نتیجه‌ای یافت نشد.

کاخ خورشید؛ محل نگهداری جواهرات شاه ایرانی

شناسه خبر: 167736 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸, ۴۷ : ۱۹ : ۰۰
کاخ خورشید؛ محل نگهداری جواهرات شاه ایرانی
کاخ خورشید یکی زیباترین کاخ های موجود در ایران است که به دستور نادر شاه افشار موسس سلسله افشاریه در سال 1108 خورشیدی ساخته شده است
۵۵آنلاین :

 

این کاخ در شهر کلات و در 150 کیلومتری شهر مشهد در شمال شرق ایران واقع شده است و محل اقامت شاه و همچنین نگهداری جواهرات و غنایم جنگی نادرشاه افشار بوده است که هم اکنون قسمتی از آن به موزه تبدیل شده و وسایل درون کاخ و غنایم آن زمان را به نمایش گذاشته اند.

این کاخ که تا پایان عمر نادر نیمه کاره ماند در وسط باغ بزرگی قرار دارد و شامل یک بنا در سه طبقه‌ است. ارتفاع آن در گذشته، حدود 25 متر بوده ‌است اما در حال حاضر به علت خرابی طبقه سوم، ارتفاع آن بیش از 20 متر نیست.

طبقه اول آن 8 ضلعی است که آن را روی چهار ردیف پلکان به شکل هرم بر پا کرده‌اند. ورودی‌ های کاخ، در اضلاع هشتگانه قرار دارد که به سالن اصلی کاخ منتهی می شود. این کاخ مجموعاً دارای 12 اتاق است که داخل هر اتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده می شود.

در وسط این بنای هشت ضلعی، برج استوانه ای مانندی در دو طبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده اش بوده‌ است.

بیشتر بخوانید:

♦ اقامتگاه فتحعلی شاه در نوروز باز می‌شود

♦ جشن نوروز در باغ ورسای ایرانی

♦ مقبره فاتح مصر در ایران

زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره دار ساختمان است که در آن معماری مغولی – هندی به چشم می‌ خورد.

جزئیات موجود در این بنا نشان دهنده این واقعیت است که این بنا بوسیله هنرمندان غیربومی زینت داده شده است و حداقل می توان گفت تزئینات معماری این بنا بوسیله هنرمندان غیر ایرانی و به احتمال زیاد هندی صورت گرفته است.

کار ساخت این کاخ با رسیدن خبر مرگ نادر نیمه تمام گذاشته شد.


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

امتحان الهی فقط برای مردم است؟

کاش در این فصل امتحان الهی این نهادهای که برای کار فرهنگی بودجه گرفتند هم، بخشی از بودجه‌ها خود را به دولت بر می‌گردانند تا آن پول صرف خدمات برای مردم شود.

خرافه ایرانی از تعطیلات

اگرچه برخی ایران را بهشت تعطیلات کاری می‌دانند، اما استفاده از ۳ شاخص «تعطیلات رسمی»، «تعطیلات آخر هفته» و «مجموع تعطیلات» نشان می‌دهد ایران نه‌تنها بهشت تعطیلات نیست، بلکه به لحاظ تعداد روز تعطیلی، در قعر جدول رتبه‌بندی جهانی قرار دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر