نتیجه‌ای یافت نشد.

کرسی‌های زبان فارسی خارج از ایران در خطر تعطیلی

شناسه خبر: 177011 سرویس: NGO ، توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸, ۲۷ : ۱۷ : ۰۰
کرسی‌های زبان فارسی خارج از ایران در خطر تعطیلی
مشکلات ارزی باعث شده اعتبار بخش کرسی های زبان فارسی در خارج از ایران که بیش از 40 سال فعال هستند قطع شده و این کرسی ها در خطر تعطیلی قرار بگیرند.
۵۵آنلاین :

 

 

 

در این باره بهادر باقری، معاون زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور وزارت علوم ایران گفته است: اخیراً به دلیل مشکلات ارزی پیش آمده، سازمان برنامه و بودجه اعتبار این بخش را اختصاص نداده است و این کرسی‌ها در خطر تعطیلی قرار گرفته اند.

باقری با بیان اینکه حدود 200 کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های جهان فعالند که بسیاری از آنها مستقل اند و ارتباط کاری با وزارت علوم ندارند؛ افزود: هم اکنون از 63 کرسی فعال زبان فارسی در جهان که با ما در ارتباط هستند توانسته ایم تنها به حدود 16 کرسی زبان فارسی استاد اعزام کنیم و اگر بودجه این بخش اختصاص نیابد، همین تعداد هم ممکن است تعطیل شود و شاهد خاموش شدن چراغ زبان فارسی در بسیاری از کشورها باشیم.

 

وی با اشاره به تلاش های سالیان متمادی برای تشکیل و تأسیس این کرسی‌ها افزود: حضور فعال و مستمر استادان زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، بسیار مهم و در دیپلماسی عمومی کشور عمیقاً تأثیرگذار است.

باقری تصریح کرد: تعطیلی اسفناک کرسی‌ها، لطمه‌ها و آسیب‌های جبران ناپذیری بر روابط فرهنگی و علمی ایران با دانشگاه‌های خارج از کشور زده است.

به گزارش پرشیا دایجست، تحریم های نفتی امریکا علیه ایران باعث کم شدن درآمدهای ارزی ایران شده که در نتیجه آن بودجه برخی از بخش های دولتی کاهش یا قطع گردیده و باعث ایجاد مشکلات مختلف شده است.


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

علم‌ورزان در برابر عالمان

علم دارای دو هدف است: فهم جهان و کنترل آن. اِسنو به درستی درمی‌یابد پیشرفت علمی نیازمند سرمایه است و از این رو نوعی مسئله مرغ و تخم‌مرغ پیش‌روی کشورهای توسعه‌نیافته است

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر