نتیجه‌ای یافت نشد.

مقام عراقی: نظامیان آمریکا را از کشور بیرون می کنیم

شناسه خبر: 160031 سرویس: توسعه ، جهان ، گوناگون دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷, ۲۵ : ۰۰ : ۰۰
مقام عراقی: نظامیان آمریکا را از کشور بیرون می کنیم
نائب رئیس پارلمان عراق اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ماندن نظامیان آمریکایی در عراق را محکوم و بر ضرورت خروج آنها تاکید کرد.
۵۵آنلاین :

'حسن الکعبی' با صدور بیانیه ای خطاب به ترامپ افزود: 'نیروهای نظامی و مستشارانت را از طریق قانون و با اراده ملی (از عراق) بیرون خواهیم کرد'.
ترامپ امروز برای دومین بار طی هفته های اخیر اعلام کرد که نیروهای نظامی آمریکا در عراق باقی می مانند تا - به زعم او - مراقب ایران باشند. 
الکعبی افزود: سخنان ترامپ درباره تداوم حضور نیروهای آمریکا در عراق به بهانه این که می خواهند مراقب کشورهای همسایه باشند را محکوم می کنیم. 
نائب رئیس پارلمان عراق تاکید کرد: این سخنان نقض آشکار حاکمیت و اراده ملی عراق و همچنین نقض صریح قانون اساسی این کشور است که تاکید دارد عراق پایگاهی برای تعدی به هیچ کشوری نخواهد شد. 
وی افزود: ترامپ پس از سفر اخیرش به پایگاه عین الاسد (استان الانبار)، امروز بار دیگر پا را از عرف قانونی و چارچوب قانون اساسی عراق فراتر گذاشت و در اقدام تحریک آمیز دیگری بر باقی ماندن نیروهای نظامی آمریکا در عراق برای تعدی به یک کشور همسایه تاکید کرد. 
الکعبی گفت: همگان وظیفه دارند برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا اقدام فوری انجام و اجازه ندهند عراق نقطه ای برای تعدی یا رصد هیچ کشور دیگری شود. 
نائب رئیس پارلمان عراق با تاکید بر این که کشورش هرگز نقطه ای برای حمله یا رصد کشور دیگری نخواهد شد، خطاب به ترامپ گفت: نیروهای نظامی و مستشارانت را از طریق قانونی و با اراده ملی از کشور بیرون خواهیم راند. 
الکعبی افزود: پارلمان بزودی قانونی را که متضمن پایان دادن به پیمان امنیتی میان دو کشور و همچنین پایان حضور مربیان و مستشاران نظامی آمریکا و دیگر کشورها در خاک عراق باشد، تصویب خواهد کرد. 
ترامپ اویل دیماه امسال در سفر دو ساعته و مخفیانه به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق ضمن دیدار با نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه گفته بود که قصد ندارد نیروهایش را از خاک عراق بیرون بکشد. 
وی گفته بود این نیروها برای عملیات احتمالی در سوریه و نیز برای این که مراقب ایران باشیم، در عراق باقی خواهند ماند. 
این اظهارات بر محکومیت ها و مخالفت های گسترده ای روبرو شد و مطالبات خروج نیروهای آمریکا از این کشور را بیش از پیش افزایش داد. 
از همان زمان فراکسیون های بزرگ در پارلمان عراق طرحی را برای پایان دادن به حضور نیروهای خارجی که عمدتا آمریکایی هستند در دستور کار قرار دادند که قرار است پس از پایان تعطیلات فصلی پارلمان به صحن مجلس بیاید. 
آمریکایی ها که از سال 2003 عراق را به بهانه دروغین داشتن سلاح های کشتار جمعی اشغال کردند در سال 2011 بدلیل شکست ها و ناکامی های مکرر در برابر نیروهای مقاومت، مجبور به ترک عراق شدند با این حال سه سال بعد به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف خودخوانده بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.
پس از اعلام پایان نظامی گروهک تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه 96، بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور نظامیان خارجی تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کشورشان، بیش از پیش خواستار خروج این نظامیان که عمدتا نیروهای آمریکایی هستند، شده اند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بچه بازی را تمام کنید .

مدیران ارشد صدا و سیما بهتر است همین امشب این بچه بازی تمام کنند و علی فروغی را به کلاس اصلاح رفتار کیش شخصیت بفرستند و فروسی پور را هم توبیخ کنند اما نود را با عادل فردوسی پور ادامه دهند .

قانون پایستگی مدیریت

ما در شرایطی هستیم که نسل پیشین مدیران که چهل سال است در سطح اول مدیریت جا خوش کرده‌اند، توان اجرایی خود را به شکل آشکاری از دست داده‌اند و در عین حال، پشتوانه‌سازی وسیع برای جایگزینی این مدیران هم صورت نگرفته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تعقیب و گریز گشت پلیس آگاهی پایتخت

ویدیو: کار خوب یک کودک

امروز شما چی کار کردی؟ -آشغالای روی زمین که آدم بدا ریختنو جمع کردم.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر