نتیجه‌ای یافت نشد.

کاروانسرای "قصر بهرام"

شناسه خبر: 162360 سرویس: تصویر ، فرهنگ و میراث فرهنگی چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷, ۳۹ : ۲۳ : ۰۰
کاروانسرای "قصر بهرام"
قصر تاریخی بهرام گور یکی از اقامتگاه های تاریخی میان راهی دردل کویر مرکزی ایران در منطقه نمونه گردشگری پارک ملی کویرگرمسار است.
۵۵آنلاین :

 

کاروانسرای

1

2

3

4

5

6

7

8

9

12

13

 

کاروانسرای قصر بهرام یکی از بناهای تاریخی و کهن است که در دوره ساسانیان توسط بهرام شاه ساسانی در مسیر کاروان روی اصفهان، کاشان، خوار(گرمسار) و خراسان ساخته و بعدها در دوره شاه عباس صفوی بازسازی شده است.

این کاروانسرا از چهار ایوان، دو دروازه، چهار برج نگهبانی، 24 اتاق برای مسافران، فضای نگهداری حیوانات و محلی برای پخت و پز و خواب غلامان، شاه نشین، سرداب و حوضچه ای زیبا در وسط حیاط تشکیل شده است.

در نزدیکی کاروانسرا قصر بهرام کوهی موسوم به کوه سیاه قرار دارد که از رگه های سنگی نرم تشکیل شده و تراشیدن آن بسیار آسان است و مقداری از آن در دیواره های قصر به کار رفته است. همچنین جاده‌ای سنگ فرش با این سنگ های تراش خورده به طول 35 کیلومتر در مسیر شاهراه تاریخیاصفهان-ساری در دوره صفوی ساخته شده تا رفت وآمد در این مسیر که در جنوب گرمسار به باتلاق و نمک زار می‌رسد را آسانتر کند.


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر