نتیجه‌ای یافت نشد.

نمایش ساختار اعتیاد با متری شش و نیم

شناسه خبر: 167871 سرویس: NGO ، توسعه ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۸, ۴۶ : ۱۴ : ۰۰
نمایش ساختار اعتیاد با متری شش و نیم
نگاه جسارت آمیز کارگردان برای زدن حرفی تازه است که با دست گذاشتن روی  عاملیت ساختار،سعی در ایجاد نگاهی تازه به مقولات کلان و در این‌جا اعتیاد و تا حدی اقتصادسیاسی پشت سر آن داشته است.تصور این که اگر سرکرده اصلی دست‌گیر شود ماجرا ختم به خیر می‌شود (عاملیت فرد) را این فیلم برهم زده است و نقش ساختاری را برجسته می‌کند که بسیار فراتر از قدرت و تاثیر اشخاص است،این به‌هم ریختگی و تعلیقی که در نتیجه آن در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود را باید در سینمای اجتماعی به فال نیک گرفت.
۵۵آنلاین :

 

سید محمود سیداردکانی:

 

 

فیلم سینمایی «متری شیش و نیم»دومین اثر سعید روستایی بود که در اکران‌های ایام نوروز دیدم.دغدغه کارگردان در حوزه اعتیاد دومین فیلم را نیز به سمت همین موضوع کشیده است ولی این بار روایت فیلم برای مخاطب سرراست‌تر و واضح‌تر است و پیچیدگی «ابد و یک روز»را ندارد.از مباحث فنی مربوط به حوزه فیلم‌برداری چندان اطلاعی ندارم ولی گمان می‌کنم که در سطح بسیار بالایی انجام گرفته بود و من به عنوان یک تماشاچی حظ وافری بردم.

صراحت این فیلم در نشان دادن تصاویر دردناک(اماواقعی) از زندگی معتادان به خوبی از سیاه نمایی تمایز یافته است،تاحدی که می‌توان گفت یک سوم ابتدایی فیلم یک مستند است.برای مثال به کار گیری بیش از ۳۰۰۰هنرور که واقعا معتاد بودند بیان‌گر دو نکته است،اول،شباهت فیلم به مستند و دوم این که بازی گرفتن از این همه هنرور معتاد واقعا کاری است شگرف.

اما ادامه فیلم که تقابل قدیمی خیر و شر و در این جا پلیس و قاچاقچی را می‌بینیم که با بازی خوب پیمان معادی در نقش صمد و نویدمحمدزاده در نقش ناصرخاکباز دیدنی شده است.

این تقابل درجایی به محبوب سازی عنصر ضدقهرمان می‌پردازد و مخاطب با نقش منفی داستان هم‌زاد پنداری می‌کند که نکته قابل تاملی است و شاید برخی آن را بی دلیل بدانند اما من توجیهی(تقریبا حدس شخصی) برایش یافته‌ام.

اما نکته اصلی که در مورد این فیلم باید گفته شود نگاه جسارت آمیز کارگردان برای زدن حرفی تازه است که با دست گذاشتن روی  عاملیت ساختار،سعی در ایجاد نگاهی تازه به مقولات کلان و در این‌جا اعتیاد و تا حدی اقتصادسیاسی پشت سر آن داشته است.تصور این که اگر سرکرده اصلی دست‌گیر شود ماجرا ختم به خیر می‌شود (عاملیت فرد) را این فیلم برهم زده است و نقش ساختاری را برجسته می‌کند که بسیار فراتر از قدرت و تاثیر اشخاص است،این به‌هم ریختگی و تعلیقی که در نتیجه آن در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود را باید در سینمای اجتماعی به فال نیک گرفت.


 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

اقتصاد از قوه قضائیه چه می خواهد؟

از جذابیت های ایران امروز یکی این است که آنچه فرنگی ها در کتاب های تاریخ می خوانند ما به چشم دیده و به گوش می شنویم.

آمارها چه تصویری از نرخ رشد فقر ارائه می کنند؟

برخورداری افراد از عدالت اقتصادی همواره یکی از دغدغه های اصلی سیاستگذاران اقتصادی در کشور بوده است، گام اول در این راستا داشتن برآوردی دقیق از تعداد فقرا و شناسایی ویژگی های گروه های فقیر است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

ویدیو : یک بیماری که به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانیWHO شناسایی شده است!

یک بیماری که به تازگی از سوی #سازمان_بهداشت_جهانیWHO شناسایی شده است! #فرسودگی_شغلی یا #کارزدگی این بیماری قرار است در سال ۲۰۲۲ به رسمیت شناخته شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر