نفت آمریکا جای رقیب ایرانی خود را در هند پر کرد؟

شناسه خبر: 178348 سرویس: توسعه ، گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸, ۰۳ : ۱۰ : ۰۰
نفت آمریکا جای رقیب ایرانی خود را در هند پر کرد؟
هند در فاصله نوامبر سال گذشته تا ماه مه امسال که تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، میزان واردات نفت این کشور از ایران را محدود کرد، خرید نفت از آمریکا را بیش از چهار برابر افزایش داد. آمار نفتکش‌هایی که توسط رویترز رصد شده، نشان می‌دهد رشد صادرات نفت آمریکا به هند به میزان قابل‌توجهی بالاتر از رشد واردات نفت هند از کشورهای خاورمیانه بوده است.
۵۵آنلاین :


در فاصله نوامبر سال ۲۰۱۸ تا مه سال ۲۰۱۹ که آمریکا صادرات نفت ایران را هدف تحریم قرار داد و یک معافیت ۶ ماهه برای خریداران بزرگ نفت ایران از جمله هند صادر کرد و در پایان این معافیت‌ها در ماه مه، پالایشگاه‌های هند حدود ۱۸۴ هزار بشکه در روز نفت خام آمریکا را خریدند، در حالی که در مدت مشابه سال پیش تنها ۴۰ هزار بشکه در روز نفت آمریکا را خریداری کرده بودند.در فاصله آغاز تحریم‌های آمریکا تا پایان معافیت‌های این کشور به خریداران نفت ایران، خرید نفت ایران از سوی هند به ۲۷۵ هزار بشکه در روز رسید که ۴۸ درصد کاهش سالانه داشت. بین نوامبر تا مه، خرید نفت هند از عربستان سعودی ۱۱ درصد رشد کرد و به ۸۰۴ هزار بشکه در روز رسید و میزان وارداتش از امارات‌متحده عربی با ۳۷ درصد افزایش، به ۳۶۰ هزار بشکه در روز رسید اما وارداتش از عراق ۳/ ۳ درصد کاهش یافت و به ۰۱/ ۱ میلیون بشکه در روز رسید.اگرچه حجم خرید نفت هند از آمریکا در مقایسه با منابع سنتی خاورمیانه اندک است اما رشد واردات نفت آمریکا، مانع رشد واردات از خاورمیانه شد به‌خصوص که قیمت فروش رسمی شرکت آرامکوی سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت خاورمیانه بالاتر بود و باعث شد خرید نفت از آمریکا برای هند اقتصادی جلوه کند.آمریکا از شکاف خالی که با وضع تحریم‌ها و محدود شدن صادرات ایران پیش آمد استفاده کرد و مشتاق است فروش نفت به هند را افزایش دهد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران بیش از هر زمان دیگری بر منطقه مسلط شده

المانیتور در گزارشی به جدایی آمریکا از اسرائیل برای مقابله با ایران پرداخت.

آیا ناسیونالیسم ترکی را می‌توان به راه آورد؟

تجاوز ترکیه به سرزمین‌های کردنشین سوریه و عراق تازگی ندارد. هربار به بهانه ضربه‌زدن، تعقیب و بازگشت برای مقابله با شورشیان بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : مسابقه پرسرعت‌ترین خودروهای خورشیدی جهان در استرالیا

ویدئو : نخست وزیر هند زباله‌های ساحل را جمع‌آوری کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر