کشف محوطه «قلعه کتی» در مازندران

شناسه خبر: 155188 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۵ دي ۱۳۹۷, ۴۱ : ۲۱ : ۰۰
کشف محوطه «قلعه کتی» در مازندران
سرپرست برنامه بررسی نجات بخشی محدوده سد سجادرود بابل از کشف «قلعه کتی» در برنامه بررسی نجات‌بخشی محدوده «سد سجاد رود» بابل در استان مازندران خبر داد.
۵۵آنلاین :

عبدالرضا مهاجری‌نژاد، گفت: سد مخزنی سجادرود با هدف جمع آوری و کنترل آبهای سطحی رودخانه سجادرود برای تأمین آب شرب مورد نیاز زون چهار۴ آبرسانی طرح جامع آبرسانی شرب و صنعت مازندران در شهرستان‌های بابل، بابلسر و فریدونکنار و بهبود وضعیت موجود کشاورزی حق آبه بران رودخانه سجادرود احداث می‌شود.

به گفته این باستان شناس، اگر چه لزوم انجام این پروژه‌ها امری مهم تلقی می‌شود، اما اهمیت حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور بر هیچ کس پوشیده نیست، بنابراین در همین راستا بررسی و شناسایی حوضه آبریز سجاد رود برای شناسایی و حفظ آثار این منطقه آغاز شد.

وی از محوطه‌های کشف شده در این بررسی را محوطه باستانی قلعه کتی معرفی کرد که روی یک عارضه طبیعی قرار گرفته و به صورت یک تپه بزرگ در قسمت جنوب شرقی تاج سد قرار دارد و افزود: در بررسی‌های اولیه سطح تپه آثار پراکنده سفال به دست آمد که نشان از وجود یک سایت باستانی داشت.

او گفت: هر چند به علت پوشش جنگلی این محوطه و شیب نسبتا زیاد و شکل ظاهری سطح زمین که باعث ایجاد فرسایش شدید می‌شود و از سوی دیگر وجود برگ و خاک‌برگ نرم که عامل فرسایش را تشدید می‌کند، جمع‌آوری داده را از سطح تپه با مشکل مواجه کرده است، ولی با بررسی‌های دقیق‌تر این داده‌ها جمع‌آوری و مورد طبقه‌بندی قرار گرفته‌اند.

وی با بیان این‌که حاصل بررسی‌های انجام شده، در محوطه‌ی قلعه «کتی» شناسایی سه محوطه باستانی بود، تاکید کرد: با نگاهی دقیقتر به داده‌های مکانی این محوطه‌ها نقش پر رنگ شکل زمین و عوامل مورفولوژیکی آشکار می‌شود که دلایل شکل‌گیری این محوطه‌ها را باید در آن بررسی کرد.

مهاجری‌نژاد با تاکید بر این‌که سه محوطه به سه دوره متفاوت یعنی گورستان عصرآهن، قلعه ساسانی و یک محوطه با قدمت تاریخی و اسلامی که از دو سایت دیگر جدیدتر است، تعلق دارند، ادامه داد: براساس آنچه که قبل از آغاز بررسی میدانی به دست آمد و با نگاهی به نقشه‌های توپوگرافی و هوایی منطقه نخست به نظر می‌رسید از لحاظ موقعیت مکانی این منطقه مستعد تشکیل سکونتگاه‌ها و شکل‌گیری استقرارگاه‌های باستانی بوده است.

به گفته‌ی وی، همچنین به نظر وجود رودخانه سجاد رود به عنوان یک رود دائمی و مهمترین عامل شکل گیری استقرار نقش به سزایی در این رابطه ایفا کنند.

او با بیان این‌که نگاهی دقیقتر به محوطه‌های مورد شناسایی نشان می‌دهد هر سه محوطه کشف شده در این ناحیه، در ارتفاع بالاتر از زمین‌های اطراف خود و بستر رودخانه قرار گرفته‌اند که پدیده‌های محیطی مورد اشاره کمترین تأثیر را در آنها داشته اند و افزود: وجود این محوطه‌ها در این منطقه به خصوص اینکه از لحاظ زمانی به دوران‌های مختلفی مربوط هستند مهم تلقی می‌شود و لازم است برای حفظ و نگهداری از میراث باستانی این منطقه و بازسازی بخشی از فرهنگ گذشته آن مورد توجه قرار گیرند.

این باستان‌شناس بر لزوم کاوش نجات بخشی و مستندسازی این محوطه قبل از هر گونه اقدامی که باعث تهدید و در معرض خطر قرار گرفتن آن شود تاکید کرد و گفت: قطعا  چنین اقدامی نه در تعارض و مخالفت با انجام پروِژه‌های عمرانی کشور بلکه در تعامل با آن در جهت پیشرفت پروِژه و همینطور حفظ میراث گذشته است.

مهاجری‌نژاد با اشاره به این‌که اهمیت حفظ میراث معنوی، اقدام به انجام بررسی‌های مردم‌نگاری، پژوهش‌های مردم‌شناسی و شناخت فرهنگِ بومی منطقه شد، ادامه داد: در همین راستا بخشی از سنت معماری و خانه های مسکونی مورد توجه قرار گرفته و مستندسازی شدند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دانشگاه‌های پرشمار، دانش‌آموخته‌های بیکار

تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند و برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه تأسیس کرده‌اند در دو سال گذشته، ایران با ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجوی اعزامی جزو ۱۰ کشور نخست اعزام کننده دانشجو به دانشگاه‌های خارج قرار گرفته است

مدگرایی؛فرهنگی خالی و پوچ

در واقع مدگرایی اگر افراطی نباشد و از روی چشم و هم چشمی و رقابت های کودکانه و به سمت فرهنگ غربی و از بین بردن عزت نفس و ارزش‌های انسانی نباشد ایرادی ندارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بعد از بی آرتی ها، ال آرتی ها هم به تهران می آیند

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر