نظام مهندسی ساختمان تهران نیازمند تغییر، تحول و توسعه است

شناسه خبر: 146729 سرویس: NGO ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷, ۲۶ : ۱۴ : ۰۰
نظام مهندسی ساختمان تهران نیازمند تغییر، تحول و توسعه است
هماهنگ‌کننده ائتلاف توسعه پایدار بر این باور است که تغییر، تحول و توسعه مهمترین اتفاقی است که باید در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران رخ دهد.
۵۵آنلاین :

میرنجم‌الدین حکمیان، هماهنگ‌کننده ائتلاف پایدار و کارشناس ارشد معماری در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص هشتمین سند برنامه راهبردی توسعه پایدار نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی، گفت: این سند در صدد بازگرداندن سازمان نظام مهندسی ساختمان به وظیفه‌ اصلی‌اش است.

هماهنگ‌کننده ائتلاف پایدار با اشاره به این‌که هشتمین سند برنامه راهبردی توسعه پایدار نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی  دارای دو محور، دوبخش، دو حوزه و بیست‌وپنج سرفصل است، اظهار کرد: محور اول درخصوص بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بوده و محور دوم به بازنگری روابط بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و کانون‌های علمی آموزشی، انجمن‌های تخصصی و تشکل‌های حرفه‌ای‌صنفی و مهندسی توجه دارد.

حکمیان فراهم‌آوردن زمینه‌ها و شرایط نظام یافته برای مشارکت‌پذیری اجتماعی و نیز حضور هرچه وسیع‌تر « مهندسان ساختمان» در انتظام و مسئولیت‌پذیری امور حرفه‌ای‌صنفی و مهندسی خود، ایجاد ساختار تفکر«مهندسی» کارآمد در زمینه چگونگی عملکرد حرفه‌ای‌صنفی «مهندسان ساختمان» را از جمله اهداف این سند دانست و تاکید کرد: فراهم‌آوردن زمینه اجرا اهداف، برنامه‌ها، سیاست‌ها و تصمیمات، توسط کانون‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌ها و نیز توسعه این‌گونه جوامع مدنی‌صنفی به موجب اصل «بیست‌وششم قانون اساسی» جمهوری اسلامی ایران و نیز ماده یک قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را حائز اهمیت دانست.

همچنین ایجاد زمینه‌های لازم تولید و توسعه اشتغال در حرفه‌های « مهندسی ساختمان» به موجب ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و نیز انجام حمایت‌های لازم از دیگر اهداف هشتمین سند برنامه راهبردی توسعه پایدار نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی  بشمار می‌رود.

هماهنگ‌کننده ائتلاف پایدار به  حوزه ساختار نوین تشکیلات دبیرخانه « سازمان نظام منهدسی ساختمان» و ارکان آن و آئین‌نامه اجرایی، نظام‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌ها اشاره کرده و گفت: تشکیلات دبیرخانه « سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی» و ارکان و مدیریت آن با تفکر و عملکرد « حرفه‌ای انتظامی و اعتلایی؛ نظام جامع تشکیلات دبیرخانه « سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی» و ارکان آن با برنامه‌ریزی مدیریتی، به شیوه مجازی و نظام جامع روابط نوین و همکاری با وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شورای اسلامی شهرها، شهرداری‌ها و سایر مراجع ذی‌ربط از دیگر اهداف مورد نظر است.

حکمیان در ادامه به برخی از برنامه‌های  سند برنامه راهبردی توسعه پایدار نظام مهندسی ساختمان و شهرسازی که تا کنون به مرحله اجرا رسیده اشاره کرده و گفت: نظام جامع بازآموزی، کارآموزی و آموزش حرفه‌ای برای صدور، ارتقا پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار حرفه‌ای مهندسان ساختمان؛ نظام جامع نحوه اعطا پروانه تاسیس « دفتر مهندسی» به موجب « قانون» برای مجوز فعالیت حرفه‌ای، صنفی و مهندسی؛ نظام جامعه تنسیق اموز مهندسی و چگونگی تشخیص و تعیین صدور صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار  حرفه‌ای « مهندسان ساختمان»؛  نظام جامع تولید و توسعه اشتغال حرفه‌ای صنفی « مهندسان ساختمان» ؛ نظام جامع مالیاتی « مهندسان ساختمان»؛ نظام جامع بیمه‌های تخصصی مهندسی « ساختمان و شهرسازی» و نظام جامع بیمه خدمات درمانی « مهندسان ساختمان» از اقدامات انجام شده، بشمار می‌رود.
 


منبع : اسکان نیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بودجه بنیادهای خاص فرهنگی را قطع یا کم کنید

یک سال هم به برخی مؤسسات غیر مولد کمک نشود به جایی بر نمی‌خورد. بگذاریم مردم در سال 98 از دستاوردهای قبلی این موسسات استفاده کنند.

نورچشمی‌ها همین دور و برند

آمارهای ٦ ماه نخست‌ سال‌جاری نشان می‌دهد استان‌های تهران سمنان، یزد و اصفهان بیشترین میزان تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که کردستان و سیستان و بلوچستان از همه مظلوم‌ترند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر