مشارکت سیاسی زنان در ایران

شناسه خبر: 185203 سرویس: توسعه ، سیاست ، اقتصادی ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸, ۵۱ : ۱۸ : ۰۰
مشارکت سیاسی زنان در ایران
در این مطلب کوتاه سعی شده تا با استفاده از آمار و ارقام رسمی منتشرشده نگاهی مقایسه ای داشته باشیم به مشارکت سیاسی زنان در ایران و سایر کشورها و برخی دلایل کمرنگ بودن حضور سیاسی زنان در ایران.
۵۵آنلاین :

در این مطلب کوتاه سعی شده تا با استفاده از آمار و ارقام رسمی منتشرشده نگاهی مقایسه ای داشته باشیم به مشارکت سیاسی زنان در ایران و سایر کشورها و برخی دلایل کمرنگ بودن حضور سیاسی زنان در ایران.

یکی از مصادیق مشارکت سیاسی حضور زنان در پارلمان است. چندی پیش جدیدترین گزارش اتحادیه بین المجالس جهانی IPU  نشان میداد که ایران از حیث وجود تعداد نمایندگان زن و مشارکت سیاسی زنان از طریق حضور در پارلمان رتبه ی 180 از میان 191 کشور جهان را دارا میباشد. این در حالیست که مطابق آمار ارائه شده توسط همین اتحادیه کشور های عربستان, سوریه, افغانستان, پاکستان, قطر و ... در اختصاص دادن کرسی های نمایندگی به زنان جوامع خود موفق تر عمل کرده اند. حال آنکه رکورد ایران در طول تاریخ بعد از انقلاب در اختصاص یافتن بیشترین صندلی های مجلس به زنان تاکنون 17 کرسی بوده! یعنی سهمی معادل 9/5 درصد ! که آن هم به اذعان یکی از نمایندگان مجلس حاصل اختصاص یافتن سهمیه ی 30 درصدی لیست کاندیدای تهران از سوی اصلاح طلبان بوده. و نمایندگان زن لیست امید در این رکوردزنی بی تاثیر نبوده اند.

چندی پیش طرحی مبنی بر مکلف کردن احزاب سیاسی به قائل شدن سهمیه ی 30 درصدی زنان در فهرست های انتخاباتی از سوی سیده فاطمه حسینی نماینده مجلس دهم مطرح شد که کمیسیون شوراها آن را رد کرد. به نظر میرسد در ایران تنها از زنان جهت پیشبرد اهداف انتخاباتی استفاده میشود و متاسفانه همواره وعده های شیرین و جذاب انتخاباتی در کشاندن زنان پای صندوق های رای کارساز بوده اما از فردای انتخابات زنان و سهم و حق آنان در مشارکت سیاسی به فراموشی سپرده میشود. 

البته در این بین تنها دلیل مشارکت حداقلی زنان عدم توجه احزاب و طراحان لیست های انتخاباتی به زنان و نهاد رد یا تایید صلاحیت کاندیداها نیست بلکه عدم خودباوری زنان ایرانی نکته ی حائز اهمیت دیگریست که شاهد مثال آن گفته ی معاون وقت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خانم مولاوردی مبنی بر حضور 11 درصدی زنان در اعلام نامزدی برای ورود به مجلس شورای اسلامی (دوره ی دهم) است.

دلیل مهم دیگر عدم اعتماد انتخاب کنندگان به توانمندی های زنان جامعه است که ریشه در برخی فرهنگ های غلط و متعصبانه دارد و بی توجهی به مسئله ی فرهنگ سازی جهت دیدن و استفاده از استعدادها و توانایی های زنان در جامعه میتواند عواقب بدتری هم داشته باشد.

حال که بحث اختصاص سهمیه مشخص به زنان و یا مانند برخی کشور های دنیا کرسی های رزرو شده برای زنان منتفی است با توجه به نزدیک بودن انتخابات یازدهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی جهت روانه کردن تعداد بیشتری از نمایندگان زن از حوزه های انتخابی گوناگون و سرعت بخشیدن به پیگیری مطالبات نیمی از جامعه از راه های قانونی بهترین و موثر ترین راه اعتماد به زنان کارا و شایسته و انتخاب آنان است تا هم زنان در چارچوب قانونگذاری های عادلانه به حقوق خود برسند و مشکلاتشان مرتفع شود و هم از طریق حضور حداکثری زنان در عرصه ی سیاست و اجتماع موجبات رشد شاخص های دموکراسی را در کشور خود فراهم کنیم. 

کوثر محمدی هنجرویی

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقش تاریخ‌ساز بدن در زیست‌شناسی اجتماعی امروز

اگر از نظر تبارشناسی به تاریخ مفهوم بدن در دوران پیشامدرن در طب بقراطی نگاه کنیم، بدن تابع طبایع، انعطاف‌پذیر در مقابل تأثیرات محیط طبیعی و حتی نیروهای نامحسوس سماواتی در نظر گرفته می‌شد.

ماجرای تردد معلمان خصوصی با آمبولانس در پایتخت

یک استاد دانشگاه به آسیب‌ها و حواشی کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد و گفت: شاید شنیده باشید که عده‌ای از معلمین خصوصی با آمبولانس رفت و آمد می‌کنند. این معلم‌های کنکور به آمبولانس خصوصی پول می‌دهند که آنها را از خط ویژه از کلاس اول به کلاس بعدی برسانند که البته این پول در مقابل شهریه‌های هنگفتی که می‌گیرند چیزی نیست. اما آیا دانش آموزان معمولی توان استفاده از چنین معلمانی را دارند؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر