پادزهری مقابل سلطه‌جویی

شناسه خبر: 177740 سرویس: توسعه ، گوناگون پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸, ۴۷ : ۱۸ : ۰۰
پادزهری مقابل سلطه‌جویی
رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، زیارتی و گردشگری : این‌که بر افزایش تعداد گردشگران می‌تواند اثر مثبتی بگذارد، شکی نیست، اما در کنارش باید موارد دیگری که عامل بهبود اوضاع گردشگری است هم تسهیل شود
۵۵آنلاین :

روز گذشته علی ربیعی،  سخنگوی دولت خبر داد که رئیس‌جمهوری با نزدن مهر در پاسپورت گردشگران خارجی موافقت کرده و از این پس آنها می‌توانند بدون آن‌که بترسند یا دچار تحریم و مشکل شوند، به ایران بیایند: «متاسفانه آمریکا در برنامه‌های تروریستی اقتصادی که دنبال می‌کند، شرایطی ایجاد کرده که هرکس به ایران می‌آید ممکن است به نحوی بترسد و بعدها دچار مشکل یا تحریم شود، امروز آقای روحانی دستور داد که این گردشگران بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت به ایران آیند که قرار است در همه فرودگاه‌های ما این موضوع اجرا شود.»
این خبر هرچند روز گذشته تصمیم بر عملیاتی شدنش گرفته شده، اما جدید نیست.‌ سال گذشته هم علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد که درخواستی مبنی بر عدم مهر زدن گذرنامه گردشگران خارجی به منظور مقابله با تحریم‌های آمریکا به دولت تقدیم شده است. به گفته او، نیروی انتظامی و همچنین وزارت امور خارجه با این درخواست که به امضای وی و وزیر صنعت رسیده، موافقت کرده و این طرح برای نهایی شدن فقط منتظر تصویب نهایی در دولت است. با این حال این درخواست باقی ماند تا امسال سخنگوی دولت از عملی شدن آن بگوید. اتفاقی که هنوز مشخص نیست تا چه میزان می‌تواند بر افزایش میزان گردشگر اثرگذار باشد. این نکته‌ای است که امیرپویان رفیعی‌شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، زیارتی و گردشگری هم در گفت‌وگو با «شهروند» به آن اشاره کرده و می‌گوید: «این‌که بر افزایش تعداد گردشگران می‌تواند اثر مثبتی بگذارد، شکی نیست، اما اگر هم اثری داشته باشد، این اثر را‌ سال آینده می‌توان دید و در عین حال تنها با این کار نمی‌توان امید داشت که شاهد افزایش تعداد گردشگران باشیم و در کنار آن باید موارد دیگری که عامل بهبود اوضاع گردشگری است، تسهیل شود.» به گفته او یکی از دلایل کاهش تعداد گردشگران خارجی لغو پروازهای مستقیم از برخی فرودگاه‌های اروپایی است. موردی که باعث شده بسیاری از گردشگران نخواهند به ایران بیایند، چون هم هزینه سفرشان زیاد می‌شود و هم وقت‌گیر است: «علاوه بر آن ما به دلیل مشکلات بیمه و مراودات بانکی نمی‌توانیم از سایت‌های رزرو آنلاین استفاده کنیم و به این ترتیب افراد اکثرا باید از طریق تور به ایران بیایند که ممکن است عده‌ای نخواهند این طور سفر کنند.»
 نکته دیگری که به نظر رفیعی‌شاد در بحث گردشگری اثرگذار است، مسائل سیاسی است، چراکه گردشگری صنعتی حساس و تاثیرپذیر است و تبلیغات منفی نسبت به ایران که تمامشان هم تبلیغات نابجا و سوء است، توانسته برخی از گردشگران را از آمدن به ایران منصرف کند: «تبلیغات منفی درباره عدم امنیت ایران خیلی نابجا و نادرست است، چراکه می‌دانیم ایران به نسبت کشورهای درجه اول در گردشگری هم دارای امنیت بیشتری است.»
رئیس انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، زیارتی و گردشگری معتقد است این حرکت ایران پادزهری است مقابل سلطه‌جویی‌های موجود که حالا پایشان به همه بخش‌ها به خصوص گردشگری باز شده است. او همچنین معتقد است برای دادن آمار از تعداد گردشگران در کشور باید بدانیم که گردشگر با مسافر عادی فرق دارد و هرکس که از مرز گذشت، گردشگر نمی‌شود و آمارهای موجود در این زمینه را باید با مولفه‌های جهانی هماهنگ کرد.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فرصت مغفول برای جذب گردشگران ترکیه‌ای

نکته اتکای ما در این بحث، وجود مقبره ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک توسی در اصفهان است که ظاهرا در حالت نیمه تعطیل است. اما این دو مقبره چه ارتباطی با ترکیه دارند؟

فضای مجازی ،فرهنگ سازی یا محدودیت

آیا استفاده از فضای مجازی و اینترنت نیاز به فرهنگ سازی دارد؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دو قطار مسافربری در هند شاخ به شاخ شدند

ویدئو؛ مدیرعامل ویز و کاربران ایرانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر