وزیر صمت: رشد اقتصادی در پاییز 98 قطعا مثبت است

شناسه خبر: 190917 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸, ۰۶ : ۲۳ : ۰۰
وزیر صمت: رشد اقتصادی در پاییز 98 قطعا مثبت است
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بانک مرکزی در گزارشی به هیأت دولت عنوان کرد که رشد اقتصادی گروه صنعت در سه‌ماهه چهارم سال 97 منفی 9 درصد بود اما در سه‌ماهه اول 98 به صفر رسید و مطمئناً در سه‌ماهه سوم این رشد مثبت خواهد شد.
۵۵آنلاین :

رضا رحمانی صبح امروز در آیین تجلیل از واحدهای نمونه صنعت و معدن استان اصفهان اظهار کرد: نباید به فعالیت های انجام شده سیاه و سفید نگاه کرد، شخصا همواره تلاش کردم استنباط معقولی از صحبت‌ها داشته باشم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: استان اصفهان یکی از قطب های صنعت کشور است، حتی اگر فرض کنیم تصمیمات این جلسه بر سایر استان‌های کشور اثر نداشته باشد، تصحیح عملکرد در این استان منجر به اثرگذاری بر 10 درصد صنایع کشور خواهد شد.

وی عنوان کرد: در 16 ماه گذشته درگیر جنگ اقتصادی تمام عیار بوده‌ایم، صادرات فولاد و مس تحریم صادرات سنگ و کنسانتره آزاد است، واردات خودرو آزاد شد اما واردات قطعات خودرو تحریم است.

رحمانی یادآور شد: در کتاب «هنر تحریم‌ها» عنوان شده واردات کالاهای لوکس به ایران نه تنها آزاد بلکه تسهیل شده است تا خزانه آن‌ها خالی و فاصله طبقاتی افزایش یابد.

وزیر صمت افزود: قرار بود تا اسفند 97 کلیه صنایع کشور تعطیل شوند و فولاد مبارکه به من نامه زده بود که اگر حمایت نشویم تعطیل خواهیم شد، این نشان می‌دهد که برآورد دشمن از شرایط اقتصادی کشور صحیح است.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات متعددی در حوزه‌های مالیات، تأمین اجتماعی و تمدید تجدید ارزیابی دارایی‌ها از سران قوا گرفته‌ایم اما باید توجه کنیم که صادرات فرش ماشینی باید در شرایط فعلی جهشی رشد پیدا می‌کرد اما این محقق نشد.

رحمانی اضافه کرد: واحدهای متعدد نساجی که در اصفهان و کاشان فعال هستند کمبودی نسبت به سایر کشورهای جهان از جمله آلمان در این حوزه ندارند.

وزیر صنعت معدن و تجارت در تذکری به تولیدکنندگان بیان کرد: صادرات صنایع دستی که مبتنی بر دسترنج هنرمندان است باید در ماه‌های اخیر چندین برابر می‌شد و این هیچ ارتباطی با افزایش قیمت دلار ندارد.

وی افزود: بانک مرکزی در گزارشی به هیأت دولت عنوان کرد که رشد اقتصادی گروه صنعت در سه‌ماهه چهارم سال 97 منفی 9 درصد بود اما در سه‌ماهه اول 98 به صفر رسید و مطمئناً در سه‌ماهه سوم این رشد مثبت خواهد شد.

رحمانی تأکید کرد: شرایط امروز کشور نیاز به روحیه و همت جهادی دارد و این روحیه باید به اقتصاد و تولید کشور منتقل شود البته شرایط اقتصادی استان اصفهان مؤید همین امر است.

وزیر صمت تصریح کرد: توسعه صنعت داخل یکی از محورهای فعالیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است و نهضت تولید یکی از راهکارها است که در پی آن واردات 1500 کالا با مشابه داخلی را مطلقاً ممنوع کرده‌ایم، به عنوان مثال واردات سنگ فرآوری شده در سال گذشته 6 میلیون دلار بود که امسال ممنوع اعلام شده است.

وی تأکید کرد: هر کالایی که بدانیم مشابه داخلی دارد واردات آن را ممنوع می‌کنیم یا تعرفه‌های سنگینی برای واردات وضع خواهیم کرد.

رحمانی ادامه داد: نهضت تولید داخل را راه‌اندازی کرده‌ایم و این نهضت در میز خودرو به نتیجه رسیده است، سرمایه‌گذاری داخلی مورد نیاز برای تولید داخلی 10 میلیارد دلار کالای وارداتی کشور تنها 4 میلیارد دلار است.

وزیر صنعت معدن و تجارت در مثالی بیان کرد: 70 درصد لاستیک سنگین کشور در گذشته وارداتی بوده و چادر مشکی کالای فرهنگی کشور است که ۸۷ درصد وابسته به واردات است.

وی با اشاره به اینکه لاستیک سنگین یکی از کالاهای مورد نیاز لجستیکی کشور است، افزود: 5 واحد تولید لاستیک سنگین با 10 تا 90 درصد پیشرفت در حال اجرا داریم تا از واردات لاستیک سنگین بی‌نیاز شویم که تا 3 سال آینده تمامی این طرح‌ها به پایان می‌رسد.

استفاده از ظرفیت‌های خالی و واحدهای تولیدی یکی از محورهای سخنرانی رحمانی بود که ابراز کرد: من هم به اندازه همه مردم برای مشکل خانواده‌ها در خرید لوازم‌التحریر ناراحت هستم اما راهکار آن حمایت از تولید داخل است.

وزیر صمت تصریح کرد: صادرات پیشران اقتصاد و راهکار نجات کشور است اما محصول صادراتی نباید مایحتاج روزانه مردم باشد، بلکه صادرات باید بر اساس تولیدات مازاد صنایع کشور مانند صنایع دستی باشد.

وی خاطرنشان کرد: این تفکر که با واردات میان صادرات و واردات کشور تعادل ایجاد کنیم در شرایط امروز کشور صحیح نیست و اولویت با تأمین نیاز مردم است.

رحمانی اظهار کرد: واحد تولیدی را می‌شناسم که در کشور محصولی را تولید می‌کند اما به دلیل فرهنگ مصرف با برند خارجی در کشور عرضه می‌شود و کالای ایرانی را با عنوان محصول ترکیه به سایر کشورها صادر می‌کند.

وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: شرایط جنگ اقتصادی کشور این‌گونه اقتضا می‌کند که در مقابل منافع عده‌ای بایستید و جریانی علیه شما کار کنند اما برای خدمت ایستادگی کنید.

وی تصریح کرد: در کشور صنایع پتروشیمی کم نداریم و تولید به غیر از چند گرید خاص دو برابر مصرف داخل است و در این حوزه اقدامات خوبی را در دست اجرا داریم.

رحمانی عنوان کرد: در حال اصلاح رابطه بین خودروساز و قطعه‌ساز هستیم، بیشترین مشکل را در وزارت صنعت معدن و تجارت در حوزه خودرو و قطعات خودرو داریم، اما عده‌ای حتی نمی‌خواهند اجازه اصلاح صنعت خودروسازی را بدهند، این‌که معاون وزارت صمت را به یک شرکت خودروسازی می‌فرستیم یعنی قصد اصلاح آن را داریم.

وزیر صمت در پایان با اشاره به تعرفه واردات کالا در عراق عنوان کرد: در حوزه صادرات کالا به عراق مشکلات به اندازه‌ای که صادرکنندگان اشاره می‌کنند بزرگ نیست اگرچه این کشور تبعیض‌هایی را نسبت به واردات کالا از ایران قائل می‌شود.

 رحمانی در پاسخ به درخواست به تولیدکنندگان اخذ هر تصمیمی درباره صنایع استان اصفهان را به مدیرکل صمت اصفهان واگذار کرد، در پایان این مراسم از واحدهای نمونه صنعتی استان اصفهان تقدیر به عمل آمد.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حمله به عین الاسد چقدر از توانایی های نظامی ایران را نشان می دهد؟

گزارش نیویورک تایمز را بخوانید

مقام معظم رهبری در نمازجمعه تهران:‌ از مذاکره ابایی نداریم اما نه با آمریکا

برخی با کمک رسانه‌های بیگانه و آرایش سقوط هواپیما سعی کردند یوم‌الله‌های این مدت را به حاشیه ببرند. عده‌ای جوانند و فریب می‌خورند ولی برخی اینگونه نیستند و حاضر نیستند منافع ملی را درک کنند و آنچه در زبان دشمن است تکرار می‌کنند. دشمن از سقوط هواپیما خوشحال شد که توانست نظام و سپاه را زیر سوال ببرند ولی اشتباه کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ فرار کانگوروها و ادامه آتش سوزی ها در استرالیا

ویدئو؛ سوسمار مونیتور زیر کاپوت تویوتا در تایلند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر