

البته بیشتر این آثار ارزشمند از بین رفته اند و به صورت پراکنده نمونه هایی از آنها را باستان شناسان به دست آورده اند‌.

این نقاشی های دیواری روایتگر داستانها و وقایعی است که در زمانهای استقرار در آن محل به وقوع پیوسته اند.

از سوی دیگر با توجه به قداست، محبوبیت و اهمیت کوه خواجه برای باورمندان و هموطنان زرتشتی و به ویژه پارسیان هندوستان که قرنها پیش از ایران کوچ کرده اند، این منطقه از ظرفیت گردشگری زیارتی بالایی برخوردار است.

همچنین این کوه اهمیت ویژه‌ای در مطالعات تاریخی و باستان شناسی دارد و این ویژگی موجب شده تا پژوهشگران زیادی از سراسر دنیا به کوه خواجه توجه کنند‌.

به همین دلیل و به منظور ایجاد شرایط ثبت جهانی این مجموعه، فصل دوم مطالعات با حضور پژوهشگران ایرانی و ایتالیایی در حال انجام است‌


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .

دنیای مادرترزای ایران

اتاق خوابش یک کانکس شش متری است و حمام و دستشویی و آشپزخانه و اتاق جلساتش هم کانکس‌هایی دیگر، یک متری و دو متری و... حالا یک سال و پنج ماه است که اینجا زندگی می‌کند؛ در همین کانکس‌ها در روستای «دماغ سفید» سرپل‌ذهاب کرمانشاه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر