واشنگتن پست: جنگ غیرضروری با کورکر، طرح ترامپ درباره توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد

شناسه خبر: 114692 سرویس: سیاست دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶, ۰۲ : ۱۴ : ۰۰
واشنگتن پست: جنگ غیرضروری با کورکر، طرح ترامپ درباره توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
روزنامه واشنگتن پست پس از جدال لفظی میان رئیس‌جمهور آمریکا و یک سناتور جمهوری خواه در گزارشی نوشت: ترامپ با وارد کردن خود به یک جنگ غیرضروری با کورکر، طرح خود درباره توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.
۵۵آنلاین :

روزنامه واشنگتن پست پس از جدال لفظی میان رئیس‌جمهور آمریکا و یک سناتور جمهوری خواه در گزارشی نوشت: ترامپ با وارد کردن خود به یک جنگ غیرضروری با کورکر، طرح خود درباره توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.

 اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خواهان افزایش فشار بر ایران است، با دعوا راه انداختن با سناتور باب کورکر کاری در این راستا انجام نداده است. به نظر می آید خشم ترامپ پس از اظهارات هفته گذشته کورکر ایجاد شده باشد که گفته بود رکس تیلرسون وزیرامورخارجه، جیمز ماتیس وزیر دفاع و جان کلی مدیر کارکنان کاخ سفید کسانی هستند که به جداکردن آمریکا از هرج و مرج کمک می کنند.

حدس زدن اینکه منظور کورکر از هرج و مرج چه چیزی یا چه کسی بوده، کار سختی نیست.

ترامپ روز یکشنبه با یک سری پیام توئیتری اتهامی را علیه کورکر مطرح کرد و گفت که به وی التماس کرده تا در رقابت‌های انتخاباتی‌اش در سال 2018 از کورکر حمایت کند.

سناتور کورکر سپس یک پیام نیشدار منتشر کرد و نوشت: شرم آور است که کاخ سفید به مهدکودک بزرگسالان تبدیل شده است. بدون شک یک نفر صبح امروز سر شیفت خود حاضر نبوده است.

چند ساعت بعد ترامپ پاسخ داد: باب کورکر بود که توافق هسته‌ای را به ما تحمیل کرد. ما نیازمند بیمه سلامت هستیم، ما نیازمند اصلاح / کاهش مالیات هستیم، ما به افرادی که بتوانند این کار را انجام دهند نیاز داریم!

در دوران ترامپ جنگ‌های توئیتری بسیار فراوان شده اند اما این مورد پیامدهای بزرگی خواهد داشت. باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا در عرصه سیاست خارجی یک چهره تاثیرگذار به شمار می آید. وی که زمانی از حامیان ترامپ بود و در کارزار انتخاباتی‌ ترامپ به او مشاوره می داد، اکنون که ترامپ به ریاست جمهوری رسیده و خودش در آستانه بازنشستگی قرار دارد همه چیز تغییر کرده است. اکنون کورکر چیزی برای از دست دادن ندارد.

واشنگتن پست در ادامه نوشت: زمانی که پای ایران به میان می آید، این مسئله مهم است. ترامپ بارها توافق هسته‌ای سال 2015 را مورد انتقاد قرار داده که موجب محدودیت برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های این کشور شده است. ترامپ آن را بدترین توافق دانسته است. قرار است وی طی یک هفته آینده طرحی را برای عدم تایید پایبندی ایران اعلام و ادعا کند که توافق به نفع امنیت ملی آمریکا نیست. در این صورت کنگره باید در یک فرصت 60 روزه درباره وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تصمیم گیری کند. اقدامی که می‌تواند توافق هسته‌ای را به نابودی بکشاند.

کاخ سفید امیدوار است که تهدید تحریم ها سبب شود کنگره با مذاکره مجدد توافق هسته‌ای موافقت کند اما در یک مباحثه میان هر دو حزب درباره توافق هسته‌ای، اغلب به کورکر احترام گذاشتند که نقشی بزرگ ایفا خواهد کرد.

با توجه به اینکه اکثریت سنا در جمهوری خواهان است، ترامپ برای هر اقدام قانونی نیازمند حمایت کورکر است، از جمله درباره بیمه درمانی و اصلاح مالیات. کورکر همچنین تاییدیه های دیپلماتیک را کنترل می‌کند. به این معنی که وی می‌تواند روی انتصاب وزیر امورخارجه، در صورتی که رکس تیلرسون از سمت خود کناره‌گیری کند، تاثیرگذار باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا با این اقدامات با مردی که به شدت به وی نیاز دارد در یک کشمکش غیرضروری خواهد افتاد. طرح ترامپ درباره ایران به کنگره وابسته است و کورکر می تواند مهمترین فرد در این میدان باشد.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

ویدئو : یک خانواده روس به ۱۲ راکون پناه دادند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر