کشف سازه‌ تاریخی جدید در میبد / توقف تخریب بافت تاریخی میبد

شناسه خبر: 182197 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸, ۴۶ : ۰۳ : ۰۰
کشف سازه‌ تاریخی جدید در میبد / توقف تخریب بافت تاریخی میبد
در چند روز گذشته افرادی در شهر تاریخی میبد، اقدام به تخریب بافت تاریخی این منطقه کردند.
۵۵آنلاین :

سید مصطفی فاطمی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد درباره افرادی که چند روز گذشته به بافت تاریخی میبد آسیب زدند، گفت: هیئت امنای چاه کشاورزی شهر میبد بار دیگر به جان بافت تاریخی این شهر افتادند تا با حفاری داخل این بافت، آب را از چاه کشاورزی شهر به زمین‌های کشاورزی برسانند.

رئیس میراث فرهنگی یزد بیان کرد: میبد شهری دارای پیشینه‌ای چند هزار ساله است که دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب می‌شود و به واسطه بافت تاریخی ارزشمند خود از اولین آثاری بوده که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. بافت تاریخی میبد نیز در فهرست آثار قابل ثبت در فهرست آثار جهانی است.

وی ادامه داد: هیئت امنای کشاورزی ادعا داشتند که به خاطر تامین آب برای زمین‌های کشاورزی، به استفاده از آب قنات که از این منطقه عبور می‌کند روی آوردند. آب قنات قبل از اینکه به زمین کشاورزی برسد و کشاورزان از آن استفاده کنند، از خانه‌های زیادی عبور می‌کند. در این روز‌های گرم و کم آبی در استان یزد، کشاورزان در نظر داشتند که با لوله کشی، آب قنات مستقیم به زمین‌های کشاورزی انتقال یابد.

او افزود: میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد با لوله کشی آب قنات برای آبرسانی به مزارع کشاورزی به خاطر ضربه زدن و تخریب بافت تاریخی میبد شدیداً مخالف کرد. سازمان میراث فرهنگی تاکید داشت که باید آب قنات که در این مسیر و منطقه جریان دارد، مستقیما به داخل خود قنات انتقال یابد نه اینکه لوله کشی شود. در مسیر ارسال آب قنات به زمین‌های کشاورزی بافت تاریخی وجود دارد که با لوله کشی به این بافت‌ها آسیب جدی به آن وارد خواهد شد.

فاطمی در خصوص مجوز دادن به این افراد برای لوله کشی اظهار کرد: فرمانداری، دستگاه قضایی و ارگان‌های دیگر در استان یزد به این افراد برای حفاری بافت تاریخی به منظور آبرسانی حکم و مجوز دادند و این افراد با لودر و تراکتور به جان بافت تاریخی افتادند. در این بین بخش دیگری از دیوار بافت تاریخی فرو ریخت.

رئیس میراث فرهنگی استان یزد ادامه داد: با ادامه فعالیت تخریب کنندگان، یگان حفاظت میراث و گردشگری استان یزد وارد عمل شد تا بیش از این به بافت تاریخی آسیب نرسد.

او بیان کرد: میراث و گردشگری استان یزد به دادستانی اعتراض کرد و دادستانی استان بلافاصله مجوز برای توقف ادامه فعالیت این افراد که به بافت تاریخی آسیب می‌رسانند، داد و در این بین چند تن از این افراد سودجو بازداشت شدند.

فاطمی افزود: روز بعد از این وقایع، این افراد سود جو شروع به فعالیت دوباره کردند و در مکانی که ۱۰ و ۱۲ سال پیش حفاری کرده بودند و خانه تاریخی نیزمحسوب می‌شد،  به کند و کاو پرداختند. با ادامه تخریب و حفاری‌ها در روز‌های گذشته در بافت تاریخی میبد، یک سازه معماری تاریخی در زیر خاک کشف شد. دادستانی یزد نیز ساعاتی پس از این اقدام حکم توقف تخریب‌ها را صادر کرد.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
تو یک شاهزاده خانم نیستی!

تو یک شاهزاده خانم نیستی!

دختر بچه‌هایی که تصور می‌کنند شاهزاده خانم قصه‌ها هستند، خود را مرکز جهان می‌پندارند و فکر می‌کنند زمین و هر آن‌چه در آن‌ است گرد او می‌چرخند. این کودکان در سنین نوجوانی با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند.

این سه حقیقت تلخ را قبول کنید!

سه حقیقت تلخ درباره موفقیت

اگر می خواهید موفق باشید، سه حقیقت تلخ را باید قبول کنید. 1. تعادل برقرار کردن بین کار و زندگی کار راحتی نیست. 2. شکست خوردن، بخشی از حقیقت زندگی است. 3. همه می توانند از نردبان موفقیت بالا بروند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
نخستین سیرک هولوگرامی جهان در آلمان بازگشایی شد!

نخستین سیرک هولوگرامی جهان در آلمان بازگشایی شد!

نخستین سیرک هولوگرامی جهان در آلمان بازگشایی شد!

وزن کشی سالیانه حیوانات باغ وحش لندن!

وزن کشی سالیانه حیوانات باغ وحش لندن!

وزن کشی سالیانه حیوانات باغ وحش لندن!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر