وزیر نفت: شعار جلوگیری از خام‌فروشی قابل تحقق است

شناسه خبر: 187537 سرویس: توسعه ، کسب و کار ، گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی پنجشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۸, ۱۸ : ۰۰ : ۰۰
وزیر نفت: شعار جلوگیری از خام‌فروشی قابل تحقق است
وزیر نفت با بیان اینکه شعار جلوگیری از خام‌فروشی در صنعت پتروشیمی قابل تحقق است گفت: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۲، ۵۶ میلیون تن بود که این رقم تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد.
۵۵آنلاین :

بیژن زنگنه با حضور در شبکه خبر سیما اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ ارزش تولیدات محصولات پتروشیمی به ۳۶ میلیارد دلار می‌رسد که از آن به‌عنوان جهش دوم صنعت پتروشیمی یاد می‌کنیم.

وی ادامه داد: در جهش سوم، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۱۵۰ میلیون تن می‌رسد، خرید سالانه خوراک پتروشیمی‌ها ازسوی صنایع پایین‌دستی هم‌اکنون سالانه ۶ میلیارد دلار است.  

وزیر نفت با بیان اینکه درباره اعداد صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی به دلیل سوءاستفاده حرفی نمی‌زنم تصریح کرد: بازار نفت هم‌اکنون به دلیل افزایش تولید شل اویل از سوی آمریکا که تا دو سال پیش قابل پیش‌بینی نبود، با مازاد عرضه روبه‌رو است و در نشست اخیر اوپک که بحث منشور همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک مطرح شده بود، همه خواسته‌های ما لحاظ شد و به آن دست یافتیم.

 زنگنه یادآور شد: کمتر از ۱۰ درصد فرآورده‌های نفتی به خوراک پتروشیمی  و بقیه به سوخت و دیگر فرآورده‌های نفتی تبدیل می‌شود.

وی عنوان کرد: ساخت و تکمیل طرح فراگیر پالایشی سیراف (پالایشگاه‌های میعانات گازی) مورد تاکید رئیس‌جمهوری است و هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود. همچنین برای تامین ریالی این طرح ۲۳ هزار میلیارد تومان نیاز است که قرار است از طریق بورس و اوراق بهادار جذب شود.  

به گفته وزیر نفت، پالایشگاه‌های سیراف به حدود ۳ تا ۴ میلیارد دلار منابع ارزی نیاز دارد که مذاکرات با بانک مرکزی در حال انجام است.

زنگنه گفت: عزم خود را برای توسعه بخش استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان جزم کردم، با نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان نشستی داشتم و ظرف هفته آینده نشست دیگری با آنها خواهم داشت.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر