وقتی مو را از ماست بیرون نمی‌کشیم، باید هم برجی بسازیم که به درد نمی‌خورد

شناسه خبر: 193127 سرویس: توسعه ، سیاست ، اقتصادی ، گوناگون دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸, ۵۲ : ۱۴ : ۰۰
وقتی مو را از ماست بیرون نمی‌کشیم، باید هم برجی بسازیم که به درد نمی‌خورد
وقتی پول نفت بدون زحمت به جیب مسؤولان سرازیر می‌شود، نباید هم به کسی بربخورد که برجی با هزینه بالا ساخته می‌شود و بعد به این نتیجه می‌رسیم که فقط به درد گردشگری می‌خورد.
۵۵آنلاین :

«اگر پژوهش دقیقی رخ می داد شاهد ایجاد برج میلاد، پل صدر و موارد این چنینی نبودیم چرا که برج میلاد با صرف هزینه و وقت زیاد به هیچ عنوان نماد تهران نبوده است.  این برج کاربری لازم مدنظر از جمله کاربری مخابراتی را نداشته و هم اکنون به مکانی تفریحی تبدیل شده است.»

جملات بالا را محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران گفته است. شاید اگر این حرف‌ها در جای دیگر جهان زده می‌شد، با واکنش‌های عجیب و غریبی به همراه داشت.مگر می‌شود، برجی این چنین علم شود اما برای آن پژوهش دقیق نشده باشد؟

در ایران اما این امر یک اتفاق عادی است. برجی می‌سازیم که به درد نمی‌خورد. پلی می‌سازیم که بیهوده است. ایرادی ندارد، دارد؟ نه فوقش خراب‌شان می‌کنیم و به جای آنها، سازه‌های دیگری می‌سازیم.

کم خیابان و میدان، ساخته شده دیدیم که صبح بودند و شب نبودند. اینها برای ما عادی است. ما کلا عادت داریم تحقیقات را بعد از ساختن انجام دهیم نه قبل از آن.

وقتی پول نفت بدون زحمت به جیب مسؤولان سرازیر می‌شود، نباید هم به کسی بربخورد که برجی با هزینه بالا ساخته می‌شود و بعد به این نتیجه می‌رسیم که فقط به درد گردشگری می‌خورد.

اگر بودجه کشور از مالیات، توریست و صادارات غیر نفتی تامین و در چاه‌های نفت بسته می‌شد، شاهد حیف و میل این چنین بیت‌المال نبودیم.

وقتی نفت باشد، کسی هم نباشد مو را از ماست بیرون بکشد، باید هم بسازیم و بعد به این نتیجه برسیم که الکی ساختیم.

به نظر می‌رسد واقعا اگر به این نتیجه رسیده‌ایم که برج میلاد را بیهوده ساخته‌ایم و هیچ دردی از ما دوا نمی‌کرده است، باید از آنهایی که دستور ساختن این برج و امثال آن را داده‌اند سوال کنیم بر اساس چه تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که تهران با داشتن نماد تاریخی چون میدان آزادی و داشتن کوه‌هایی که می‌شود بر روی آنها آنتن‌های مخابراتی نصب کرد، چرا برج میلاد را ساخته‌اند؟

باید از آنها پرسید که چرا تحقیقات کافی برای ساختن سازه‌های شهری نشده است؟ اصلا آنها چگونه به این نتیجه رسیده‌اند که تهران جدا از مشکلات مخابراتی، احتیاج به یک نماد دیگر دارد. مثلا می‌شود برای شیراز نماد دیگری ساخت؟ نماد شیراز، حافظیه و دروازه قرآن است و نماد تهران میدان آزادی.

گویا مدیران شهری به این نتیجه رسیده‌ بودند که عقل مردم به چشم آنهاست و به خاطر همین تا توانسته‌اند ساخته‌اند، بدون اینکه بدانند برای چه می‌سازند.

خوب حالا باید حسابی از آنها سوال شود که چرا با پول بیت‌المال کارهایی کرده‌اند که به درد نخور است. الان فصل خوبی است که مو را از ماست‌ها بیرون بکشیم و گزارش آن را به مردم بدهیم. شفافیت در این زمینه می‌تواند به عدم تکرار اشتباهات این چنین کمک کند.

شاید اگر ما جامعه مدنی پرسشگر داشتیم، همان زمان که داشتند پی برج میلاد را می‌ساختند، جلوی آن را می‌گرفتیم و اجازه نمی‌دادیم طرحی بدون فایده علم شود.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
ریزبین ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ ۰۴:۵۷
یکی نیست به ایشون بگه دست اورد شما در دوران چندین سال ریاست شورای شهر تهران به غیر از تعویض تند تند شهردار و عوض کردن نام خیابانها و تعویض نام بزرگراه نیایش بنام مرحوم پدرتان و چندین کار از پیش پژوهش شده از این قبیل چه بوده؟!!!!
2 4 پاسخ دادن به این نظر
عاشق ایران ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ ۰۷:۲۹
شجاعت قبول اشتباه تنها چیزی است که سیاسیون کشور ما در ذات خود ندارند خصوصا و خصوصا (تاکیدا) اصلاح طلبان ندارند این حرفهای اقای هاشمی آدم را میترسانی باز چه حقه (روباهی) دیگر دارند پناه بر خدا از شر شیطان و این نوع بچه شیطانهای رانده شده
3 2 پاسخ دادن به این نظر
youness amini ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ ۱۵:۳۴
مگه برج ایفل و امثال آن جز جاذبه توریستی به درد دیگه چیزی می‌خورد
4 3 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

صدمه به اعتماد اجتماعی

مددکاران اجتماعي در تحلیل حس‌و‌حال برخی از مردم در روزهای پس از اعتراضات مطرح کردند

شاخصِ واقعی پیشرفت چیست؟

(GDP) اندازه ­گیری نخواهد کرد. به­ جای آن، شاخص واقعی پیشرفت (GPI) یا Genuine Progress Index را مبنا قرار خواهد داد. این تصمیم دولت زلاندنو با توجه به تحولات بین­ المللی اتخاذ شده است. طی سه دهه­ ی اخیر ورود چین، هند و برزیل به فرایندهای تولید و خدمات، اقتصاد کشورهای غربی را دچار بحران­ های جدی کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر