نتیجه‌ای یافت نشد.

کاوش نجات بخشی یا تخریب/ احوال ناخوش تپه بردنکان پس از کاوش نجات بخشی!

شناسه خبر: 174277 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸, ۳۹ : ۲۱ : ۰۰
کاوش نجات بخشی یا تخریب/ احوال ناخوش تپه بردنکان پس از کاوش نجات بخشی!
بر اثر مرمت بسیار ضعیف ترانشه‌های کاوش شده فصل اول در تپه بردنکان استان چهارمحال و بختیاری آسیب‌های وارده دست کمی از کاوش‌های غیرمجاز نداشته است. این موضوع زمانی بدتر می‌شود که کاوشگران در فصل دوم پس از کاوش هیچ‌گونه مرمتی را انجام نداده‌اند!
۵۵آنلاین :
تپه باستانی بردنکان در فاصله ۴ کیلومتری شهرستان فارسان و در کنار رودخانه پیرغار یکی از محوطه‌های باستانی غنی و مربوط به دوره ساسانی به شمار می‌رود که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و باستان‌شناسان از آن به‌ عنوان بقایای یک آتشکده یا معبد مهم دوره ساسانی نام می‌برند.

با این وجود،در گذشته این محوطه ارزشمند در اثر بی‌توجهی متولیان میراث ‌فرهنگی توسط حفاران غیرمجاز تخریب شده بود. بر همین اساس هیأتی مشترک از دانشگاه شهرکرد و میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری در این تپه مهم با هدف نجات بخشی و آموزش دانشجویان مقطع کارشناسی در آذرماه 1396 تشکیل و کار کاوش این تپه شروع شد و پس از یک ماه کار کاوش متوقف شد.

در مهرماه سال 1397 هم دومین فصل کاوش آن انجام شد. در دو فصل کاوش این محوطه مهم دوره ساسانی آثار معماری بسیار مهم به همراه یافته‌های بی‌نظیری مانند بیش از 450 قطعه اثر مهر به دست آمده که در کشور ایران بی‌نظیر است و تاکنون از هیچ محوطه ساسانی این تعداد اثر مهر یافت نشده است.

«بر اساس کاوش‌های فصل اول و بقایای معماری به دست آمده به نظر می‌رسد ساخت و سازهای محوطه با استفاده از خشت‌های قرمز، خاکستری و سفیدرنگ خام و پخته به ابعاد 40×40×10 سانتی متر و 37/5×37/5×7 سانتی متر و از آجر ساخته شده‌اند».

«مُهرهای گلی در کنار ساخت و سازهای عظیم خشتی و آجری همچنین نشان می‌دهد که این محوطه یکی از مراکز فعال اداری، اقتصادی، و بازرگانی دوره ساسانی در جنوب غرب ایران بوده است».

با این وجود متأسفانه هم‌اکنون بر اثر مرمت بسیار ضعیف ترانشه‌های کاوش شده فصل اول، آسیب بسیار زیادی به تپه وارد شده است و این اقدامات دست کمی از کاوش‌های غیرمجاز نداشته است. این موضوع زمانی بدتر می‌شود که کاوشگران در فصل دوم پس از کاوش هیچ‌گونه مرمتی را انجام نداده‌اند!

حال این پرسش مطرح است  چرا کاوشگران پس از کاوش این محوطه مهم دوره ساسانی اقدام به مرمت نکرده‌اند؟پرسش مهم دیگر این‌که آیا این تپه با اهمیت دوره ساسانی دارای سازه عظیم و باوجود تعداد زیادی آثار یافت شده، برای کاوش آموزشی دانشجویی مناسب است و حین کاوش دانشجویانی که تاکنون هیچ‌گونه تجربه‌ای در امور کاوش نداشته‌اند، آسیبی به آثار و یافته‌های باستانی وارد نخواهد شد؟ در این میان پژوهشکده باستان‌شناسی که متولی صدور مجوز کاوش‌های علمی است، نباید بر کار کاوش و مرمت پس از اتمام کاوش نظارت کند؟ آیا هر تپه باستانی برای کاوش آموزشی دانشجویان مناسب است؟

در طی بارش‌های اخیر متأسفانه ترانشه‌های کاوش شده به‌شدت تخریب و حتی کف آنها شسته شده و به‌واسطه جاری شدن آب در کف ترانشه‌ها شیارهایی عمیق ایجاد شده است. افزون بر آن دیواره‌های این ترانشه‌ها فرو ریخته و آثار معماری خشتی آن هم به‌شدت آسیب دیده است، به‌طوری که بین دیوارهای خشتی و خاک‌های اطراف آن هیچ تفاوتی دیده نمی‌شود.

تصویر زیر گویای شدت تخریبات بر اثر عدم مرمت کاوشگران در این تپه مهم  دوره ساسانی است.

ضروری است تا پژوهشکده باستان‌شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی از کاوش‌های تخریب کننده نجات بخشی این نوع محوطه‌ها جلوگیری کنند تا حداقل آسیب‌های دیگری بر پیکره این‌گونه محوطه‌ها وارد نشود.
 
 
 
 

منبع : اسکان نیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر