هزینه دفاع از عراق را ما دادیم؛ بهره را عربستان برد

شناسه خبر: 131304 سرویس: اجتماعی ، گوناگون جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷, ۲۵ : ۱۷ : ۰۰
هزینه دفاع از عراق را ما دادیم؛ بهره را عربستان برد
رئیس خانه صنعت و معدن جوانان کشور گفت: در بحث سیمان به سبب تعرفه ترجیحی که بین عراق و عربستان برقرار است این کشور توانسته به راحتی جایگزین سیمان ما شود در کالاهای دیگر نیز تعرفه های ترجیحی که عراق با کشورهای عربی دارد سبب شده جایی برای کالای ایرانی نباشد.
۵۵آنلاین :

رئیس خانه صنعت و معدن جوانان کشور گفت: در بحث سیمان به سبب تعرفه ترجیحی که بین عراق و عربستان برقرار است این کشور توانسته به راحتی جایگزین سیمان ما شود در کالاهای دیگر نیز تعرفه های ترجیحی که عراق با کشورهای عربی دارد سبب شده جایی برای کالای ایرانی نباشد.

رضا امیدوار تجریشی  در خصوص وضعیت بازارهای صادراتی کشور گفت: در حال حاضر مهم‌ترین بازارهای ما کشورهای همسایه هستند و بنا بر صحبت‌های رهبر انقلاب ما باید با ۱۵ کشور همسایه خود روابط اقتصادی خود را به بالا‌ترین سطح رسانده و بازارهای صادراتی را در آنجا فعال کنیم.

رئیس خانه صنعت و معدن جوانان کشور ادامه داد: اصلیترین بازار در حال حاضر بازار عراق است که برای برخی از کالا‌ها همچون سیمان و محصولات کشاورزی در ایام خاص عوارض اضافه ‌ای منظور می‌کنند که علت‌های مختلفی دارد اما اینکه برخی ادعا می‌کنند این عوارض به سبب دامپینگ شرکت‌های ایرانی است درست نیست هر شرکتی سعی می‌کند برای گرفتن بازار ترفندهای خاصی داشته باشد که یکی از آن‌ها ارزان‌تر فروختن کالا است در بحث سیمان به سبب تعرفه ترجیحی که بین عراق و عربستان برقرار است این کشور توانسته به راحتی جایگزین سیمان ما شود در کالاهای دیگر نیز تعرفه‌های ترجیحی که عراق با کشورهای عربی دارد سبب شده جایی برای کالای ایرانی نباشد.

وی ادامه داد: امروز دیپلماسی تجاری به شدت مورد نیاز است در کشور ما سازمان توسعه تجارت و معاونت اقتصادی وزارت خارجه می‌توانند در این خصوص نقش بسزایی داشته باشند کشور ما همانطور که در مبارزه با داعش و کمک‌های تسلیحاتی و سیاسی به عراق نقش اساسی داشت بایستی الان نیز نقش اصلی را در بازسازی و پروژه‌‌های این کشور داشته باشد که نیازمند دیپلماسی قوی است.

وی با اشاره به درگیری سیاسی دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان گفت: به عنوان مثال در این موضوع مقرر شد که دو کشور ایران و ترکیه به حمایت از بغداد مرزهای خود را با کردستان ببندند اما در عمل ترکیه این کار را انجام نداد و اقتصاد خود را فدای سیاست نکرد و توانست بازاری را که ما ۱۳ سال زحمت کشیده بودیم در عرض چند ماه به دست بیاورد و یا در بحران روسیه و ترکیه دولت ترکیه برای اینکه بازار بزرگ مواد غذایی و محصولات کشاورزی این کشور را از دست ندهد حاضر به عذرخواهی رسمی شد این نشان می‌دهد که اقتصاد امروز نقش اول را در تمامی اصول دیپلماسی و سیاسی دارد.

وی ادامه داد: بازار قطر نیز اکنون در اختیار ترکیه است و سهم ما از این بازار فقط درآمد کمی از ترانزیت کامیون‌های ترک است. در افغانستان نیز قضیه همین است.

وی با اشاره به مشکلات دیگر در بازارهای صادراتی کشور گفت: ما هنوز با دو کشور افغانستان و عراق که بازارهای اصلی ما هستند نتوانستیم ارتباط بانکی داشته باشیم از طرف دیگر عراق اجازه نمی‌دهد کامیون‌های ما وارد آن کشور شود و در مرز باید اصطلاحا کامیون‌ها پشت به پشت شوند که این موضوع هزینه ما را بالا می‌برد.

تجریشی ادادمه داد: متاسفانه عراق در بحث تجارت با ما شفاف نیست و هر موقع که ما از راه‌های مختلف به این موضوع اعتراض کرده‌ایم مسئولان عراقی این استدلال را آورده‌اند که سیاست ما از اقتصاد جدا است در واقع هزینه دفاع از عراق توسط ایران پرداخت شد اما بهره مالی آن برای عربستان است. عربستان حامی اصلی داعش بوده و حالا چرا باید از این بازار نیز بهره‌مند شود؟


منبع : ایلنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۴:۲۸
مسئولین خوش خیال ایران . تمامی ثروت ونیروهای انسانی اسرار نظامی کشور را به عرب ها فروختند وپاسخ عکس دریافت کردند. منتظرروزی باشید که عرب ها مقداری جان بگیرند. آنوقت ایران با تمام بدبختی مسئولین مورد تهاجم کشورهای عرب قرارخواهدگرفت.
17 19 پاسخ دادن به این نظر
احمد ۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۴:۳۹
این کلاه کشاد که حتی روی چشمان ما راهم میپوشاند همه جا و همه حال سرما رفته و میرود و هست فردا در سوریه هم همین اتفاق خواهد افتاد همان طور در غزه مسجد و خیابان بنام صدام حسین شهید وجود دارد
18 14 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۵:۴۴
بله.همه جا .... میشید میاید سر جاتون میشینید.
16 12 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۵:۵۵
ایران بی عرضه ترین کشور در اقتصاد.
فقط بدرد جنگ میخوره. خداییش کشورهای دیگه ایران و میشناسن که اینقد به فکر تحریم و مهارشن.
کش.ری که به مردم خودش رحم نکنه و با این همه امکانات اینقد فقیر و در فشاران برای هر کشوری ترسناکه
15 15 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۶:۲۴
هزینه ی چی ؟؟؟؟ مگه به خاطر دفاع از حرم نرفتین ؟؟؟؟؟؟؟ کسی که برای خدا کار می کنه باید از خدا اجرش رو بخواد .
13 19 پاسخ دادن به این نظر
مجتبی ۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۶:۳۰
اینوباید مسئولین جواب بدن ملیونها دلارازپول مملکت هزینه شدبرای برادران عراقی اینم جوابش حقتونه
17 15 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۷:۳۴
به هر حال احمق‌ها در ترکیه و عربستان حاکم نیستن
17 16 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۱۸:۱۰
جونتون درآد....انسان نادان همیشه کلاهش پس معرکس
15 15 پاسخ دادن به این نظر
sskایران ۱۳۹۷/۰۱/۲۴ ۲۰:۰۰
جنس بد نیکو نگردد چونکه بنیادش بداست
طولا سگ تازی نگردد چونکه بابایش سگان است.
عرب هیچگاه با غمم دوست نبوده نیست ونخواهد شد.اونا حتی از پست ترین وبی ارزش ترین افراد ومسایل کشورشان را به ایران نمیدن.ولی ما چه صدقه سر سیاست عده‌ای متوهم احمق حاظر هستیم عزیز ترین جوانهایمان راهم فدای اعراب کنیم چه برسد به اقتصاد.
12 13 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۱/۲۷ ۰۷:۰۶
جوونامون به خاطر دفاع از اهل بیت و ناموسشون رفتن جون دادن نه اعراب.این مشکلی هم که به وجود اومده به خاطر بی عرضگی بعضی مسیولین ماس.
7 7

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر