چرا عفونت‌های تنفسی در مبتلایان به دیابت کشنده‌ترند؟

شناسه خبر: 194868 سرویس: اجتماعی ، گوناگون يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸, ۲۴ : ۱۵ : ۰۰
چرا عفونت‌های تنفسی در مبتلایان به دیابت کشنده‌ترند؟
پزشکان در مطالعه‌ای به بررسی پاسخ این سوال پرداختند که چرا عفونت‌های تنفسی در مبتلایان به دیابت کشنده‌تر است؟
۵۵آنلاین :

از سال ۲۰۱۲ میلادی و شروع سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) در عربستان بیش از ۲۴۰۰ مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده که به مرگ بیش از ۸۰۰ نفر منجر شده‌ است. بنابراین، محققان همواره به دنبال شناسایی هر گونه فاکتور خطرزایی هستند که در بروز این بیماری یا شدت پیدا کردن آن نقش دارد.

بررسی‌ شواهد موجود حاکی از آن است که دیابت فاکتور خطرزای اصلی در این بیماری به حساب می‌آید و بیماری‌های کلیوی، قلبی و ریوی از دیگر عوامل موثر هستند.

محققان آمریکایی در بررسی جدید خود نشان دادند چگونه دیابت می‌تواند به مرگ و میر ناشی از سندرم تنفسی خاورمیانه کمک کند و یافته‌های بدست آمده توضیح دهنده این موضوع است که چرا احتمال بروز دیگر بیماری‌های تنفسی از قبیل آنفلوآنزا و ذات‌الریه در مبتلایان به دیابت شدیدتر است.

محققان رابطه بین دیابت و سندرم تنفسی خاورمیانه را در موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده و دریافتند اگرچه این ویروس در موش‌های مبتلا به دیابت در مقایسه با موش‌های سالم راحت‌تر تکثیر نمی‌شود اما در موش‌های مبتلا به دیابت واکنش التهابی طولانی‌تری در ریه دیده می‌شود.

به گفته محققان، افزایش شدت عفونت سندرم تنفسی خاورمیانه در مبتلایان به دیابت بیشتر به دلیل نارسایی در واکنش بدن به عفونت است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، محققان آمریکایی اظهار داشتند: فهم چگونگی مشارکت دیابت در تشدید عفونت سندرم تنفسی خاورمیانه حیاتی است و گام دیگر، تعیین عوامل موثر در تغییر واکنش ایمنی بدن در مبتلایان به دیابت است


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چراغ سیدنی برای شب‌های تهران

نابلدی مدیریت شهری تهران در جلب رضایت مخالفان «زیست‌شبانه» باعث شده یک خیابان غذا در منطقه پرجمعیت پایتخت به محدوده کارگاه مترو منتقل (استتار) شود.

زنان و کودکان چقدر از بحران‌های زیست‌محیطی آسیب می‌بینند؟

«تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه که به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واکنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشکسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می‌شوند و اکثر جمعیت فقیر جهان را هم زنان تشکیل می‌دهند.»

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ نمایش شیر شعله‌ور هولوگرامی در مراسم افتتاح ورزشگاهی در بوئنوس‌آیرس

ویدئو؛ روسیه در شوک؛ استاد دانشگاه دوستش را ارّه کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر