چاه بیخا بهرام در مومبای هندوستان

شناسه خبر: 135303 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷, ۲۱ : ۱۵ : ۰۰
آب در ایران باستان یکی از چهار آخشیج (عنصرهای) چهارگانه بوده و از ارزش ویژه ای برخوردار بوده است زندگی انسان به آن بستگی داشته و دارد،همانند خاک،هوا و آتش.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

آب در ایران باستان یکی از چهار آخشیج (عنصرهای) چهارگانه بوده و از ارزش ویژه ای برخوردار بوده است زندگی انسان به آن بستگی داشته و دارد،همانند خاک،هوا و آتش. در باور فرهنگی ایرانیان باستان،آب نیز همانند سه آخشیج دیگر نبایستی آلوده می‌شده و دارای ارزش نیایش نیز بوده است. آناهیتا ایزد بانوی نگاهبان آبهای پاک و بالنده بوده و در برخی از شهرهای ایران زمین نیایشگاه‌هایی برای ناهید وجود داشته است از این رو و با توجه به جایگاه و اهمیت آب بین زرتشتیان،چاه بیخا بهرام(Bhikha Behram) نیز بین جامعۀ پارسیان هند و به ویژه پارسیان شهر مومبای سپندینه و مورد احترام است. باور رایج بین پارسیان هند این است که اگر هر زرتشتی کنار چاه آب بیخا بهرام شمع روشن کند آرزوهایش برآورده خواهد شد. این چاه آب در جادۀ ویر نریمان(Veer Nariman) بین چرچ گیت(Church gate) و فلورا فانتین(Flora Fountain) جای گرفته است و به وسیلۀ تاجری زرتشتی به نام بیخاجی بهرام جی پاندی(Bhikhaji Behramji Panday) ساخته شده او پدربزرگ مهروانجی فرامجی پاندی(Meherwanji Faramji Panday) بود که آسایشگاه پاندی را در محلۀ کولابای مومبای ساخت. بیخا بهرام هنگامی که درسفرکاری بود به دلیل سوءظنی بازداشت شد و در زندان نذرکرد که اگر آزاد شود برای خدمت به شهر مومبای و به ویژه جامعۀ پارسیان هند دست به کاری عامه‌پسند خواهد زد وی پس از مدت زمان کوتاهی آزاد شد و البته قولی که به خود داده بود را فراموش نکرد و ده سال بعد چاه آب شیرین بیخا بهرام را ساخت. چاه درسال1725میلادی ساخته شده و رهگذران بسیاری را سیراب نموده است. بنای یادمانی کنارچاه نیز درسال1950میلادی به آن افزوده گشته،در ورودی این یادمان تاریخی نام آن،سال ساختش و نقشمایۀ آتشدان به چشم می‌خورد در نمای یادمان افزوده شده به چاه نیز قرص خورشید بال‌دار و شیشه‌های رنگی به کار رفته است همانند شیشه‌های رنگی تزیینی در آتشکدۀ کلکته و آتشکدۀ آدُران سِت پیروزشاه اردشیر پاتل مومبای. شیشه‌های رنگی به زیبایی این یادمان فرهنگی و تاریخی افزوده‌اند،چاه بیخا بهرام امروزه به زیارتگاهی سپندینه بین جامعۀ پارسیان هند تبدیل شده است و در واقع یادمانی تاریخی،مذهبی به حساب می‌آید.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر