چرا ایرانی‌ها ناگهان به خرید ماهی‌ علاقمند شده‌اند؟

شناسه خبر: 190438 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸, ۱۵ : ۲۰ : ۰۰
چرا ایرانی‌ها ناگهان به خرید ماهی‌ علاقمند شده‌اند؟
مثلا ماهی قزل سالمون ایرانی که باارزش‌ترین نوع ماهی به حساب می‌آید، در بازار و در بسته‌بندی‌های ۵۰۰ گرمی حدود ۷۷ هزار تومان فروخته می‌شود. ماهی قزل آلا شکم خالی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ۵۲ هزار تومان فروخته می‌شود. ماهی‌های دودی نصف این قیمت فروخته می‌شوند. مثلا ماهی قزل آلا شکم خالی دودی در بازار کیلویی ۲۵ هزار تومان است.
۵۵آنلاین :
مصرف ماهی در بین ایرانی‌ها نسبت به سال گذشته بیشتر شده است؛ آمار‌ها نشان می‌دهند سرانه مصرف ماهی از میانگین ۱۱کیلو و ۲۰۰گرم رشد کرده و به ۱۲کیلوگرم رسیده. با این حال هنوز فاصله تا میانگین جهانی زیاد است، چرا که میانگین مصرف ماهی در جهان ۲۰ کیلوگرم در‌سال است و در کشور‌های توسعه یافته این رقم حتی به ۲۲ کیلوگرم در سال هم می‌رسد. اگر چه می‌توان فرهنگسازی را در استقبال ایرانی‌ها از گوشت ماهی موثر دانست، اما شاید بتوان افزایش مصرف ماهی را به تغییرات قیمت گوشت قرمز هم مرتبط دانست.

در چند ماه گذشته روند قیمت گوشت قرمز کاهش بوده، اما همین حالا برای خرید یک کیلوگرم گوشت گوسفندی باید رقمی بین ۹۰ تا ۱۱۰ هزار تومان هزینه کرد. همچنین قیمت گوشت گاو و گوساله در حال حاضر کیلویی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است. در حالی که به جز چند مورد خاص، ماهی‌ها عموما کیلویی ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. باید توجه داشته باشید که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد قیمت ماهی در یک سال گذشته رشد بیشتری نسبت به گوشت قرمز داشته است.
 
چرا ایرانی‌ها ناگهان به خرید ماهی‌ علاقمند شده‌اند؟ / اماده انتشار
ماهی حلوا سفید یکی از گران‌ترین ماهی‌هایی است که در بازار ماهی فروش‌ها می‌توان پیدا کرد

ماهی سالمون در کنار ماهی حلوا سفید گران‌ترین ماهی است که در بازار ماهی فروش‌ها می‌توان پیدا کرد. در حال حاضر این ماهی حدود کیلویی ۱۸۰ هزار تومان قیمت دارد و هزینه خرید آن از گوشت هم بالاتر است. ماهی سالمون مصرف پایینی در بازار دارد و آنهم به خاطر قیمت بالای آن است. اگر از این دو مورد چشم‌پوشی کنیم، تقریبا می‌توان گفت: دیگر انواع ماهی عموما قیمتی پایین‌تر از گوشت قرمز دارند. حالا می‌خواهد گوشت گاو و گوساله باشد، یا گوشت گوسفند. ماهی ساردین ارزان‌ترین ماهی است که پخت آن سختی‌های زیادی دارد. چراکه این ماهی‌ها تقریبا اندازه یک انگشت هستند و کیلویی ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شوند. در حال حاضر ماهی حلوا سیاه حدود ۱۰۰ هزار تومان است، ماهی قباد کیلویی ۸۷ هزار تومان فروخته می‌شود و ماهی سرخو کیلویی ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
چرا ایرانی‌ها ناگهان به خرید ماهی‌ علاقمند شده‌اند؟ / اماده انتشار
ماهی قزل آلا شکم خالی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ۵۲ هزار تومان فروخته می‌شود

انواع منجمد ماهی که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند، اغلب قیمت کمتری دارند. چراکه دیگر نمی‌توان به عنوان ماهی تازه روی آن‌ها حساب کرد. مثلا ماهی قزل سالمون ایرانی که باارزش‌ترین نوع ماهی به حساب می‌آید، در بازار و در بسته‌بندی‌های ۵۰۰ گرمی حدود ۷۷ هزار تومان فروخته می‌شود. ماهی قزل آلا شکم خالی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ۵۲ هزار تومان فروخته می‌شود. ماهی‌های دودی نصف این قیمت فروخته می‌شوند. مثلا ماهی قزل آلا شکم خالی دودی در بازار کیلویی ۲۵ هزار تومان است.

قیمت گوشت قرمز در بازار عموما بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است. البته می‌توان سراغ گوشت‌های بسته‌بندی شده نیمایی رفت که قیمت خیلی پایین‌تری دارند. برای مثال قیمت گوشت چرخ‌کرده گوساله در بسته‌های ۵۰۰ گرمی حدود ۳۰ هزار تومان است که می‌شود کیلویی ۶۰ هزار تومان. در طرف مقابل ممکن است با قیمت‌های عجیبی مثل کیلویی ۱۷۰ هزار تومان برای بسته‌بندی‌های یک کیلویی گوشت فیله گوسفند مواجه شوید.

منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نظر نظری ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۰۴:۴۰
گوشت گوسفند گرونه ماهی می خرند
3 3 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

رفتن به اضطرار

هر روز بر مهاجران اقلیمی با مرکزیت شمال ایران افزوده می‌شود

لزوم بازسازی ایران بزرگ فرهنگی

ترکیه در راستای سیاست نوعثمانی‌گرایی به مناطقی که تحت نفوذ کردهای سوریه بود حمله کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: روایت یورونیوز از حضور میلیون‌ها زائر کربلا در اربعین

ویدئو : رئیس جمهوری شیلی: کشور ما درگیر جنگ است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر