پشت انفجار مرموز روس‌ها چه بود؟

شناسه خبر: 185324 سرویس: جهان ، سیاست ، گوناگون سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸, ۰۴ : ۱۹ : ۰۰
پشت انفجار مرموز روس‌ها چه بود؟
آزمایش شکست‌خورده یا رویای بزرگ پوتین
۵۵آنلاین :

مجتبی پارسا|  مقامات اطلاعاتی آمریکا درحال بررسی انفجار مرموزی هستند که پرتوهای آن تا ساحل شمال روسیه رسیده است. ظاهرا این پرتوها نتیجه آزمایش نوع جدیدی از موشک‌های کروز هسته‌ای هستند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در رقابت تسلیحاتی با آمریکا آنها را اعلام کرده است.
به گزارش نیویورک‌تایمز، گرچه مقامات آمریکایی به‌طور عمومی حرفی از این انفجار در روز پنجشنبه نزده‌اند، اما آنها احتمال می‌دهند که این انفجار هسته‌ای یکی از بدترین حوادث هسته‌ای از زمان چرنوبیل در روسیه باشد، اما با مقیاسی بسیار کوچکتر که منجر به کشته‌شدن دست‌کم هفت نفر ازجمله چند دانشمند
شده است.
واکنش پنهانی و آرام دولت روسیه اما باعث اضطراب در شهرهای اطراف شده است و همین موضوع موجب شده توجه تحلیلگران آمریکایی و اروپایی به آن حادثه جلب شود. تحلیلگرانی که معتقدند این انفجار ممکن است نشان‌دهنده ضعف تکنولوژیکی در برنامه جدید تسلیحاتی روسیه باشد.
حادثه روز پنجشنبه در نزدیکی ساحل، محل آزمایش موشکی ننوسکا اتفاق افتاد و به دنبال آن مقامات محلی اعلام کردند مواد رادیواکتیو در هوا پراکنده شده است.
یکشنبه شب هفته گذشته، چند تن از مقامات در یک موسسه تحقیقاتی پنج دانشمند را استخدام کرده بودند که مرگ آنها پس از این انفجار راکتور هسته‌ای تایید شده است و مقامات درحال بررسی علت این حادثه هستند.
با این حال اما مقامات اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده‌اند آنها مشکوکند به این‌که این انفجار نمونه‌ای از چیزی است که ناتو آن را SSC-X-٩ Skyfall می‌نامد. اسکای‌فال نام موشک کروزی است که آقای پوتین پیشتر گفته بود می‌تواند خود را به هر نقطه‌ای از زمین برساند و دلیل آن هم راکتور هسته‌ای کوچکی است که بر روی این موشک نصب می‌شود.
همان‌طور که پوتین می‌خواست موشک اسکای‌فال بخشی از سلاح‌های جدیدی است که برای مقابله و ردشدن از سیستم دفاع موشکی آمریکا طراحی شده است.
پنتاگون و چندین کشور دیگر بارها اعلام کرده‌اند که چشم‌انداز سیستم موشکی هسته‌ای روسیه می‌تواند تهدیدی جدی به شمار بیاید. این موشک‌ها به هوا پرتاب می‌شوند و قادر به حرکت در مسیری غیرقابل پیش‌بینی در ارتفاع پایین هستند. به همین دلیل این موشک‌ها برای سیستم‌های ضد موشکی آمریکا که در آلاسکا و کالیفرنیا به منظور مقابله با موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای طراحی و نصب شده‌اند، غیرقابل کنترل هستند. این سیستم‌های دفاعی توان مقابله با مسیرهای پیش‌بینی‌شده را دارند و نمی‌توانند موشک‌هایی که مسیرشان غیرقابل پیش‌بینی است را
متوقف کنند.
در هر صورت و با وجود همه این آزمایش‌ها، آزمایش‌های اولیه موشک‌های کروز روسیه در هفته پیش ناکام ماندند و داستان‌سرایی‌های روسیه در مورد اتفاق روز پنجشنبه که در یکی از مهمترین سایت‌های آزمایش موشکی این کشور صورت گرفته، در چهار روز گذشته با افزایش تعداد کشته‌شده‌ها تغییر کرده است.
ورای تلفات این حادثه، مقامات اطلاعاتی آمریکا با این پرسش روبه‌رو هستند که آیا این اتفاق، ناشی از رویای بزرگ ولادیمیر پوتین برای ساخت یک زرادخانه هسته‌ای است یا صرفا یک آزمایش شکست‌خورده برای ساخت سلاح‌های جدید دوربرد که آمریکا نتواند آنها را رهگیری کند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند این صرفا یک رویاپردازی است که روسیه می‌خواهد از تکنولوژی آمریکا در دهه‌های ٥٠ و ٦٠ میلادی که با شکست مواجه شد، استفاده کند. اگر اینچنین باشد توجیه دونالد ترامپ برای هزینه‌هایی که صرف تسلیحات هسته‌ای برای مقابله با روسیه می‌کند، زیر سوال می‌رود، هرچند آمریکا توجیه دیگری برای مقابله با چین نیز دارد.
حادثه روز پنجشنبه به دنبال رقابت حساس میان آمریکا و روسیه اتفاق می‌افتد. ماه جاری، آمریکا با استناد به نقض طولانی‌مدت توافقنامه سلاح‌های هسته‌ای توسط روسیه از این توافق خارج شد.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر