نتیجه‌ای یافت نشد.

کشف ابزار سنگی ما قبل تاریخ در اتیوپی

شناسه خبر: 176165 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸, ۱۵ : ۱۶ : ۰۰
کشف ابزار سنگی ما قبل تاریخ در اتیوپی
محققان موفق به کشف تعدادی ابزار تیز در «اتیوپی» شدند که قدمتشان به بیش از ۲ و نیم میلیون سال پیش بازمی‌گردد.
۵۵آنلاین :

این اکتشاف مهم توسط تیمی متشکل از محققان بین‌المللی و محلی منطقه «بوکول دارا» واقع در جنوب کشور «اتیوپی» صورت گرفته است. در مجموع بیش از ۳۲۰ ابزار و سلاح سنگی در این مکان کشف شد. این ابزار در نزدیکی مکانی که قدیمی‌ترین فسیل‌های سرده انسان در سال ۲۰۱۳ کشف شد، از دل خاک بیرون کشیده شدند.

اغلب این ابزار سالم باقی مانده‌اند چرا که گمان می‌رود مخترعان این ابزار، آن‌ها را در نزدیکی چشمه و یا برکه‌ای رها کرده باشند. چشمه‌ای که در آن دوره در این مکان وجود داشته، خشکیده و پس از مدتی رسوب تمامی این ابزار را پوشانده است.

ابزار سنگی قدیمی در منطقه «‌افار»(afar) واقع در جنوب اتیوپی کشف شدند و گمان می‌رود این ابزار به منظور تکه‌تکه کردن گوشت حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

محققان با بررسی لایه‌ی خاکستری از آتشفشان که زیر این آثار وجود داشت، به این نتیجه رسیدند قدمت این ابزار به دو میلیون و پانصد و هشتاد هزار تا دو میلیون و ۶۱۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد.

طبق گزارش منتشرشده توسط «نیو ساینتیست»، "با توجه به نوع تراشیدگی‌های این ابزار، آنها را می‌توان در دسته ابزار سنگی «الدوایی» قرار داد."

صنعت یا فرهنگ «الدوایی»، صنعت ساختن ابزارهای سنگی مبتنی بر تراشه و ابزارهای ساطوری است.

پیش از این اکتشاف، قدیمی‌ترین ابزار «‌اُلدوایی» در منطقه «گونا» واقع در همین کشور کشف شده بود که به ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

این ابزار توسط تیم محققان دانشگاه «آریزونا» و «جرج واشینگتون» نیز مورد بررسی قرار گرفتند و با توجه به مطالعات این محققان این آثار، اولین شواهد استفاده هومونیدهای اولیه از ابزار تیز به شمار می‌رود.

گمان می‌رود ابزارهای «‌الدوایی» در چندین برهه زمانی متفاوت توسط گروه‌های مختلف «‌هومونید ها» ابداع شدند و پس از آن به ابزاری حیاتی برای زندگی بشر بدل شدند.

با توجه به ابزار کشف شده در «کنیا» که قدمتشان به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار سال پیش باز می‌گردد، اجداد ما هزاران سال پیش از ابداع ابزارهای کشف شده در «افرا» از ابزار استفاده می‌کردند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر