نتیجه‌ای یافت نشد.

وزیر ارشاد: پرونده موسیقی بانوان بسته نمی‌شود

شناسه خبر: 169261 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون يكشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸, ۰۸ : ۲۰ : ۰۰
وزیر ارشاد: پرونده موسیقی بانوان بسته نمی‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که موسیقی هم مانند غذا و آب برای انسان‌ها ضروری است و بدون آن نمی‌توانند زندگی کنند.
۵۵آنلاین :

دیدار نوروزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیأت مدیره خانه موسیقی و جمعی از هنرمندان موسیقی عصر شنبه ۲۴ فروردین ماه در خانه موسیقی برگزار شد.

در این دیدار سید مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی) حضور داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با اشاره به اینکه نگاه به موسیقی و سیاست‌گذاری‌ها در موسیقی باید به ثبات برسد، گفت: این اتفاق نیاز به کار مشترک دارد. برای رسیدن به این هدف نیازمند پیشنهاد و راه کارهایی هستیم تا ببینیم که چگونه می‌توان این موضوع را پیش برد و این تنها با جلسات با پیشکسوتان و متخصصان میسر می‌شود.

صالحی در ادامه تاکید کرد: چنان که انسان‌ها بدون هوا و آب و غذا نمی‌توانند زندگی کنند، بدون موسیقی هم نمی‌توانند زندگی کنند و اگر ما غذای موسیقی را متناسب با اقلیم و خاک به جامعه و انسان‌ها ندهیم، غذای موسیقی را از جای دیگری می‌گیرند که ریشه در این اقلیم ندارد. اگر نیاز به موسیقی را به رسمیت نشناسیم، افراد سراغ غذای موسیقی غیررسمی می‌روند که ممکن است سنخیتی با اقلیم آنان نداشته باشد.

او افزود: اگر مسیر موسیقی را به رسمیت نشناسیم و در آن مشارکت نکنیم کار سخت خواهد شد، امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب در این فضا حرکت کردند اما جریان سنتی‌تری هم در جامعه هستند که عکس این جهت حرکت می‌کند پس ما باید این ادبیات را در سطوح مختلف غنی‌تر کنیم. ترسیم و تصویر روشن از حرکت‌های زیرزمینی که در روی زمین دیده می‌شوند مخاطرات و هشدارهایی را برای موسیقی به همراه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اگر میدان بر موسیقی اصیل تنگ شود، پرونده موسیقی بسته نمی‌شود بلکه ممکن است موسیقی‌هایی جایگزین آن شود که متناسب با اقلیم و هنجارهای فرهنگی ما نیست. ضرورت دارد که در فضای آموزش و پرورش و نهادهای تعلیم و تربیت گوش‌ها را به شنیدن موسیقی اصیل عادت دهیم و بخشی از این گفت‌وگو هم با نهاد تعلیم و تربیت باید شکل بگیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد وضعیت موسیقی بانوان نیز تصریح کرد: وقتی موسیقی بانوان محدود شود، پرونده موسیقی زنان بسته نمی‌شود بلکه به مارکت های خاصی میدان داده می‌شود که موسیقی به تجارت تبدیل می‌شود. وقتی ما موسیقی زنان را تحریم کنیم این عرصه موسیقی به شکل دیگری رخ می‌دهد، هرگاه ما پنجاه درصد از فضای جامعه را از صدای هم‌جنس خود محروم کنیم قطعاً آسیب‌های خود را به همراه خواهد داشت، از گذشته بانوان در جلسات مذهبی می‌خواندند و موسیقی آنها در تاریخ ریشه دارد، پس باید محافل موسیقی بانوان را فراهم کرد.

صالحی در پایان در مورد قانون جدید مجلس مبنی بر تخصیص ۱۰ درصد درآمد کنسرت‌ها برای زیرساخت‌های موسیقی، گفت: تلاش ما بر این است که با همکاری همکاران و هنرمندان به گونه‌ای عمل کنیم که کمترین آسیب بر اساس این مصوبه به موسیقی وارد شود.

فرهاد فخرالدینی در این دیدار گفت: امیدواریم برخلاف حوادثی که در ابتدای سال رخ داد و دل همه را به درد آورد، امسال سالی پر از آرامش و آسایش بخصوص برای هنرمندان باشد تا بتوانند در آرامش کار کنند و روزی شود که بستری مناسب برای پیشبرد هنر فراهم شود و کار کند و کسانی که خدمت می‌کنند موانع سر راهشان نباشد.

داریوش پیرنیاکان گفت: متأسفانه هنوز موسیقی در کشور ما به رسمیت شناخته نشده است و ضرورت دارد که برای به رسمیت شناخته شدن موسیقی عزم و تلاش جدی شود. امروز موسیقی کلاسیک، ایرانی، نواحی و موسیقی پاپ درست در حال تعطیل شدن است.

هوشنگ کامکار نیز در این دیدار گفت: وضعیت موسیقی ایران تأسف انگیز است، تلویزیون افرادی را به خاطر پول دعوت می‌کند که موسیقی درستی را ارائه نمی‌کنند، ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران نیز اقدامی نمی‌کند و وضعیت مناسبی ندارند.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه گفت: درخواست داریم که مسئولان فرهنگی و هنری توجه بیشتری به موسیقی داشته باشند. در نوازندگی بانوان در بعضی از استان‌ها محدودیت و مشکل وجود دارد. مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر واگذاری ۱۰ درصد از عوائد کنسرت‌های موسیقی به خزانه برای زیرساخت‌های فرهنگی هزینه‌های کنسرت را بالا می‌برد و برای هنرمندان و مردم پیامدهایی دارد و فعالیت‌های هنری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آذر هاشمی نیز در این دیدار گفت: مسائل و محدودیت‌هایی برای زنان در موسیقی وجود دارد که انتظار داریم این محدودیت‌ها برطرف شود.

در پایان این دیدار به مناسبت تولد داریوش پیرنیاکان که ۲۳ فروردین است، جشن تولد پیرنیاکان برگزار شد.

 


منبع : خبرانلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر