کاروانسرای تاریخی در مرکز ایران

شناسه خبر: 175404 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸, ۰۱ : ۱۹ : ۰۰
کاروانسرای تاریخی در مرکز ایران
کاروانسرای میبد مربوط به دوره صفوی است و در استان یزد واقع شده و در سال 1357 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.
۵۵آنلاین :

این بنا با شیوه معروف چهار ایوانی و با آجر ساخته شده است. ورودی کاروانسرا در داخل یک مسیر سر پوشیده قرار دارد. همچنین درب چوبی بزرگی در ورودی بنا نصب شده است که بیانگر سیستم امنیتی کاروانسرا می باشد.

حیاط کاروانسرا دارای 24 حجره می باشد. در میانه حیاط کاروانسرا حوضچه کوچکی واقع است که آب قنات در آن جاری است. یکی دیگر از اجزای این مجموعه آب انبار بزرگی است که در جوار آن بنا شده است و دارای یک گنبد آجری و چهار بادگیر بلند است.

در جلو این کاروانسرا، بازارچه ای بوده که سقف چارسوی آن فرو ریخته بود و در سالهای اخیر، بازسازی شده است. قسمتهای دیگر کاروانسرا نیز بر اثر نفوذ رطوبت و به مرور زمان آسیب دیده بود که اکنون کاملا مرمت شده است.

در حال حاضر اداره میراث فرهنگی میبد و کتابخانه مرکز اسناد در بخشی از این بنا مستقر شده‌اند و سالن شرقی کاروانسرا نیز به موزه زیلو اختصاص داده شده است. سالن غربی کاروانسرا نیز به‌ عنوان رستوران سنتی و کافی‌شاپ استفاده می‌شود.


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا تحصیل‌کرده‌ها کارآمد نیستند؟

اخیراً یک دانشجویِ کنجکاوِ دکتری از این نویسنده پرسید: " کم نداریم مدیرانی که تحصیلاتِ عالیه دارند، از دانشگاه های خوب دنیا فارغ التحصیل شده اند و بسیار هم جهان دیده هستند. چرا آنها در مدیریت، تا این حد اشتباه کرده و هم چنان اشتباه می کنند؟"

چگونه از شر میلیاردرها خلاص شویم؟

توماس پیکتی می‌گوید نابرابری اقتصادی طبیعی نیست بلکه ناشی از ایدئولوژی‌های سیاسی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان

ویدئو : تایید کشته شدن پسر بن لادن

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر