چرا ماهواره‌ مثل اینترنت قطع نشد؟

شناسه خبر: 199290 سرویس: توسعه ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸, ۴۹ : ۱۶ : ۰۰
چرا ماهواره‌ مثل اینترنت قطع نشد؟
در روزهایی که اینترنت قطع شد (و به مرور دارد وصل می‌شود) از پارازیت روی شبکه‌های ماهواره‌ای خبری نبود. 10 حدس در این‌باره را بخوانید:
۵۵آنلاین :

 

  عصر ایران؛ سروش بامداد- در این چند روز که به خاطر اعتراضات و التهابات پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین ، اینترنت قطع یا به شدت محدود شده و دست‌رسی به آن تنها برای بخشی از شهروندان، میسّر است برای برخی جای تعجّب است که چرا شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان را قطع نکردند و به بیان درست‌تر، پارازیت فرستاده نشد.

اگر امکان قطع و پارازیت فرستادن بوده و این کار انجام نشده باشد می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:

1. در این چند روز شبکه‌های ماهواره‌ای بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال، صدای آمریکا و من و تو فعال بودند اما چون ارتباط شان با داخل تقریباً قطع شده بود ورودی چندانی نداشتند. قطع اینترنت مانع ارسال ویدیو در حجم زیاد به آنها شده بود.

2. هر قدر هم بخش‌هایی از مردم انتقاد و تأثیر‌پذیری داشته باشند حساب رسانه‌ای چون «صدای آمریکا» را جدا می دانند. چگونه می توان پذیرفت که از برجام خارج شوند و سنگین ترین تحریم‌ها را اِعمال کنند و آن‌گاه در تلویزیون صدای آمریکا به فاعلیت دولت متبوع، هیچ اشاره ای نکنند؟ از این رو بهتر است پارازیتی فرستاده نشود تا ببینیم دقیقا چه می گویند و چه توجیهی دارند؟ البته ممکن است توجیه کنند مستقیما زیر نظر دولت آمریکا نیستند اما به هر حال صدای آمریکا هستند.

3. تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای بخشی از حس کنجکاوی در دست‌یابی به خبر را فرو می‌نشانند. اگر به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست‌رسی نباشد و هیچ شبکه ماهواره‌ای را هم نتوان دید، فرد بی آن که قصد حضور در تجمعی را داشته باشد ناگزیر از حضور در خیابان می شود. حال آن که پای تلویزیونِ غیر صدا و سیما احساس می کند در جریان اخبار قرار دارد.

4. وقتی از «خاندان پهلوی» نام برده شده تبلیغ «من وتو» برای آنان، تأیید ناخواستۀ مواضع رسمی در داخل است و جای نگرانی باقی نمی‌گذارد. خاصه این که نمایندگانی از جریان سلطنت طلب «فرشگرد» مدعی هدایت برخی از اتفاقات اخیر است.

5. قطع ارتباط اینترنتی سبب شده امکان تشخیص اصالت ویدیوهای ارسالی مانند قبل برای این شبکه ها فراهم نباشد. از این رو بی بی سی، کمتر بی محابا پخش می‌کند و دیگران که پخش می‌کنند اگر مربوط به گذشته باشد به اعتبار آنان لطمه می‌رساند.

6. تصور کنید تلویزیون ماهواره‌ای اوضاع محله سکونت بیننده را ناآرام نشان دهد ولی مشاهدات شخص از موضوع دیگری حکایت کند. همین تناقض یا تفاوتِ «دیده» با «شنیده» سبب می‌شود در گزارش‌های بعدی هم شک کنند.

7. کانال تلگرامی مانند «آمد نیوز» دعوت به حضور در اجتماعی می‌کرد که هنوز تشکیل نشده بود. شبکه ماهواره‌ای اما از اجتماعی خبر می‌دهد که هنوز تشکیل نشده یا شاید هرگز تشکیل نشود. بنا بر این تهدید به حساب نمی‌آید.

8. با گسترش ضریب نفوذ اینترنت، جنبۀ خبر رسانی شبکه‌های ماهواره‌ای کم‌رنگ شده است. استفادۀ غالب از شبکه های ماهواره‌ای فارسی‌زبان در جنبه‌های سرگرمی و تماشای سریال است. اگر به جای اینترنت، ماهواره قطع شده بود این همه نارضایتی درنمی‌گرفت. 

9. بخش قابل توجهی از تصاویر اعتراضات اخیر مربوط به تخریب‌ها و آتش‌سوزی‌هاست که حس تأیید در مخاطب برنمی انگیزاند و به عکس واکنش منفی و هم‌دلی با خسارت دیده ایجاد می‌کند. اینها تصاویری است که صدا و سیما و رسانه‌های داخلی هم منتشر می‌کنند. پس نه‌تنها جای نگرانی نیست که اتفاقا تأیید‌کنندۀ گفتار رسمی است.

10. بستر اصلی اعتراضات اخیر جدای گروه‌های سازمان‌دهی شده با اهداف سیاسی، حاشیۀ شهرها بوده حال آن که لحن و ادبیات این شبکه‌ها و کارشناسان آنها برای طبقات دیگر طراحی شده است و از این نظر نیز احتمالاً نگرانی وجود نداشته است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۸/۰۸/۳۰ ۱۷:۲۱
اگه ماهواره رو هم میبستن باید کاسه گدایی میگرفتن دستشون چون خدا میدونه تا الان چند میلیارد تومان با بستن اینترنت ضرر کردن
0 0 پاسخ دادن به این نظر
امید ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ ۱۷:۳۹
تحلیل خوبی بود هرچند همه از قطع اینترنت ناراحت شدیم ولی خوشم اومد خوب پوز این دلسوز نماها رو زدیم و همچنین تموم شدن سریع اشوب هم نشون داد که آتیش بیار معرکه همین منافقین و سلطنت طلبها و مفت خورای خارج نشین هستند که وقتی ارتباطشون قطع شد نوکرای داخلیشون سریع رفتن تو سوراخ موش مخفی شدن امید که مسئولین یکم بیشتر به فکر مردم باشن و دست از اینهمه جنگ و دعوای سیاسی بردارن تا مردم هم دلسرد نشن خسته نباشید...
1 3 پاسخ دادن به این نظر
محمد ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ ۱۸:۱۹
عزیزم دقیقا اینجا دو ماه قبل از اعلام نرخ بنزین روی تمام شبکه های که نام بردی پارازیت شدید انداختن , با نقشه رفتن جلو بی گدار به اب نزدن,
0 1 پاسخ دادن به این نظر
عباس احمدی ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ ۱۸:۲۱
حالا فعلا تا دو سال حکومت میتونه هروقت خواست اینترنت رو قطع و وصل کنه....
ولی فکر سه سال دیگه رو که اینترنتهای "اوپن واید" با گستره ی جهانی و امواج رادیویی برد بلند به میدان میان رو نکردید!
1 0 پاسخ دادن به این نظر
مهندس مخابرات ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ ۱۹:۲۴
واقعا فکر کردی میفهمی اصلا ماهواره چطور کار میکنه؟؟پارازیت بندازن روی امواج ماهواره؟؟ اگه میشد فکر کردی این خدایان آزادی بیان نمی کردن؟؟ اگه میشد در روزهای عادی هم این کارو میکردن،خبرت رو با تحقیق از متخصص واقعی اصلاح کن
2 0 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۰۴:۰۶
خخخ باشه تونستنو و نکردن خخخخ
2 0 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

سردرگمی طرح 3 هزار میلیارد تومانی دولت

جامعه محلي درباره نحوه توزيع آب در طرح 46هزار هکتاری دچار مشکل شده است

رفتن استراماچونی؛ نمونه‌ای از مدیریت فشل دولتی

این هنر نزد مدیران ایرانی است. تنها آنها هستند که می‌توانند به همین راحتی بحران ایجاد کنند. هواداران استقلال الان هم نگران جیب خود هستند هم نگران آینده تیم محبوب‌شان.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر