نتیجه‌ای یافت نشد.

چرا گام موثری برای حل ابرچالش آب و محیط زیست برداشته نمی شود؟

شناسه خبر: 167322 سرویس: NGO ، توسعه ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۸, ۰۳ : ۱۲ : ۰۰
چرا گام موثری برای حل ابرچالش آب و محیط زیست برداشته نمی شود؟
اگر در دهه های گذشته صحبت از در خطر بودن منابع آبی کشور یا به اضمحلال بودن منابع طبیعی و محیط زیست ایران بحثی غیر ملموس و صرفاً رایج در محیط های آکادمیک محسوب ی شود که صرفاً توسط متخصصان این بخش ها پیگیری و مطرح می شد و نماد ملموس و عینی چندانی نداشت.
۵۵آنلاین :

اگر در دهه های گذشته صحبت از در خطر بودن منابع آبی کشور یا به اضمحلال بودن منابع طبیعی و محیط زیست ایران بحثی غیر ملموس و صرفاً رایج در محیط های آکادمیک محسوب ی شود که صرفاً توسط متخصصان این بخش ها پیگیری و مطرح می شد و نماد ملموس و عینی چندانی نداشت. اما امروزه کمتر کسی را می توان یافت که به وضعیت نابسامان محیط زیست و منابع طبیعی کشور اذعان نداشته باشد و در شرایط حاضر عموم مردم نسبت به این مسائل آگاه و مطلع هستند. در واقع دیگر برای اثبات این امر که نه تنها آینده محیط زیست بلکه حال محیط زیست ایران وضعیت مناسبی ندارد نیازی به آگاه سازی و اطلاع رسانی در زمینه روندهای موجود و شاخص های زیست محیطی نیست. چرا که خشکی رودها، دریاچه ها، تالاب ها، از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگل های کشور به صورت عینی و ملموس مردم را با این وضعیت آشنا ساخته است. موقعیت جغرافیایی متفاوت نیز در این زمینه موثر نیست و در هیچ نقطه از جغرافیای ایران این مساله قابل استثنا نیست. از جنوب شرق گرفته که دیگر از تالاب هامون جز نامی به جا نمانده تا شمال غرب که دریاچه ارومیه خشکیده و در بدترین شرایط خود به سر می برد یا در مرکز ایران که از زاینده رود جز رودی فصلی – تصمیمی (در فصل های پربارش و به تصمیم مدیران) چیزی از آن باقی نمانده است. حتی در استان پر آبی همچون خوزستان معضل کم آبی، خشکی تالاب ها و وضعیت نگران کننده رود کارون وجود دارد. در این میان بحثی که مطرح می شود این است که با وجود این شرایط نابسامان چرا اقدام مشخصی صورت نمی پذیرد گام موثری برداشته نمی شود؟ و حتی برخی اقدامات نادرست و مخرب محیط زیست با وجود وضعیت نابسامان فعلی همچنان ادامه دارد؟ در واقع چه عامل یا عواملی سبب شده که نه ‌تنها اقدام موثری در جهت رفع مشکلات محیط زیست و منابع طبیعی مشاهده نمی ‌شود بلکه اقدامات منفی در حال تداوم است؟

حتی اگر تحلیل مدیران را نه بر گرفته از نگاه کارشناسانه ای که می بایست از چند دهه قبل اتخاذ می شد و بر مبنای آن عمل می شد بلکه برخاسته از تحلیل عینی وضعیت موجود دانست چرا اقدامی اثرگذار توسط آنان دیده نمی ‌شود و با تداوم سیاست ها و برنامه های غلط وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی کشور روز به ‌روز بدتر شده و شرایط نابسامان تری پیدا می کند؟ از سوی دیگر آمار ها همچنان از بالا بودن مصرف و تقاضای آب در کشور و بالا بودن آسیب های وارده به محیط زیست و منابع طبیعی کشور حکایت دارد. چرا به رغم افزایش حساسیت ‌ها و آگاهی مردم نسبت به این شرایط باز هم تخریب و تضییع منابع طبیعی توسط مردم همچنان ادامه دارد و از سوی مردم نیز اقدام موثری صورت نمی پذیرد؟ به طور خلاصه چرا نه از سوی دولت در مقام سیاست‌گذاری و تخصیص گر و نه از سمت مردم به عنوان مصرف کننده اقدام و گام موثری برداشته نمی شود؟ عوامل چون خلاء سیاست گذاری، تلقی محیط زیست به عنوان یک کالای لوکس، اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی، دید برگشت پذیری نسبت به محیط زیست، سازمان غیر چابک محیط زیست در برابر انبوهی از مشکلات، ضعف در تعریف ارزش و خلاء اخلاق محیط زیستی مهم ترین عواملی هستند که می توان از آنها به عنوان دلایلی که سبب شده اند تا اقدام موثری در این زمینه صورت نپذیرد نام برد. در ادامه به بررسی هر یک از این عوامل پرداخته می شود.

  • خلاء سیاستگذاری

 مهم ترین که دولت در تمامی زمینه‌های مربوط به خود و در حیطه اختیارات خود می‌تواند داشته باشد کارکرد سیاست گذاری است. در این کارکرد که دولت ها می تواند بهترین مسیر را برای رسیدن به توسعه پایدار ترسیم کنند و جامعه را به سمت این وضعیت سوق دهند. اما آنچه در مرور کارنامه دولت های مختلف در کشور به چشم می ‌خورد و عدم موفقیت در این زمینه است. نمی‌توان دولتی را یافت که با علم و هدف رسیدن به توسعه پایدار اقدام به سیاست گذاری مبتنی بر شرایط موجود کرده باشد. خلئی که اولین قربانی آن منابع طبیعی و محیط زیست بوده است و همچنان خواهد بود زیرا هنگامی که سیاستگذاری صورت نگیرد تخصیص منابع عینیت می یایبد. و این تخصیص منابع در وهله نخست منابع طبیعی و محیط زیست را تحت الشعاع خود قرار می دهد. در خلا سیاستگذاری و نمود تخصیص منابع است که سدسازی های بی رویه انجام می شود، انتقال آبهای غیر اصولی صورت می پذیرد، تخریب محیط زیست به نام توسعه معادن توجیه می شود، از بین رفتن جنگل ها با هدف توسعه گردشگری موضوعیت می یابد یا موارد مشابه بسیار دیگر. از این رو هنگامی که سیاستگذاری وجود ندارد و مدیریت بر مبنای تخصیت منابع است تداوم وضعیت نابسامان محیط زیست و منابع طبیعی کشور را باید امری بدیهی دانست و به هیچ وجه نمی توان انتظار داشت گامی موثر در زمینه بهبود این شرایط برداشته شود.

  • به مثابه یک کالای لوکس

از نشانه های بارز مدیران جوامع در حال توسعه در اولویت آخر قرار دادن مسائل زیست محیطی است برای آنان محیط زیست کالای لوکسی است که در میان سایر اولویت های کشور اهمیت چندانی نمی تواند داشته باشد. کالای لوکسی که اگر باشد، خوب است و اگر نباشد اهمیت چندانی ندارد. در واقع کشورهای در حال توسعه به قدری با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه هستند که مسائل محیط زیستی را فاقد ضرورت توجه می دانند. در حالی که میان مدت و بلندمدت هزینه های مربوط به این نوع نگرش غلط را پرداخت خواهند کرد. اما آنچه از گذشته و در حال حاضر در حال اتفاق افتادن است تلقی لوکس و فانتزی بودن مسائل محیط زیستی و در اولویت قرار دادن مسائل دیگر توسط این کشورهاست. در کشور ما نیز این مساله با شدت زیادی وجود داشته و در حال تداوم است. برای مثال در وضعیت فعلی دولت دوازدهم یکی از مهم ترین مشکلات خود را مساله بیکاری دانسته و وظیفه اصلی خود را معطوف به حل این مشکل و ایجاد اشتغال و رفاه می داند. از این رو حجم بودجه تخصیصی سال 1398 به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از 43 هزار میلیارد تومان است. از سوی دیگر بنا بر نگاهی که عنوان شد کل بودجه همین سال سازمان محیط زیست به رغم افزایش 47 درصدی نسبت به سال قبل به 373 میلیارد تومان رسیده است. امری که نشان می دهد بودجه تخصیصی دولت برای سازمان محیط زیست به نسبت وزارت تعاون و کار کمتر از یک دهم درصد است! این نگاه لوکس مآبانه به محیط زیست باعث می شود سازمان محیط زیست با این بودجه اندک عملا نتواند حتی به درستی به امور رایجع و جاری خود بپردازد چه آنکه بخواهد و بتواند مشکلات بسیار متعدد محیط زیست کشور را حل کند. در واقع دولت اولین ابزار مورد نیاز سازمان های مرتبط با این امر را نیز فراهم نمی کند از این رو نمی توان انتظار چندانی از این نهادها داشت.

  • اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی

در یک تقسیم بندی کلی می توان اقتصاد کشورهای جهان را به دو بخش اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی و مبتنی بر نوآوری و فناوری دسته بندی کرد. در یک ساختار اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی به دست آوردن تولید بیشتر نیازمند به کارگیری بیشتر و استفاده همه جانبه از منابع طبیعی است. در چنین اقتصادی منابع طبیعی و محیط زیست کاملا در خدمت تولید قرار گرفته و موضوعاتی چون پایداری منابع و حفظ محیط زیست هرچند به لحاظ تئوری مطرح می شوند اما مفهوم خود را در عمل از دست می دهند. در واقع نمی توان از اقتصادی که بخش عمده و اساسی درآمد خود را در چنین ساختاری می باید انتظار داشت به مسائل زیست محیطی به دید مسائلی حائز اهمیت بنگرد، چراکه این پرداختن به مفهوم انکار وجودی این نوع اقتصاد خواهد بود. برای مثال آنچه در عسلویه یا در بسیاری از شهرهای استان خوزستان رخ داده است نتیجه همین نوع ساختار اقتصاد بوده است. منابع طبیعی و محیط زیست در خدمت تولید و رشد اقتصادی قرار گرفته و طبق منطق این نوع اقتصاد اینکه این مناطق به لحاظ زیست محیطی چه سرنوشتی خواهند یافت چندان اهمیتی ندارد و مهم تنها ایجاد ارزش و درآمد توسط این مناطق است، چراکه در چنین ساختار اقتصادی هرگونه اقدامی در جهت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست در تضاد با ساختار درآمدی دولت ها بوده و به این دلیل دولت ها تمایلی برای ورود به این عرصه ندارند.

  • دید برگشت پذیری

از مهم ترین عوامل عدم انجام اقدام موثر در زمینه وضعیت نامطلوب محیط زیست کشور، نگاه برگشت پذیری و از دست ندادن زمان برای تغییرات است. بر این اساس با وجود مورد پذیرش بودن لزوم تغییرات در تصمیم گیری ها و جلوگیری از اتلاف منابع در میان بسیاری از مدیران و مسوولان کشور به دلایل گوناگون به ویژه به دلیل ساختار اقتصاد مبتنی و متکی بر منابع طبیعی اقدامات اصلاحی مرتباً به زمانی دیگر موکول می شود و تصور میشود این تمدید زمان همواره ممکن خواهد بود و هیچ گاه برای اصلاح رویه ها و جلوگیری از اتلاف منابع دیر نخواهد بود. این مساله در حالی اتفاق می افتد که بسیاری از آسیب های وارده به محیط زیست و منابع طبیعی کشور غیرقابل جبران بوده و بسیاری دیگر از این آسیب های وارده با هزینه های کلانی قابل جبران خواهد بود. اما دید برگشت پذیری که حتی تفاوتی میان منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر قائل نیست توجهی به این گونه موارد نداشته و صرفا با توجیه توسعه اقتصادی و بدون توجه به پایداری توسعه و لزوم حفظ محیط زیست مسیر خود را طی می کند و معتقد است هیچ گاه برای برگشت و تغییر دیر نخواهد بود. این نگاه باعث شده تا هرگونه اقدام اصلاحی و اثرگذار در زمینه حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب محیط زیست به زمانی دیگر موکول شده و هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام نشود.

  • سازمان غیرچابک و انبوهی از مشکلات

سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی امور زیست محیطی کشور چه به لحاظ ساختاری و چه به لحاظ نیروی انسانی با مشکلات عدیده ای مواجه است که با این حجم از مشکلات نمی توان انتظار داشت بتواند در مقابل معضلات و مشکلات بسیار زیاد موجود توانمندی خاصی داشته باشد. این مساله به شکلی بسیار جدی در شکل گیری وضعیت فعلی و تشدید این شرایط نامطلوب اثرگذار بوده و همچنان اثرگذار خواهد ماند. سازمانی که می بایست مرجع نخست حل مشکلات زیست محیطی و سیاستگذار در این زمینه باشد خود به هیچ وجه در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. به اذعان آقای کلانتری رئیس این سازمان، ضعف نیروی انسانی در تمامی حوزه های مورد نیاز سازمان محیط زیست به ویژه در حوزه بسیار حساسی چون آب وجود دارد. با وجود اینکه طبق آمار موجود رشته های محیط زیستی با ۴۹ درصد بیکاری فارغ التحصیلان در صدر بیکارترین رشته های کشور قرار دارد سازمان محیط زیست از داشتن نیروی انسانی تحصیل کرده محروم است.

ناتوانی این سازمان در جذب و به کارگیری نیروی انسانی متخصص در تبدیل این سازمان به یک سازمان غیرچابک و ناکارا بسیار اثرگذار بوده است. مجموع این شرایط سبب شده که به گفته آقای کلانتری، سازمان محیط زیست در بسیاری از مواقع هیچ جایگاهی در تصمیم گیری مسائل آب کشور نداشته و پروژه هایی همچون سدسازی و انتقال آب به این سازمان تحمیل شوند. امری که گمان نمی رود در شرایط فعلی و مدیریت ایشان نیز تغییری به خود دیده باشد چرا که بسیاری از طرح های انتقال آب کماکان به قوت خود باقی و در حال تداوم هستند. از سوی دیگر معضلات محیط زیست ایران بسیار فراتر از آن هستند که سازمانی با این سطح از توانمندی و کارایی بتواند بر آن فائق آید. به عبارت دیگر نمی توان با این شرایط فعلی و داشته های کنونی سازمان محیط زیست توقع انجام تغییری اساسی در بهبود شرایط محیط زیست کشور داشت و سازمانی که به لحاظ کارکردی و توانمندی خود با مشکل مواجه است چه اقدام موثری می تواند داشته باشد؟ در بهبود شرایط زیست محیطی کشور داشته باشد؟

  • ضعف در تعریف ارزش

اقتصاددانان ترجیحات افراد را به عنوان ارزش در نظر میگیرند. در این میان دیوید پیرس مفهوم ارزش اقتصادی کل را مطرح کرده که در این مفهوم برخلاف تعاریف رایج دولتی از ارزش کل که تنها شامل ارزش مستقیم و غیرمستقیم است مفاهیمی چون ارزش اختیاری، ارزش وجودی و ارزش میراثی نیز لحاظ شده است. ارزش اختیاری ناشی از اختیار و به کارگیری کالاها یا خدماتی است که مقدار تقاضای آتی آن نامعلوم است. در واقع اگر ما از ترجیحات آتی و امکان دستیابی به منابع در آینده مطمئن نباشیم ارزش اختیاری وجود خواهد داشت. ارزش وجودی ناشی از ترجیحات انسان در مورد منابع است بدون آنکه ارتباطی با کاربرد آن داشته باشد. یعنی صرف وجود داشتن منابع خود یک ارزش قابل توجه است. ارزش میراثی از نگاه پیرس مطلوبیت ناشی از آگاهی اشخاص در نگهداری داراییهای محیط زیست برای نسل های آینده است.

از این رو به دلیل آنکه ارزش منابع طبیعی و محیط زیست از نگاه مدیران تنها به دو حیطه ارزش مستقیم و غیرمستقیم معطوف می شود و به سایر جنبه های ارزش توجهی نمیشود و در واقع این جنبه های دیگر از نظر آنان فاقد موضوعیت است در نتیجه اقدام قابل توجهی در زمینه حل مشکلات زیست محیطی صورت نخواهد پذیرفت. این ضعف در تعریف ارزش و نادیده گیری مفاهیم ارزشی منابع طبیعی و محیط زیست در شکل گیری وضعیت موجود محیط زیست ایران و البته تداوم آن بسیار اثرگذار بوده است.

  • خلاء اخلاق محیط زیست

از جمله موارد بسیار مهم در تخریب منابع طبیعی و محیط زیست در جوامع در حال توسعه خلأ اخلاق محیط زیست است. در چنین جوامعی این خلأ چه در میان مسوولان و سیاستگذاران و چه در میان مردم وجود دارد. مسوولان در خلأ این اخلاق به خود حق می دهند تا به هر میزان که میخواهند از منابع طبیعی برداشت کنند و از محیط زیست بهره ببرند و برای بسیاری از مردم نیز مسوولیتی در برابر محیط زیست و حفظ و نگهداری آن وجود ندارد. در چنین شرایطی است که سیاستگذاران و مردم مانند دو لبه قیچی عمل کرده و محیط زیست را به سمت نابودی پیش خواهند برد. اگرچه در ایران طی یک دهه اخیر مسائل زیست محیطی و توجه به آن به ویژه در میان مردم گستردگی خوبی پیدا کرده و نشان میدهد اخلاق محیط زیست در حال شکل گیری است اما حجم بالای تخریب محیط زیست قطعا با نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد. از سوی دیگر در میان مسوولان و سیاستگذاران نمود عینی شکل گیری اخلاق محیط زیستی دیده نمی شود و در بسیاری از تصمیمات نمی توان برای آن نمودی پیدا کرد. در چنین شرایطی انتظار اقدام موثر در زمینه محیط زیست چندان نزدیک به واقعیت نخواهد بود.

  • جمع بندی

بی گمان چالش در آب و محیط زیست از اساسی ترین مسائل چند دهه اخیر ایران است. مساله ای که به ویژه طی دهه اخیر وضعیت به مراتب نگران کننده تری به خود گرفته است و بر اساس آنچه مشاهده می شود در صورت تداوم شرایط فعلی نه تنها به زودی رفع نخواهد شد بلکه در آینده وضعیت به مراتب دشوارتر و بغرنج تری به خود خواهد دید. دولت ها به رغم اطلاع از شرایط نامساعد موجود که البته خود مسبب آن بوده اند، برای تغییر وضعیت فعلی اقدام خاصی انجام نداده و البته با شرایط و سازوکار موجود توانایی انجام اقدام خاصی نیز نخواهند داشت. از سوی دیگر دولت ها حاضر به چشم پوشی از رشد و توسعه ناپایدار کشور به ویژه در زمینه های کشاورزی و صنعتی نیستند و با علم به اینکه در نبود منابع پایدار در آینده نه چندان دور کشاورزی و صنعتی نیز وجود نخواهد داشت اما به رویه های غلط سابق ادامه داده و منابع طبیعی و محیط زیست کشور را قربانی این رشد و توسعه ناپایدار خواهند ساخت. این نوع نگاه باعث شده تا با هزینه های کلان همچنان توسعه صنعت در مرکز ایران و توسعه کشاورزی در جنوب شرق ایران در برنامه های اخیر دولت قرار بگیرد. برای مثال یکی از بزرگترین طرح های توسعه کشاورزی از یک منبع ناپایدار آب در سیستان و بلوچستان به نام طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان در حال انجام است فارغ از اینکه این استان حتی در تامین آب شرب خود با مشکل مواجه بوده و یکی از ورشکسته ترین استان ها به لحاظ منابع آبی است. مثالی که نشان میدهد پیش از آنکه باید از مسوولان و برنامه ریزان دولتی انتظار اقدام مثبت در زمینه محیط زیست و منابع طبیعی کشور داشت می بایست انتظار عدم انجام اقدامات منفی در این زمینه ها را مطرح کرد. در مجموع و با در نظر داشتن تمامی شرایط می توان گفت اگر مسوولان و تصمیم گیرندگان بنابر این دارند که مسائل محیط زیستی کشور حل شود لازم است در وهله نخست به سیاستگذاری مبتنی بر اولویت های محیط زیست پرداخته و در وهله دوم سازوکار لازم را برای نقش آفرینی نهادهای موثر و تعیین کننده در این زمینه مانند سازمان حفاظت از محیط زیست فراهم کنند که البته بنابر آنچه مشاهده میشود این وضعیت چندان ممکن و در دسترس نیست.


منبع : تجارت فردا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

اقتصاد از قوه قضائیه چه می خواهد؟

از جذابیت های ایران امروز یکی این است که آنچه فرنگی ها در کتاب های تاریخ می خوانند ما به چشم دیده و به گوش می شنویم.

آمارها چه تصویری از نرخ رشد فقر ارائه می کنند؟

برخورداری افراد از عدالت اقتصادی همواره یکی از دغدغه های اصلی سیاستگذاران اقتصادی در کشور بوده است، گام اول در این راستا داشتن برآوردی دقیق از تعداد فقرا و شناسایی ویژگی های گروه های فقیر است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

ویدیو : یک بیماری که به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانیWHO شناسایی شده است!

یک بیماری که به تازگی از سوی #سازمان_بهداشت_جهانیWHO شناسایی شده است! #فرسودگی_شغلی یا #کارزدگی این بیماری قرار است در سال ۲۰۲۲ به رسمیت شناخته شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر