نفت روند نزولی پیدا کرد

شناسه خبر: 176034 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸, ۲۲ : ۱۱ : ۰۰
نفت روند نزولی پیدا کرد
قیمت نفت پس از اینکه روز گذشته به پایین‌ترین حد در پنج ماه اخیر سقوط کرد، در معاملات روز پنجشنبه تغییر چندانی نداشت با این حال بازار از رشد عرضه آمریکا و رکود اقتصادی تأثیر منفی پذیرفته است.
۵۵آنلاین :

 بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۵ سنت یا ۰.۳ درصد نسبت به قیمت نهایی روز گذشته افزایش یافت و به ۶۰.۷۸ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۶ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش پیدا کرد و به ۵۱.۸۴ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت روز چهارشنبه به ۵۹.۴۵ دلار و وست تگزاس اینترمدیت به ۵۰.۶۰ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین حد از اواسط ژانویه بود. این کاهش قیمت تحت تأثیر رشد ذخایر و تولید آمریکا و کندی اقتصاد جهانی که به افت رشد تقاضا برای نفت منجر می‌شود، روی داد.

با وجود اینکه قیمت‌های نفت روز پنجشنبه افزایش داشت اما بازار نفت اکنون وارد روند نزولی شده که به افت ۲۰ درصدی قیمت از رکورد بالای اخیرش اطلاق می‌شود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تولید نفت این کشور در هفته منتهی به ۳۱ مه به ۱۲.۴ میلیون بشکه در روز رشد کرده است که ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز نسبت به مه سال ۲۰۱۸ افزایش نشان می‌دهد.

در بحبوحه تولید رو به رشد آمریکا، ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۳۱ مه، ۶.۸ میلیون بشکه رشد کرد و به ۴۸۳.۲۶ میلیون بشکه رسید که بالاترین حد از ژوئیه سال ۲۰۱۷ بود.

آلفونسو اسپارسا، تحلیلگر ارشد در شرکت OANDA اظهار کرد: رشد تولید آمریکا به حدی بوده که کاهش تولید داوطلبانه گروه اوپک پلاس را جبران کرده است و اگر تأثیر منفی جنگ تجاری روی تقاضا برای انرژی را در نظر بگیریم نیز به افت قیمت‌های نفت منجر می‌شود.

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که به اوپک پلاس معروف هستند با هدف کاهش سطح ذخایر نفت و تقویت قیمت‌ها، توافق کرده‌اند تولیدشان را به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند.

اما خارج از اوپک، تنها تولید آمریکا نیست که رشد می‌کند. تولید نفت در میدان نفتی کاشاگان قزاقستان نیز هفته جاری به رکورد ۴۰۰ هزار بشکه در روز صعود کرد. این افزایش تولید پس از تکمیل کارهای تعمیراتی در ماه مه روی داد. پیش از این تولید کاشاگان، ۳۳۰ تا ۳۴۰ هزار بشکه در روز بود.

با رشد عرضه‌ای که با وجود کاهش تولید اوپک پلاس روی داده است، میزان تقاضا روی قیمت‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

بانک امریکا مریل لینچ هفته جاری اعلام کرد رشد تقاضای جهانی برای نفت در ضعیف‌ترین نرخ خود از سال ۲۰۱۲ به این طرف قرار دارد و پایین یک میلیون بشکه در روز است.

رشد اقتصاد جهانی در اواخر سال میلادی گذشته افت کرد و اگرچه در اوایل سال ۲۰۱۹ بهبود یافت اما تحلیلگران اکنون هشدار می‌دهند که رشد اقتصاد دوباره راکد شده است.

بر اساس گزارش رویترز، بانک امریکا مریل لینچ پیش‌بینی کرد کندی اقتصادی باعث خواهد شد رشد تقاضا برای نفت به پایین‌ترین نرخ مشاهده شده از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ سقوط کند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر