ناامن‌ترین کشورهای توریستی برای زنانی که تنها سفر می‌کنند

شناسه خبر: 185899 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸, ۲۲ : ۰۱ : ۰۰
ناامن‌ترین کشورهای توریستی برای زنانی که تنها سفر می‌کنند
سفرهای انفرادی همیشه پر ریسک‌تر ار سفرهای گروهی هستند و اگر زنان بخواهند به تنهایی سفر کنند این ریسک بیشتر هم می‌شود.
۵۵آنلاین :

۲ خبرنگار و بلاگر سفر در سال ۲۰۱۹ مقیاسی را برای تعیین کشورهای ناامن برای سفر انفرادی زنان طراحی کرده‌اند و بر اساس آن فهرستی از ناامن‌ترین کشورها در میان ۵۰ کشور پرگردشگر برای سفر تنهای زنان ارائه کرده‌اند.

این فهرست با استقبال رسانه‌ها روبرو شده‌است و سایت‌های معتبری همانند فوربس آن را بازنشر داده‌اند. در این مقیاس ۸ شاخص در نظر گرفته شده است:

۱٫ امنیت خیابان برای پیاده‌روی زنان در شب

۲٫ قتل عمد زنان

۳٫ خشونت جنسی از طرف کسی غیر از همسر

۴٫ خشونت از طرف شریک زندگی

۵٫ تبعیض قانونی

۶٫ شکاف جنسیت جهانی

۷٫ نابرابری جنسیتی

۸٫ نگرش‌های خشونت‌آمیزعلیه زنان

باید توجه کرد که در این فهرست همه کشورها با هم مقایسه نشده‌اند بلکه ۵۰ کشوری بررسی شده‌اند که بیشترین گردشگر را دارند. همچنین اطلاعات این پژوهش از اطلاعات سال ۲۰۱۸ موسسه گالوپ و موسسه معیارهای برابر ۲۰۳۰ گرفته شده‌ است.

۱۰ کشور اول این فهرست را در ادامه ببینید:

۱٫ آفریقای جنوبی: این کشور از نظر اغلب شاخص‌ها وضعیت بسیار بدی دارد و روند پیشرفت در این شاخص‌ها در آفریقای جنوبی بسیار کند است.

۲٫ برزیل: برزیل در شاخص پیاده‌روی تنهای زنان در خیابان و همچنین قتل عمد زنان وضعیت نامناسبی دارد و همچنین در شاخص شکاف جنسیتی هم ضعیف عمل کرده‌ است.

۳٫ روسیه: این کشور در شاخص‌های قتل عمد زنان و خشونت جنسی از سوی غیر همسر وضعیت خوبی ندارد همچنین تبعیض قانونی هم در این کشور وجود دارد.

۴٫ مکزیک: این کشور در میان ۵ کشور اول این فهرست، بیشترین گردشگر را دارد. مکزیک از نظر امنیت خیابان، قتل عمد زنان و خشونت جنسی وضعیت خوبی در شاخص‌ها ندارد.

۵٫ ایران: در این گزارش عنوان شده که ایران در شاخص شکاف جنسیتی بالاترین رتبه را در میان ۵۰ کشور داشته است. همچنین در این فهرست از نظر وضعیت تبعیض و نابرابری رتبه خوبی ندارد به همین خاطر هم در این فهرست پنجم شده‌است اما در شاخص قتل عمد زنان ایران بسیار وضعیت خوبی دارد و اصلا در این فهرست بالا نیست.

۶٫ جمهوری دومینیکن: با وجود اینکه این کشور گردشگران زیادی از امریکای شمالی دارد اما در این شاخص در رتبه ۶ قرار گرفته‌است چرا که از نظر امنیت خیابان وضعیت خوبی ندارد.

۷٫ مصر: مصر از نظر شکاف و تبعیض جنسیتی وضعیت خوبی ندارد. این کشور رتبه دهم ناامنی خیابان را هم در این شاخص داراست.

۸٫ مراکش: این کشور در شاخص تعریف شده بدترین وضعیت خشونت از طرف همسر را داراست. از نظر تبعیض و شکاف جنسیتی هم وضعیت خوبی ندارد امنیت در خیابان هم برای زنان در این کشور مناسب نیست.

۹٫ هند: هند بدترین کشور از نظر نابرابری جنسیتی در این فهرست است. خشونت از طرف شریک زندگی هم وضعیت مناسبی در هند ندارد. هند وضعیت بسیار بدی از نظر تجاوز و تعرض جنسی دارد.

۱۰٫ تایلند: این کشور بدترین کشور از نظر دیدگاه‌های خشونت آمیز علیه زنان است و در زمینه خشونت شریک زندگی و نابرابری جنسیتی هم رتبه بالایی دارد.

باید توجه داشت که این مقایسه در میان ۵۰ کشور پرگردشگر دنیا انجام شده‌ است و اگر این مقایسه در میان همه کشورها بود ممکن است بسیاری از کشورهای این فهرست امنیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر کشورها داشته‌ باشند.

به گزارش چمدان، این رده بندی در حالی از سوی دو خبرنگار و بلاگر سفر منتشر شده است که بر اساس آخرین رتبه بندی‌های جهانی، نرخ جرم و جنایت در ایسلند از همه کمتر است و این کشور به‌عنوان امن‌ترین کشور جهان برای سفر معرفی شده است. امارات‌متحده‌عربی و سنگاپور هم در رتبه‌های دوم و سوم امن‌ترین کشورهای جهان قرار گرفته‌اند. بدترین نرخ‌های امنیت از نظر جرم و جنایت مقصدهای گردشگری برای آفریقای جنوبی، ترکیه، تایلند، هند و مکزیک ثبت شده است.

ایران نیز در گزارش «شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری ۲۰۱۷» از بین ۱۳۶ کشور از نظر ایمنی و امنیت در رتبه کلی ۸۷ قرار گرفته است. این رده‌بندی براساس نرخ جرم‌ و جنایت، خشونت و تروریسم انجام شده است و کشورمان به‌ترتیب از نظر هزینه کسب و کار در جرم و جنایت و خشونت در رتبه ۷۸، از نظر قابلیت اطمینان به خدمات پلیس در رتبه ۷۲، از نظر شاخص حوادث تروریسم در رتبه ۱۰۴ و از نظر نرخ قتل نسبت به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رتبه ۸۴ از ۱۳۶ کشور قرار گرفته است.

در این گزارش، ایران در بخش بهداشت و سلامت به‌طورمتوسط رتبه ۹۳ از ۱۳۶ کشور را به‌ دست آورده است و به‌ ترتیب، از نظر تراکم پزشک نسبت به هزار نفر جمعیت در رتبه ۹۱، دسترسی به آب آشامیدنی سالم در رتبه ۷۱، تخت‌های بیمارستانی نسبت به ۱۰ هزار نفر جمعیت در رتبه ۱۳۵، درصد شیوع اچ‌آی‌وی در جمعیت بزرگسال در رتبه اول (کشورمان همراه با ۵۷ کشور دیگر در این رتبه قرار دارد و رصد شیوع این ویروس در بزرگسالان ایرانی ۰٫۱ درصد محاسبه شده است) و همچنین موارد وقوع مالاریا نسبت به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در رتبه ۷۶ قرار دارد.

بر اساس رده‌بندی گزارش جهانی خطر نیز بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نرخ متوسط خطر در ایران ۴٫۸۷ درصد محاسبه شده که این رقم از نظر قرارگرفتن در معرض بلایای طبیعی مثل زلزله، طوفان، سیل، خشکسالی و افزایش سطح آب دریا برابر با ۱۰٫۱۹ درصد و از نظر آسیب‌پذیری‌های وابسته به زیرساخت‌ها، تغذیه، شرایط زندگی و اوضاع اقتصادی ۴۷٫۷۸ درصد است و با این امتیاز ایران توانسته است از رده‌بندی کشورهای بسیار کم‌خطر، کم‌خطر، خطر متوسط، پرخطر و بسیار پرخطر در شمار کشورهای کم‌خطر قرار گیرد.


منبع : چمدان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر