پمپئو به جای بولتون مسئولیت را بر عهده می گیرد؟

شناسه خبر: 189692 سرویس: جهان ، سیاست ، گوناگون پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸, ۱۵ : ۱۳ : ۰۰
پمپئو به جای بولتون مسئولیت را بر عهده می گیرد؟
۵۵آنلاین :

 

برخی منابع نزدیک به دولت ترامپ اعلام کرده‌اند که کاخ سفید در صدد است با کنار رفتن بولتون، وظایف مشاور امنیت ملی آمریکا را برعهده وزیر خارجه این کشور قرار دهد و از این طریق قدرت زیادی در اختیار پمپئو قرار گیرد.

 برخی منابع آگاه در دولت ترامپ هشدار داده‌اند که در پی کناره‌گیری «جان بولتون»، کاخ سفید احتمالاً در صدد است وظایف مشاور امنیت ملی را برعهده «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا قرار دهد و از این طریق قدرت زیادی در اختیار مدیر سابق «سیا» قرار دهد.

منابع آگاه دولت ترامپ روز گذشته (چهارشنبه) به شبکه «سی ان ان» در این خصوص اعلام کردند، پمپئو در جایگاه کنونی خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا ادامه فعالیت خواهد داد اما مسئولیت‌های بولتون را نیز برعهده می‌گیرد.

این منابع آگاه ادامه دادند که چنین اقدامی احتمالاً، پمپئو را بسیار قدرتمند خواهد کرد و این دیپلمات آمریکایی، دومین فرد در تاریخ آمریکا می‌شود که به طور همزمان دو جایگاه را در اختیار خواهد داشت.

اولین فردی که در تاریخ آمریکا به طور همزمان دو سمت را برعهده داشت، «هنری کیسینجر» بود که در دوران ریاست‌جمهوری «ریچارد نیکسون» در دهه 1970 قدرت بیشماری داشت و در آن برهه از زمان سیاست خارجی آمریکا را شکل داد.

منابع آگاه تصریح کردند، حتی اگر پمپئو به طور دائم برای پر کردن جای بولتون منصوب نشود، به طور موقت، تا تعیین جانشین برای بولتون، مسئولیت وظایف این مشاور ابرجنگ طلب کاخ سفید را برعهده خواهد گرفت.

روز سه‌شنبه هفته جاری، ترامپ با انتشار یک پیام توییتری، بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار کرد و مدعی شد که اختلافات زیادی با او داشته است.

پس از آن گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه احتمالاً «چارلز کوپرمن» معاون بولتون، به طور موقت مسئولیت مشاور امنیت ملی کاخ سفید را برعهده می‌گیرد.

طبق این گزارش، از طرف دیگر، پمپئو بدون آنکه توضیحی بدهد، گفت که از اخراج بولتون تعجب نکرده است.

دیگر اسامی که بعنوان گزینه احتمالی مشاور امنیت ملی کاخ سفید به چشم می‌خورد، «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مشاور سیاسی ارشد پمپئو، «استیو بیگن» نماینده ویژه امور کره شمالی، «ریچارد گرینل» سفیر آمریکا در آلمان و «داگلاس مک گریگور» ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا است.

ترامپ روز گذشته به خبرنگاران گفت که «پنج نفر هستند که بسیار زیاد آن (سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید) را می‌خواهند...پنج نفری که من آنها را بسیار باکفایت و افراد خوبی می‌دانم».

طبق گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، گرچه ترامپ مدعی شده است که اختلافات بسیار زیادی با بولتون داشته است، اما نشانه‌های اندکی وجود دارد که نشان بدهد سیاست خارجی آمریکا در نبود بولتون، یک مسیر صلح آمیز و آرام را در پیش خواهد گرفت.

این شبکه روس سپس در تأیید این امر به اقدام اخیر پمپئو در فعال سازی پیمان نظامی کشورهای آمریکایی در حمایت از مخالفان ونزوئلا و علیه دولت «نیکلاس مادورو» اشاره کرد.

این گزارش همچنین ادامه داد، پمپئو نیز همچون بولتون، مخالف سرسخت ایران و حامی اسرائیل است که این مسئله نشانه خوبی برای آنهایی نیست که به کاهش تنش‌ها در غرب آسیا امید دارند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در مسیر خودباوری

عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی شخصی است و به عبارت دیگر، به این معناست که چقدر خود را انسانی ارزشمند و قابل احترام می‌دانیم. تفاوت عزت‌نفس با اعتماد به نفس در گستردگی مفهوم عزت نفس است. اعتماد به نفس به موضوع بستگی دارد، ممکن است یک فرد در آشپزی اعتماد به نفس داشته باشد ولی در رانندگی یا نقاشی کردن فاقد اعتماد به نفس باشد ولی عزت نفس یک مفهوم کلی است و در تمام حیطه های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی،عاطفی و... تاثیر دارد و نباید این دو مفهوم‌ با یکدیگر خلط شود.

چرا محیط کسب و کار بهبود پیدا نمی‌کند؟

آنچه در دهه های اخیر مبنای ارزیابی و رتبه بندی کشورها از لحاظ اقتصادی قرار گرفته، محیطی است که در آن بنگاه های اقتصادی فعالیت دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : ده ها خودرو در سیل اسپانیا واژگون شدند

ویدئو : دو سال زندان برای نقض قوانین نگهداری از حیوانات برای خواننده پاکستانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر