نتیجه‌ای یافت نشد.

نمایش ساختار اعتیاد با متری شش و نیم

شناسه خبر: 167871 سرویس: NGO ، توسعه ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۸, ۴۶ : ۱۴ : ۰۰
نمایش ساختار اعتیاد با متری شش و نیم
نگاه جسارت آمیز کارگردان برای زدن حرفی تازه است که با دست گذاشتن روی  عاملیت ساختار،سعی در ایجاد نگاهی تازه به مقولات کلان و در این‌جا اعتیاد و تا حدی اقتصادسیاسی پشت سر آن داشته است.تصور این که اگر سرکرده اصلی دست‌گیر شود ماجرا ختم به خیر می‌شود (عاملیت فرد) را این فیلم برهم زده است و نقش ساختاری را برجسته می‌کند که بسیار فراتر از قدرت و تاثیر اشخاص است،این به‌هم ریختگی و تعلیقی که در نتیجه آن در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود را باید در سینمای اجتماعی به فال نیک گرفت.
۵۵آنلاین :

 

سید محمود سیداردکانی:

 

 

فیلم سینمایی «متری شیش و نیم»دومین اثر سعید روستایی بود که در اکران‌های ایام نوروز دیدم.دغدغه کارگردان در حوزه اعتیاد دومین فیلم را نیز به سمت همین موضوع کشیده است ولی این بار روایت فیلم برای مخاطب سرراست‌تر و واضح‌تر است و پیچیدگی «ابد و یک روز»را ندارد.از مباحث فنی مربوط به حوزه فیلم‌برداری چندان اطلاعی ندارم ولی گمان می‌کنم که در سطح بسیار بالایی انجام گرفته بود و من به عنوان یک تماشاچی حظ وافری بردم.

صراحت این فیلم در نشان دادن تصاویر دردناک(اماواقعی) از زندگی معتادان به خوبی از سیاه نمایی تمایز یافته است،تاحدی که می‌توان گفت یک سوم ابتدایی فیلم یک مستند است.برای مثال به کار گیری بیش از ۳۰۰۰هنرور که واقعا معتاد بودند بیان‌گر دو نکته است،اول،شباهت فیلم به مستند و دوم این که بازی گرفتن از این همه هنرور معتاد واقعا کاری است شگرف.

اما ادامه فیلم که تقابل قدیمی خیر و شر و در این جا پلیس و قاچاقچی را می‌بینیم که با بازی خوب پیمان معادی در نقش صمد و نویدمحمدزاده در نقش ناصرخاکباز دیدنی شده است.

این تقابل درجایی به محبوب سازی عنصر ضدقهرمان می‌پردازد و مخاطب با نقش منفی داستان هم‌زاد پنداری می‌کند که نکته قابل تاملی است و شاید برخی آن را بی دلیل بدانند اما من توجیهی(تقریبا حدس شخصی) برایش یافته‌ام.

اما نکته اصلی که در مورد این فیلم باید گفته شود نگاه جسارت آمیز کارگردان برای زدن حرفی تازه است که با دست گذاشتن روی  عاملیت ساختار،سعی در ایجاد نگاهی تازه به مقولات کلان و در این‌جا اعتیاد و تا حدی اقتصادسیاسی پشت سر آن داشته است.تصور این که اگر سرکرده اصلی دست‌گیر شود ماجرا ختم به خیر می‌شود (عاملیت فرد) را این فیلم برهم زده است و نقش ساختاری را برجسته می‌کند که بسیار فراتر از قدرت و تاثیر اشخاص است،این به‌هم ریختگی و تعلیقی که در نتیجه آن در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود را باید در سینمای اجتماعی به فال نیک گرفت.


 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استدلال‌هاي واهي براي توسعه‌نيافتگي

واکاوي سه دوره تاريخي که اجازه نداد کمر اقتصاد بشکند

اتحادیه: خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست

به واحدهای صنفی اعلام شده تا از خرید و فروش طلای آب شده و شمش طلا با افراد عادی که فعالیت صنفی در حوزه طلا ندارند پرهیز شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر