نتیجه‌ای یافت نشد.

چرا مفسدان اقتصادی چنین با اعتماد به نفس اند؟

شناسه خبر: 173278 سرویس: توسعه ، سیاست ، اقتصادی ، گوناگون چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۳۷ : ۱۲ : ۰۰
چرا مفسدان اقتصادی چنین با اعتماد به نفس اند؟
ابعاد امنیت تنها منحصر به بعد سیاسی یا نظامی نبوده و نیست. این امنیت اقتصادی است که فضای مورد نیاز فعالیت های اقتصادی را فراهم می کند و به فعالان اقتصادی اطمینان خاطر می دهد. در حالی که منابع مختلفی صرف امنیت سیاسی و نظام کشور شده و می شود، بسیاری از امنیت اقتصادی غافل هستند. آیا اختصاص منابع متعدد به امنیت سیاسی بازدهی منابع در این عرصه را منفی نکرده است؟
۵۵آنلاین :

ابعاد امنیت تنها منحصر به بعد سیاسی یا نظامی نبوده و نیست. این امنیت اقتصادی است که فضای مورد نیاز فعالیت های اقتصادی را فراهم می کند و به فعالان اقتصادی اطمینان خاطر می دهد. در حالی که منابع مختلفی صرف امنیت سیاسی و نظام کشور شده و می شود، بسیاری از امنیت اقتصادی غافل هستند. آیا اختصاص منابع متعدد به امنیت سیاسی بازدهی منابع در این عرصه را منفی نکرده است؟ وقت آن فرا رسیده است که کمی هم بر امنیت اقتصادی و آرامش خاطر فعالان اقتصاد تاکید کنیم. آن هم زمانی که فساد اقتصادی اعتماد فی مابین فعالان اقتصادی به حداقل رسانده است و در عمل بسیاری را از هرگونه فعالیتی دلسرد کرده است. واقعیت تلخ اینجاست که امروز قربانیان فسا بیشتر تنبیه و مجازات می شوند تا مفسدان.

آنچه این روزها شاهدش هستیم ثمره فضایی است که د نتیجه فرآیندهای مفسده انگیز بر فضای اقتصاد کشور حاکم شده است. از گفته های متهمان حاضر در دادگاه های اقتصادی نکات جالب توجهی برداشت می شود. گویی آنها که در دادگاهها محاکمه میشوند انتظار مدال و نشان تقدیر هم دارند. متهمان مکررا خود را نه متهم که قهرمانان اقتصادی معرفی می کنند که به کار دور زدن تحریم و کمک به وضعیت اقتصادی کشور مشغول بوده اند. بهانه ای آشنا از سوی افرادی که از هر فرصتی برای دور زدن روال اداری و فرآیند قانونی بهره برده اند تا در سایه تبدیل مبادلات اقتصادی شفاف به فعالیت های زیرزمینی پنهان حداکثر سود ممکن را عاید خود و ذینفعان کنند. در اکوسیستم اقتصادی که در آن تولید کنندگان و فعالان اقتصادی واقعی و بخش خصوصی با انبوهی از مشکلات هرروزه دست به گریبانند، این قهرمانان خودخوانده با گریز از قانون و چارچوب ها و حکومت قانون، روابطشان و منافعشان را به جای حکومت قانون برنشانده اند و فارغ از هر ضابطه ای، آنچه برای دیگران دور از دسترس بوده انجام داده اند و رابطه را بر کرسی ضابطه نشانده اند و حال میبینیم که در کلام و عمل از مردم طلبکار نیز هستند.

از جمله فعالیتهای این رانت جویان حرفه ای می توان به سپردن درآمدهای ملی به بانک های خارج از حاکمیت ملی ایران و نقض هر قانون نوشته و سنت نانوشته دیگر اشاره کرد. گویی وظیفه شان اثبات این بوده است که وقاحت جواب میدهد. اینجاست که باید پرسید آیا هدف سیاستگذار حداکثرسازی فعالیتهای اقتصادی است یا باز گذاشتن میدان برای عده ای خاص و محکوم کردن بقیه آحاد جامعه به پرداخت هزینه فعالیتهای غیرقانونی و فراقانونی آنها؟ آنچه محاکمه می شود نه فساد بلکه توانایی مقابله با آن است.

شکی نیست که جرائم اقتصادی در همه لایه های اجتماعی رو به افزایش بوده و هست و نهادهای فعلی و فرآیندهای موجود برای پیگرد جهت مقابله با آنها کافی به نظر نمی رسند. دوستی می گفت که شاید جاعلان عنوانی که خود را ماموران امنیتی و وابستگان به نهادها معرفی می کنند و به اخاذی می پردازند، از بزرگترین گروه های کلاهبرداری در جامعه باشند. کسانی که با علم به اولویت نداشتن امنیت اقتصادی و با تسلط به پیچیدگی های دستگاه قضا، امنیت اقتصادی جامعه را بر هم می زنند فعالان اقتصادی را می چاپند و سرمایه داران احتمالی را فراری می دهند. و بعد زمانی که رسوا می شوند تازه ماه ها و سال ها با استفاده از طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده، فعالیت های خود را ادامه می دهند و بر تعداد قربانیان و شاکیان خود می افزایند. در این میان اقتصاد تحریم زده ایران است که از درون زخم می خورد و بدتر آنکه فعالان اقتصادی واقعی و نوآوران با دیدن چنین چشم انداز بی رحمانه ای از ادامه فعالیت های خود نومید می شوند. این یک حقیقت غیرقابل انکار است که رشد اقتصادی ما بیش از آنکه از کاهش درآمدهای نفتی تاثیر پذیرفته باشد به جهت آسیب جدی از ناحیه فساد دچار انقباض گسترده شده است. باید این مفهوم را در نظر داشت که تاثیر مخرب فساد تنها محدود به همان مبلغ ریالی یا ارزی حیف و میل شده نیست، بلکه پژواک روانی این مساله و تاثیر کاهنده آن بر سرمایه ای اجتماعی و یأس فعالان اقتصادی به مراتب هزینه سنگین تری به جامعه و مردم تحمیل می کند. موفقیت قانون در ایجاد فضایی ایمن برای فعالیتهای اقتصادی در جامعه نتیجه همکاری قانونگذار (مجلس) و مجری قانون (دولت) و مفسر قانون (قضات) است. وقتی فساد امنیت اقتصادی را از فعالان اقتصادی دریغ می کند و راه را برای فعالیت عناصر مشکوک و بزهکار در اقتصاد هموار می کند، باید پرسید در کدام ضلع مثلت سه گانه - مجریه - مقننه - قضائیه کمبود یا نارسایی وجود دارد؟ پاسخ متاسفانه دردناک است: هر سه ضلع حکمرانی قانون در اقتصاد دچار کاستیهایی هستند که از توان آنها برای مقابله با فساد می کاهد. اما نقش قوه قضائیه در این میان از همه مهمتر است.

اگر مجلس قانون می گذراند و اگر دولت وعده میدهد، قوه قضائیه اطمینان به آینده و ریسک فعالیت های اقتصادی را برای فعالان اقتصادی تعیین می کند. این قوه یادآور می شود که جاعلان و کلاهبرداران و شیادان مجازات می شوند و حقوق فعالان اقتصادی چه سرمایه دار و چه کارگر محفوظ و محافظت شده می ماند. برای همین است که بهترین قوانین و سیاست ها، تاثیری بر سرنوشت اقتصادی کشور ندارند اگر فعال اقتصادی به وجود امنیت اقتصادی و حمایت قانون اطمینان نداشته باشد. متاسفانه دادگاه های این روزها یادآور این نکته است که گروهی در موسسات و شرکتهای مختلف نه به حاکمیت قانون باور داشته اند و نه خود را در برابر مرجعی مسوول می دانسته اند و ترسی از پیگرد مقامات قضایی و نهادهای قانونی هم نداشته اند.

به نظر می رسد که قدرت بازدارنده مجازاتهای قانونی موجود و روند تعقیب و پیگرد قضایی مفسدان و مجرمان اقتصادی کاهش یافته و نیاز به بازبینی و تقویت مجدد دارد. بسیاری از مجرمان اقتصادی باور دارند که در برابر قانون فرصتها و مهلتهای بسیاری برای چانه زنی دارند و بر اساس همین تحلیل، به کسب اموال نامشروع به چشم یک مدل کسب درآمد نگاه می کنند. حتی اگر در این میانه، پس از سالها پیگرد، شاکیان و مالباختگان در برابر قاضی ظاهر شوند باز روند پیگرد آنقدر کند هست که ارزش واقعی مال از دست رفته و اموال به یغما رفته به لطف تورم و نوسانات اقتصادی به کسری از آنچه نصیب بزهکاران شده است تبدیل میشود. انگار بنا بر تنبیه مجدد قربانیان فساد است تا تنبيه فاسدان. به عبارتی سرعت عمل در برخورد با فساد به اندازه قاطعیت در برخورد با آن مهم است و تعیین کننده.

در چنین فضایی، دلسردی و حس ناتوانی، باعث میشود که دیگر کسی نخواهد برای چالش های موجود راه حلی بیندیشد یا فعالیتی جدید را آغاز کند. نمیشود از کسانی که خود را در برابر وقیحان روزگار ناتوان می بینند انتظار داشت تقدیر اقتصادی کشور را تغییر بدهند و راه شکوفایی اقتصادی ایران را هموار کنند. وقتی این دلسردی حاکم شود برآیند حاصل از آن، انقباض دائمی رشد اقتصادی و فرار منابع اقتصادی است. سوالی که این روزها پیش روست این است که آیا پنجه قانون در ایران آهنین مانده است یا میشود با سکته همزمان سه نفره از چنگ آن رهید؟ اگر پاسخ مثبت باشد دیگر سخت میشود حکومت قانون را برقرار نگه داشت. وقتی خود قانون در پیگرد مجرمان ناموفق باشد، از فعالان اقتصادی نمیشود انتظار داشت نقش دولت را در حفظ حاکمیت قوانین دولتی ایفا کنند. شاید ماحصل این گفتمان این باشد که با روشهای چند دهه اخیر نمی توان وضعیت جدید را در این عصر جدید مدیریت کرد. تکرار روش های پیشین در مقابل مشکلات فزاینده نمی تواند هیچ کدام از هدف گذاری های اقتصادی را محقق سازد. بدون پرش موفق از مانع فساد هیچ امتیازی نصیب این اقتصاد پرمشکل نخواهد شد. مهم است که سیاستگذار به این باور برسد که برای تغییر واقعی باید روش و طرز فکر خود را تغییر دهد.

 

 


منبع : تجارت فردا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا برخی کارآفرین می‌شوند و برخی رانت جو؟

پیگیری اخبار دادگاه‌های اقتصادی و رسیدگی به پرونده‌های جرائم مالی، این سؤال مهم را در اذهان شکل می‌دهد که چرا برخی از کسانی که در گذشته مفتخر به عناوینی مانند کارآفرین نمونه یا صادر کننده برتر و نظایر آن بودند، امروز به عنوان متهم در دادگاه حاضر شده‌اند؟

معمای جغرافیای سیاسی

در دنیایی که در آن بازارهای مالی جهانی، اینترنت پرسرعت 5G و جنگ سایبری وجود دارد، هنوز جغرافیا حکمرانی می‌کند. دو مسیر دریایی در تنگه هرمز که پهنای هر کدام به دو مایل می‌رسد، کلید ورود به خلیج فارس و تقریباً نصف ذخایر کشف شده و ظرفیت تولید نفت جهان را در دست دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر