کشور دچار یک رشد اقتصادی بدون ایجاد شغل شده است

شناسه خبر: 187702 سرویس: سیاست ، کسب و کار ، اقتصادی ، گوناگون جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸, ۰۳ : ۱۱ : ۰۰
کشور دچار یک رشد اقتصادی بدون ایجاد شغل شده است
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد اقتصاد ایران از نظارت دولت و مجلس خارج شده‌ و به این دلیل به نظر می‌رسد در آینده‌ اقتصاد ما آثار زیان‌باری داشته باشد.
۵۵آنلاین :

همایون یوسفی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان که شامگاه هفتم شهریورماه در سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: موضوعی که شاید ریشه در ده‌ها سال اقتصاد کشور دارد، این است که اقتصاد ایران، یک اقتصاد نهاده‌محور است و آن نهاده نیز نهاده نفت است و در واقع به واسطه وجود نفت، رشد اقتصادی در حوزه‌های مختلف اقتصاد کشور به وجود نیامده است.

وی افزود: اقتصاد ایران دچار حالتی شده است که رشد اقتصادی در کشور ما اتفاق می‌افتد ولی ظرفیت ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور همراه با این رشد اقتصادی نیست که علت آن نیز این است که زمینه تولید اشتغال در کشور یا نفت یا دولت است که به نظر می رسد نه نفت و نه دولت، ظرفیت ایجاد شغل در کشور را ندارند و کشور دچار یک رشد اقتصادی بدون ایجاد شغل شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: نکته دیگری که به نظر می‌رسد در اقتصاد ما خطرناک و متاسفانه در حال اتفاق افتادن است، این است که طی ۲۰ سال اخیر بیشتر واگذاری‌هایی که در کشور اتفاق افتاده است، به بخش‌های شبه دولتی و خصوصی‌سازی بوده و این موضوع باعث شده است که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد اقتصاد ما زیر نظر دولت و زیر نظر مجلس نباشند. در واقع حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد اقتصاد ایران از نظارت دولت و مجلس خارج شده‌اند و به این دلیل به نظر می‌رسد در آینده‌ی اقتصاد ما آثار زیان‌باری داشته باشد.

وی بیان کرد: در دنیا رشد اقتصادی که اتفاق می‌افتد، حدود ۴۲ درصد آن در زمینه رشد بهره‌وری است که این عدد در کشور ما حدود ۷ درصد است. علت هم این است که وقتی ارتباط ما با دنیا قطع شود، نمی‌توانیم از تکنولوژی‌های مهم و برتر استفاده کنیم و با سازمان‌های بین‌المللی ارتباط داشته باشیم و به تبع آن نیز رشد بهره‌وری در کشور اتفاق نمی‌افتد.

وی گفت: به نظر می‌رسد تجارب بحث حذف چهار صفر از پول ملی در کشورهای دیگر وجود دارد. این تجربه در تمام کشورها یک مشخصه مشترک داشته است و آن، این است که وقتی می توانیم چهار صفر را از پول کشور حذف ‌کنیم که حداقل ۱۰ سال ثبات اقتصادی برای کشورمان پیش‌بینی کنیم و بر آن اساس در این حوزه قدم برداریم. به هر حال به نظر می‌رسد تا این مسائل مهم تعیین تکلیف نشود، اقتصاد کشور نیز تعیین تکلیف نخواهد شد.

نماینده مردم اهواز عنوان کرد: اگر به خوزستان توجه شود، رشد این استان مساوی با رشد کشور است و عدم رشد خوزستان نیز مساوی با عدم توسعه کشور است. این پیشنهاد را دارم که اگر مقدور باشد، خوزستان به عنوان پایلوت رشد کشور در نظر گرفته شود و مطمئنا بیش از هر نقطه دیگر، زمینه توسعه دارد.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مونتیگو را بشناسید

پشت پرده سایت های شرط بندی فارسی

چند پلاسکوی دیگر فرو می‌ریزد؟

پاساژ کاشانی در خیابان امیر کبیر قابلیت تبدیل شدن به پلاسکویی دیگر را دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : ماساژ داغ مصری!

ویدئو : تراشیدن موی سر در اعتراض به سیاست های کشور

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر