نبود منابع مالی لازم برای مرخصی زایمان

شناسه خبر: 184236 سرویس: NGO ، توسعه ، گوناگون دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸, ۱۲ : ۲۱ : ۰۰
نبود منابع مالی لازم برای مرخصی زایمان
امروزه با توجه به افزایش قابل توجه آمار زنان شاغل انتظار می‌رود که تسهیلات ویژه‌ای برای زنان باردار شاغل از سوی دولت و مسئولان ذی‌ربط اختصاص داده شود؛ هرچند در حال حاضر بسیاری از امکانات مانند مرخصی زایمان با حقوق تنها در حد حرف و بخشنامه‌های بدون عمل در بایگانی بسیاری از ادارات وجود دارد که این خود می‌تواند عاملی برای افزایش دغدغه‌های روحی و فکری زنان شاغل شود.
۵۵آنلاین :

طبق بررسي‌هاي به عمل آمده متاسفانه امروزه برخي زنان شاغل که باردار هستند تا حد امکان بارداري خود را در محل کار پنهان مي‌کنند، چراکه معتقد هستند در صورت اطلاع کارفرما از بارداري آنها به‌راحتي شغل خود را از دست خواهند داد که با توجه به شرايط اقتصادي نامناسب اين مهم مي‌تواند بسيار تنش‌زا باشد.

لزوم اجرايي‌شدن مرخصي 9ماهه زايمان

چندي پيش فاطمه ذوالقدر طي مصاحبه اعلام کرده بود که بايد ميزان مرخصي زايمان براي بانوان شاغل در دستگاه‌هاي اجرايي به مدت 9ماه اعمال شود تا بانوان شاغل براي تربيت فرزند خود در هنگام استفاده از مرخصي زايمان دغدغه‌اي نداشته باشند.

وجود خلأهاي قانوني

آنچه مسلم است متأسفانه يکي از مهمترين دلايل اجرايي‌نشدن مرخصي زايمان زنان باردار شاغل را مي‌توان وجود خلأهاي قانوني عنوان کرد؛ اتفاقي که خود عاملي براي سوءاستفاده برخي از کارفرمايان شده است، به‌گونه‌اي که بنا به اظهارنظر جامعه‌شناسان اين مهم خود مي‌تواند عاملي براي افزايش استرس زنان باردار شود که به‌يقين تاثيرات منفي بسزايي را بر جنين برجاي مي‌گذارد، چراکه زماني که مادر آرامش نداشته باشد چگونه مي‌تواند فرزند خود را به طرز صحيح و با آرامش پرورش دهد. از اين‌رو انتظار مي‌رود بهارستان‌نشينان با توجه به اهميت مساله قوانين مربوط به مرخصي زايمان زنان باردار شاغل را مورد بازنگري و يا اصلاح قرار دهند تا از اين طريق دغدغه‌هاي ذهني اين دسته از افراد تا حدودي برطرف شود. به عبارت ساده‌تر زماني که منابع مالي کافي و مشخصي براي اين مساله وجود ندارد و رقم بالايي از بودجه به اقدامات ديگر اختصاص داده شده است، چگونه مي‌توان انتظار داشت که مرخصي زايمان زنان نيز به‌طور کامل و بدون هيچ کم‌وکاستي به مرحله اجرا دربيايد؟ جالب است بدانيم قانون مرخصي زايمان که در ابتدا به اين‌گونه نگارش شده بود که تنها 84روز باشد و به تدريج به 6ماه رسيد که در نهايت در سال‌هاي گذشته به 9ماه افزايش يافت، اما هنوز بار مالي سه‌ماه اضافه آن تامين نشده تا همه بانوان بتوانند از 9ماه مرخصي زايمان خود استفاده کنند که اين خود مي‌تواند نقش بسزايي در اجرايي‌نشدن مرخصي زايمان زنان شاغل باشد.

حذف مرخصي زايمان در بخش خصوصي

متاسفانه با نامناسب‌شدن شرايط اقتصادي شاهد حذف مرخصي زايمان در بخش خصوصي هستيم، به‌گونه‌اي که برخي کارفرمايان علت اصلي آن را نبود منابع مالي عنوان مي‌کنند که اين خود مي‌تواند براي زنان شاغل باردار بسيار مشکل‌ساز شود تا جايي که طبق نظرسنجي‌هاي ميداني بسياري از افرادي که قصد بارداري دارند مي‌‌گويند در صورت بچه‌دارشدن بايد از کار دست بکشند، چراکه خواسته يا ناخواسته از سوي کارفرما پس از مدتي اخراج خواهند شد که اين خود مي‌تواند در روند دوران بارداري مادر شاغل تاثيرات منفي بسياري را به دنبال داشته باشد به‌گونه‌اي که بنا به اظهارنظر روانشناسان احتمال ابتلا به افسردگي پس از زايمان در اين دسته از مادران به نسبت بيشتر از ديگر افراد خواهد بود. بنابراين حذف مرخصي زايمان زنان شاغل نه‌تنها مشکلات اقتصادي را به آنها تحميل مي‌کند بلکه از نظر روحي و رواني نيز براي اين دسته از زنان تبعات منفي گسترده‌اي را به دنبال خواهد داشت.

عدم تمايل زنان شاغل به فرزندآوري

پرواضح است که با حذف تدريجي مرخصي زايمان زنان شاغل شاهد کاهش تمايل اين دسته از زنان به فرزندآوري هستيم؛ اتفاقي که در بلندمدت مي‌تواند پيامدهاي منفي بسياري را براي زنان و در نهايت جامعه به دنبال داشته باشد، چراکه بنا به اظهارنظر کارشناسان مرخصي زايمان زنان شاغل خود انگيزه‌اي براي افزايش فرزندآوري در جامعه است؛ اتفاقي که امروزه به دليل عدم تحقق کامل آن باعث کاهش فرزندآوري زنان شاغل شده تا جايي که پيش‌بيني مي‌شود ادامه‌داشتن اين روند خود نقش موثري در بحران سالمندي و کاهش جمعيت جوان کشور داشته باشد. جالب است بدانيم که کمترين آمار مرخصي زايمان اختصاص به بخش خصوصي دارد که اين خود مي‌تواند مبين نبود منابع مالي کافي باشد.

در نهايت...

بايد يادآور شد که تنها در صورتي مي‌توان شاهد تحقق کامل مرخصي زايمان زنان باردار شاغل بود که خود آنها پيگير کامل اين مساله باشند، چراکه در شرايطي که بسياري از زنان تنها به دليل اشتغال از بارداري صرف‌نظر مي‌کنند و يا اينکه تا حد امکان آن را از کارفرماي خود پنهان مي‌کنند، چگونه مي‌توان انتظار داشت که اين مساله مهم براي زنان شاغل به‌طور کامل به مرحله اجرا دربيايد بلکه با بهانه‌هاي متعددي مانند نبود بودجه کافي، افزايش آمار افراد واجد شرايط براي اشتغال و موارد ديگر به‌راحتي از مرخصي زايمان زنان باردار شاغل شانه خالي مي‌کنند که اين خود مي‌تواند آثار منفي بسياري را نيز به دنبال داشته باشد.


منبع : آرمان ملی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سردرگمی طرح 3 هزار میلیارد تومانی دولت

جامعه محلي درباره نحوه توزيع آب در طرح 46هزار هکتاری دچار مشکل شده است

رفتن استراماچونی؛ نمونه‌ای از مدیریت فشل دولتی

این هنر نزد مدیران ایرانی است. تنها آنها هستند که می‌توانند به همین راحتی بحران ایجاد کنند. هواداران استقلال الان هم نگران جیب خود هستند هم نگران آینده تیم محبوب‌شان.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر