نتیجه‌ای یافت نشد.

پیام‌ شوک سیاسی ایران به ترامپ

شناسه خبر: 178239 سرویس: سیاست ، گوناگون دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸, ۵۱ : ۲۱ : ۰۰
پیام‌ شوک سیاسی ایران به ترامپ
سقوط پهپاد آمریکا با شلیک نیروی هوایی سپاه، محل بحث و گمانه زنی های رسانه ای و مطبوعاتی در صحنه جهانی است.
۵۵آنلاین :

با توجه به غیرمنتظره بودن این حادثه برای دولت آمریکا، با اطمینان می توان گفت که بزرگترین شوک سیاسی به ترامپ طی دو سال و اندی تصدیش در آمریکا بود. وی که تصور راهبری و پیشبرد هر گونه سیاستی را علیه ایران داشت، تصور نمی کرد در صحنه عمل با یک چنین مقاومتی از سوی ایران مواجه شود. تاکنون ترامپ در راهبرد ش نسبت به ایران با نوعی ازبن بست روبرو شده است. بیش از یک سال از خروج آمریکا از توافق برجام می گذرد و ترامپ که بارها اعلام داشته بود که ایران به زودی پای میز مذاکره با آمریکا خواهد نشست و شروط دوازده گانه آمریکا را پذیرا خواهد شد؛ در عمل نه تنها تحقق این رویا را نمی بیند بلکه تا کنون موفقیت قابل ملاحظه ای در سیاست هایش نداشته است .

مطابق گزارش های رسمی و دقیق پهیاد آمریکا وارد حریم ها آب های سرزمینی ایران شده و مطابق منشور سازمان ملل و حقوق بین الملل هر کشوری که نقض حاکمیت ملی کشور دیگری را بکند، اصل مقابله و دفع تهدید موجه و قانونی است . ایران با در نظر داشتن حق حاکمیت ملی و دفاع از حقوق سرزمینی اش، پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد. این اتفاق موجی از گمانه زنی ها را در خصوص اقدام تلافی جویانه امریکا و تشدید تنش ها در آمریکا ایجاد کرد. اما از آنجا که ایران اقدامی خلاف حقوق و عرف بین الملل انجام نداده بود، ترامپ با وجود سر و صدای اولیه، از موضع تندش عقب نشست. هم اکنون هم ترامپ سیاست پر ابهام و سردرگمی را در قبال ایران پیش می برد. از یک سو کماکان بر فشار حداکثری و تحریم تاکید دارد و از سوی دیگر درخواست مذاکره و بازگشت به گفت و گو با ایران را می دهد. برایان هوک مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا با راه انداختن تور خاورمیانه ای و سفر به عربستان ، امارات، بحرین و دست آخر عمان به نوعی دنبال راه انداختن فضایی جدید برای مذاکره با ایران است. آمریکایی ها باید به این مسئله توجه داشته باشند که ایران و ایرانی منطق اش عقلانیت، و احترام متقابل است. زبان زور پذیری جایی در مرام و سیره ایرانی ندارد. چهل سال تجربه مواجهه آمریکا با ایران باید این مسئله را برای واشنگتن روشن نماید که هر وقت از در تعامل و منطق و احترام با ایران آمده اند، استقبال نسبی سوی ایران صورت گرفته است . البته باید گفت که شوربختانه نگاه حاکم بر آمریکا نسبت به ایران طی چهار دهه اخیر، بر مبنای تخاصم و دشمنی بوده و همین نگاه باعث پیدایش شرایط موجود شده است.

مسئله مهم دیگر این است که در همین حادثه اخیر، پدافند هوایی ایران با اینکه ظرفیت و توانایی ضربه زدن به هواپیمای سرنشین دار را داشته اما بنا به مسائل انسان دوستانه و جهت نشان دادن حسن نیت و رویه صلح طلبانه اش از شلیک به این هواپیما اجتناب کرده است . اینجاست که ضرورت دیپلماسی و احترام با ایران از سوی دولتمردان آمریکایی بجای هیاهو و غوغا سالاری ملموس می شود . راهبرد اصلی ایران در برابر آمریکا مقاومت است و این مقاومت تا جایی که آمریکایی ها از موضع خصمانه و مداخله جویانه شان دست بردارند، تداوم خواهد داشت. از نگاه ایران، ترامپ از توافقی بین المللی خارج شده که برای جامعه جهانی صلح و امنیت را پدید آورده بود و دنیا در حال انتفاع از مزیت های اقتصادی و تجاری این توافق بود. ترامپ یکجانبه و بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و امروز اگر واقعا دنبال مذاکره و تنش زدایی است، بی قید و شرط باید به برجام برگردد و مذاکرات در همان چارچوب برجام برقرار و تنش ها حل شود.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی


منبع : خبرآنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چه مهارت‌هایی در دنیای اتوماتیک آینده کاربرد خواهند داشت؟

دنیای آینده به‌طور حتم از خودکارسازی و اتوماسیون استقبال می‌کند و در چنین وضعیتی، فرصت کار تنها برای افراد با مهارت فراهم خواهد بود.

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر