کشف 10 گور چکمه‌ای در فصل دوم کاوش از محوطه باستانی جوشقان و استرک

شناسه خبر: 146269 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷, ۴۳ : ۱۶ : ۰۰
کشف 10 گور چکمه‌ای در فصل دوم کاوش از محوطه باستانی جوشقان و استرک
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان از برگزاری دوره آموزشی مدرسه تابستانی همزمان با انجام کاوش در محوطه باستانی استرک و جوشقان خبر داد.
۵۵آنلاین :

صنایع‌دستی و گردشگری کاشان «محسن جاوری» اظهار کرد: فصل سوم کاوش در کنار برگزاری دوره آموزشی با عنوان مدرسه تابستانی به منظور آشنایی و آموزش دانشجویان و تربیت متخصیصن در زمینه نحوه شناسایی و طبقه بندی آنالیز بقایای جسمانی شامل استخوان های انسانی و حیوانی همزمان با انجام کاوش در محوطه باستانی استرک و جوشقان با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و حضور اساتید بین المللی از جمله پرفسور ارکادیوش سولتشاک و خانم یوآنا شلمیک از دانشگاه ورشور لهستان و دکتر ماتیو آبرت از مرکز DNA  باستانی از استرالیا دانشجویان از آمریکا، استرالیا، ایتالیا و علاقه‌مندان از دانشگاه‌های مختلف کشور در یک دوره 20 روزه  برگزار شد.

جاوری افزود: در این دوره شیوه‌های شناسایی، تفکیک و طبقه‌بندی، مرمت‌های موردی و اضطراری استخوان و شیوه‌های مطالعه و تحلیل داده‌ها در کلاس‌های روزانه در محل کاوش و کلاس‌های اختصاصی در دانشگاه کاشان به شرکت‌کنندگان آموزش داده شد.

وی، هدف از برگزاری این دوره‌ها را آشنایی و تربیت هر چی بیشتر متخصصین ایرانی به‌منظور بهره‌برداری از حضور ایشان و برنامه‌های آتی باستان‌شناسی کشور دانست و گفت: امید است با برگزاری این دوره‌ها وقفه‌های حاصل از این کمبود این متخصص در کاوش‌های باستان‌شناسی برطرف شود.

جاوری ادامه داد: فصل سوم کاوش محوطه باستانی جوشقان و استرک در 2 کارگاه انجام می‌شود که ادامه کاوش فصل دوم است و در یک ترانشه 10* 10 ، ده عدد  گور از نوع چکمه‌ای(شفقت گریو) با تدفین مرد، زن، کودک و نوزاد کشف شد که در کنار اسکلت متوفی هدایایی شامل ظروف سفالی و برخی اشیاء مفرغی مانند گوشواره، النگو و سنجاق قرار داده‌اند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان به وجود دست‌خوردگی‌های تاریخی در هشت گور اشاره کرد و افزود: این گورستان بین 600 تا 800 سال مورد استفاده قرار داشته و دست‌خوردگی‌ها در همان دوره زمانی و به احتمال زیاد برای دستبرد زدن برای به دست آوردن اشیای مفرغی انجام شده است.

جاوری همچنین به کشف ظرفی با بقایای سه پاچه گوسفند یا بز در کنار سر متوفی در محوطه باستانی جوشقان و استرک کاشان اشاره کرد و یادآور شد: 2 سال پیش مشابه این مورد در استان خراسان کشف شده بود.

وی گفت: در این فصل از کاوش 5 مهر استوانه‌ای با نقوش جانوری و هندسی به دست آمده است که در زمینه تاریخ‌گذاری و شناخت هر چه بیشنر فرهنگ استفاده‌کنندگان از این گور اهمیت خاصی دارد و بر اساس تاریخ‌گذاری و مطالعه انجام شده بر روی داده‌های حاصل از فصل دوم کاوش هم‌چنین مطالعات تطبیقی تدفین در این محوطه به اواخر دوره برنز(3800 سال پیش) هم‌چنین دوره آهن با قدمت(حدود 3100 سال پیش) قابل انتساب است.

وی مطالعه همزمان بقایای انسانی، حیوانی و طبقه‌بندی استخوان‌ها را ویژگی این فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی دانست و گفت: دستاوردهای فصل سوم کاوش‌های محوطه باستانی جوشقان و استرک پس از پایان حفاری‌ها با حضور کاوشگران در قالب نشستی تخصصی رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه باستانی جوشقان و استرک با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور در حال انجام است.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بودجه بنیادهای خاص فرهنگی را قطع یا کم کنید

یک سال هم به برخی مؤسسات غیر مولد کمک نشود به جایی بر نمی‌خورد. بگذاریم مردم در سال 98 از دستاوردهای قبلی این موسسات استفاده کنند.

نورچشمی‌ها همین دور و برند

آمارهای ٦ ماه نخست‌ سال‌جاری نشان می‌دهد استان‌های تهران سمنان، یزد و اصفهان بیشترین میزان تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که کردستان و سیستان و بلوچستان از همه مظلوم‌ترند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر