میانگین تیراژ عمومی‌ها؛ ۸۰۰ نسخه!

شناسه خبر: 186384 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸, ۰۸ : ۱۲ : ۰۰
میانگین تیراژ عمومی‌ها؛ ۸۰۰ نسخه!
پایین بودن شمارگان کتاب در ایران سال‌هاست که مایه نگرانی ناشران و مولفان شده است. گزارش‌هایی که به‌صورت ماهانه و سالانه از میانگین شمارگان کتاب‌ها از وی نهادهای مسوول یا رسانه‌ها ارائه می‌شود، هر بار این نگرانی را تشدید می‌کند.
۵۵آنلاین :

در‌حالی‌که در آخرین گزارش‌های غیر رسمی از بازار نشر، میانگین شمارگان کتاب‌ها تا ۵۰۰ نسخه را نیز مطرح کرده، به‌تازگی «ایبنا» که وابسته به خانه کتاب است، گزارشی درباره افت شمارگان کتاب‌های عمومی تا میانگین ۸۰۰ جلد را تایید کرده است.
میانگین تیراژ عمومی‌ها؛ 800 نسخه! 
این خبرگزاری در گزارشی که در این باره منتشر کرده، با انتشار جدولی از میانگین تیراژ کتاب‌های عمومی در سه ماه نخست امسال نوشته است: ثبت شمارگان متوسط در کانال ۸۰۰ نسخه‌ای را باید به‌عنوان یک نگرانی جدی قلمداد کرد. البته طبیعی است که با ورود به شش ماه دوم سال، آمارها دستخوش تغییرات مثبتی شوند؛ اما در خوش‌بینانه‌ترین حالت نیز نمی‌توان به افزایش چشمگیر شمارگان کتاب‌های عمومی –و همچنین کل کتاب‌ها- در کشور دل بست. جدول‌های ارائه‌شده در این گزارش که اطلاعات نشر در سه ماه اول امسال و کل سال ۹۷ را در بر دارد نیز موید همین نظر است؛ آن‌چنانکه ثبت شمارگان میانگین ۱۰۸۶نسخه‌ای برای کتاب‌های عمومی در کل یک سال - و البته شمارگان ۱۴۰۱نسخه‌ای کل کتاب‌ها- چندان چنگی به دل نمی‌زند. این ‌روزها صنعت نشر، شرایط پر خوف‌ و رجایی را تجربه می‌کند و همان‌طور که در ابتدای این گزارش آماری مورد اشاره قرار گرفت، عوامل و مصائب مختلفی وجود دارد که حتی امکان بقا را برای فعالان این حوزه با مخاطره مواجه می‌کند. شیوع این مشکل‌ها و نبود راهکار و چشم‌اندازی روشن پیش روی نشر، از تداوم سیر نزولی آمارها و افزایش شیب منفی نمودارهای نشر خبر می‌دهد.


منبع : دنیای اقتصاد
برچسب ها
حالتنشرکتاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : اعتراض سیاسی عجیب در برزیل

ویدئو : اعتراض دوچرخه سواران آلمان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر