پرسه در خیابان‌های رنگی جاکارتا

شناسه خبر: 197560 سرویس: تصویر ، گوناگون شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸, ۴۴ : ۲۰ : ۰۰
پرسه در خیابان‌های رنگی جاکارتا
این شهر از سال ۳۹۷ تا ۱۵۲۷ میلادی نام آن "سوندا کلپا" بود و سپس از همان سال تا ۱۶۱۹ میلادی با نام "جایاکاتارا" شناخته می‌شد و در سال ۱۶۱۹ توسط هلندی‌ها که در آن زمان بر اندونزی سلطه داشتند به "باتاویا " مشهور شد و تا سال ۱۹۴۲ به این نام شناخته می‌شد و در نهایت در سال ۱۹۷۲ به نام جاکارتا یعنی نام فعلی این شهر نام گذاری شد
۵۵آنلاین :
جاکارتا پایتخت اندونزی و سیزدهمین شهر بزرگ جهان، یکی از بزرگ‌ترین شهر‌های اسلامی است. جاکارتا با جمعیت حدودا ۱۰ میلیون نفر در جنوب اقیانوس آرام قرار دارد. جاکارتا شهری قدیمی است و در منطقه‌ای با تاریخ کهن قرار دارد. گفته شده که این منطقه سکونتگاه انسان‌های نخستین نیز بوده است.
 
در سده چهارم میلادی، دولتی هندو ـ. جاوه‌ای در آنجا فرمانروایی می‌کرد. نام این شهر ۵ بار عوض شده است. از سال ۳۹۷ تا ۱۵۲۷ میلادی نام آن "سوندا کلپا" بود و سپس از همان سال تا ۱۶۱۹ میلادی با نام "جایاکاتارا" شناخته می‌شد و در سال ۱۶۱۹ توسط هلندی‌ها که در آن زمان بر اندونزی سلطه داشتند به "باتاویا " مشهور شد و تا سال ۱۹۴۲ به این نام شناخته می‌شد و در نهایت در سال ۱۹۷۲ به نام جاکارتا یعنی نام فعلی این شهر نام گذاری شد.
 
دین اسلام، با مسلمان شدن یکی از شاهزادگان قسمت غربی جاوه، در این منطقه گسترش یافت. این شهر در منطقه‌ای با زمین باتلاقی قرار گرفته که ۱۳ رودخانه از آن عبور می‌کند. شمال جاکارتا در مدت ۱۰ سال ۲.۵ متر غرق شده و این روند در بخشی از مناطق ادامه دارد و به ۲۵ سانتی متر در سال می‌رسد. این رقم دو برابر بیشتر از میانگین جهانی برای ابرشهر‌های ساحلی است.
 
پیش بینی می‌شود، تا سال ۲۰۵۰ حدود ۹۵ درصد شمال جاکارتا به زیر آب فرو می‌رود. به همین منظور دولت اندونزی در حال بررسی انتقال پیتخت از جاکارتا به جزیره بورنئو با هزینه ۳۳ میلیارد دلار است. بورنئو سومین جزیره بزرگ دنیا و اولین جزیره در آسیا از نظر وسعت است.
 
 
 
 

منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فرصت مغفول برای جذب گردشگران ترکیه‌ای

نکته اتکای ما در این بحث، وجود مقبره ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک توسی در اصفهان است که ظاهرا در حالت نیمه تعطیل است. اما این دو مقبره چه ارتباطی با ترکیه دارند؟

فضای مجازی ،فرهنگ سازی یا محدودیت

آیا استفاده از فضای مجازی و اینترنت نیاز به فرهنگ سازی دارد؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دو قطار مسافربری در هند شاخ به شاخ شدند

ویدئو؛ مدیرعامل ویز و کاربران ایرانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر